Çocuklar İçin Chromebook mu? Dizüstü Bilgisayar mı? Günümüzde bilgisayarlar öğrenmeyi daha kolay ve eğlenceli hale getirdikleri için sınıfın bir parçasıdır. Kısmen pandemi nedeniyle çevrimiçi eğitim de giderek daha popüler hale geliyor. Bu nedenle çocukların bir bilgisayara erişmesi gerekiyor. Pahalı bir araç satın almaya başlamadan önce önemli bir karar vermeniz gerekiyor: Chromebook mu dizüstü bilgisayar mı?

Chromebook ve dizüstü bilgisayar tartışması, Chromebook’ların 2011’de raflardaki yerini almasından bu yana sürüyor. Bununla birlikte, iki cihaz arasında dikkate almanız gereken büyük farklılıklar var. Bu makalede, çocuklarınız için en iyisinin ne olduğuna karar vermenize yardımcı olması için Chromebook’ları dizüstü bilgisayarlarla karşılaştıracağız.chrres1

Chromebook Nedir?

Windows dizüstü bilgisayarların ve Mac’lerin hakim olduğu bir dünyada, Chromebook genellikle göz ardı edilir. Bazı insanlar, Chromebook’un oynayacak kendi rolü olduğunu fark etmeden, haksız yere karşılaştırıyor. Örneğin, tüm baktığınız donanımsa, burada durabilirsiniz çünkü geleneksel dizüstü bilgisayarlar, oyun ve yazılım geliştirme için ağır hizmet konfigürasyonları nedeniyle üstündür. Chromebook’ların dizüstü bilgisayarların yerini alması amaçlanmamıştır.

Chromebook, Google’ın Chrome işletim sisteminde çalışan hafif bir bilgisayardır. Ana arayüz Chrome tarayıcısıdır. Ancak, kelime işlemciler gibi çeşitli uygulamalar da yükleyebilir ve bunları çevrimdışı olarak kullanabilirsiniz. 

Chromebook, öncelikle tarama ve hafif işler için tasarlanmıştır. Bu, Chromebook’u özellikle bütçe kısıtlıyken araştırma yapmak ve çalışmak için ideal hale getirir.

Hangi Cihaz Daha Ekonomik?

Chromebook’lar, dahili donanımlar söz konusu olduğunda da hafif kalıyor. Yerel depolama, akıllı telefonlarda ve tabletlerde sahip olduğumuzla karşılaştırılabilir ve işlemciler, geleneksel dizüstü bilgisayarlarda bulduğumuzdan çok daha zayıf. Bu tek başına Chromebook’ları Windows ve macOS dizüstü bilgisayarlardan çok daha ucuz hale getirir.

Çocuklar genellikle cihazlarına iyi bakmadığından, muhtemelen mümkün olduğunca az para harcamanız gerekir. Neyse ki, 150-300 ABD Doları aralığında çok çeşitli Chromebook’lar bulabilirsiniz ve hepsi öğrenmek ve okul ödevi yapmak için yeterince iyidir.chrres2

Ayrıca, yaklaşık 3000-4000 TL den  başlayan bütçeye uygun Windows tabanlı dizüstü bilgisayarlar da bulabilirsiniz, ancak genellikle performans açısından gerçekten kötüdürler. Windows, Chromebook’tan daha fazla donanım gücü gerektiren sağlam bir işletim sistemidir. Uygun fiyatlar söz konusu olduğunda Chromebook’lar açık ara kazanır. Bu, düşük bütçeli okulların öğrencileri için Chromebook’lara yatırım yapmasının nedenlerinden biridir.

Taşınabilirlik

Dizüstü bilgisayarlar ve Chromebook’lar taşınabilir cihazlardır. Bu kadarı belli. Ancak Chromebook’lar çoğu dizüstü bilgisayardan bile daha küçük ve daha hafiftir.chrres3

Chromebook’lar, esas olarak daha az donanım ve daha küçük ekranlar nedeniyle ince cihazlardır. Bunları bir MacBook Air ile karşılaştırabilirsiniz ve yine de biraz daha küçük ve hafifler. Birçoğu ayrıca pasif soğutmaya güveniyor, bu nedenle dahili fanları yok. Bu onları tipik dizüstü bilgisayarlardan çok daha hafif yapar.

Pil ömrü

Çocuklarınız çevrimiçi dersler alıyorsa veya ders sırasında bilgisayar kullanabiliyorlarsa, çok fazla pil gücü olan bir cihaz isteyeceksiniz. Elektrik prizine erişim, özellikle dizüstü bilgisayarları olan bir dolu çocuk odası varsa sınırlı olabilir.

Tipik bir dizüstü bilgisayar, görevlerin ne kadar yoğun olduğuna bağlı olarak birkaç saat yetecek kadar pil gücüne sahiptir. Ancak, okulda yoğun bir gün veya arkadaşlarla bir Netflix maratonu boyunca sürmeyebilir. Öte yandan, Chromebook’lar ünlü bir şekilde enerji tasarrufludur.

Daha önce belirtildiği gibi, Chromebook’lar Windows veya macOS dizüstü bilgisayarlardan daha az donanıma ve işlem gücüne sahiptir. Bu çoğu çocuk için bir dezavantaj değildir. Daha az güçlü donanıma sahip olmak, cihazın önemli ölçüde daha az enerji gerektirdiği anlamına gelir. Çoğu Chromebook, pil gücüyle 10 saatten fazla çalışabilir.

Kullanım kolaylığı

Kullanıcı dostu bir araç, çocukların derse, ödeve veya eğlenceye odaklanmasını sağlar. Bu, özellikle ilk bilgisayarlarını almak üzere olan küçük çocuklar için geçerlidir.chrres4

Windows ve macOS dizüstü bilgisayarlar oldukça karmaşıktır. Çocukların kafasını karıştıracak sayısız dikkat dağıtıcı program, özellik ve özelleştirme seçeneği vardır. Bu aynı zamanda yanlış ayarlar veya dosyalarla uğraşıldığında birçok şeyin ters gidebileceği anlamına gelir. Chromebook’larda durum böyle değil.

Chrome OS inanılmaz derecede basittir. Chromebook ile birlikte gelen çok fazla uygulama ve oyun olmadığından çocukların dikkati kolayca dağılamaz. Cihaz öncelikle tarama, öğrenme ve kelime işleme için tasarlanmıştır. Bu, çocukların sanal ortama hemen alışmalarını ve dikkatlerini önemli şeylere odaklamalarını sağlar.

Güvenlik

Çocuklar dikkatlerini çeken her şeye tıklama eğilimindedir. Kötü niyetli bağlantılara veya şüpheli görüntü kaynaklarına nadiren dikkat ederler, bu nedenle yalnızca virüsleri ve bloatware’i indirmek için tıklarlar. Bazen Windows Defender dizüstü bilgisayarı korur, ancak diğer zamanlarda sistemi temizlemeniz gerekir. Neyse ki, çocuklarınız bir Chromebook kullanıyorsa bunun olması muhtemel değildir.chrres5

Her şeyden önce, Chrome OS son derece güvenlidir çünkü HENÜZ popüler bir işletim sistemi değildir. Virüsler bu platformu bu kadar sık ​​​​hedeflemek için yapılmamıştır çünkü bilgisayar korsanı için buna değmez. İkincisi, Google tarafından geliştiriliyor olmak, Chromebook’u Google hesabınızla senkronize etmeniz gerektiği anlamına gelir. Sonuç olarak, verileriniz şifrelenir ve cihaza virüs bulaşmış olsa bile kolayca çalınamaz.

Bir başka ilginç güvenlik özelliği de sandboxing. Her uygulama korumalı alana sahiptir, bu nedenle enfeksiyonlar programdan programa yayılamaz. Bunun üzerine düzenli işletim sistemi güvenlik güncellemeleri ekleyin ve neredeyse kırılmaz bir cihazınız olur.

Genel olarak, Chromebook çocuklar için en güvenli cihazdır çünkü onu enfekte etmek onlar için bile zorludur.

Ebeveyn Denetimleri

Tüm büyük işletim sistemleri ebeveyn denetimi özellikleriyle birlikte gelir. Bu, tüm geleneksel dizüstü bilgisayarları ve Chromebook’ları içerir. Çocuklarınızın hangi web sitelerine erişebileceklerine karar verebilir, internette ne kadar zaman geçirdiklerini, ne yaptıklarını ve çok daha fazlasını takip edebilirsiniz.

Çocuklar için Chromebook ve Dizüstü Bilgisayar: Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Çocuklarınız için ucuz bir tak ve çalıştır bilgisayar istiyorsanız Chromebook en iyi seçenek gibi görünebilir ve çoğu durumda öyledir. Ancak, donanım, yazılım ve özelliklerle doğrudan bağlantılı olmayan birkaç dış faktörü göz önünde bulundurmalısınız.

1. Yaş

Dikkate almanız gereken ilk şey yaş veya sınıf seviyesidir. İlkokul öğrencilerinin ihtiyaçları lise öğrencilerinin ihtiyaçlarından tamamen farklıdır.

Chromebook’larda karmaşık özellikler yoktur ve Photoshop gibi pek çok program mevcut değildir. Fotoğraf düzenleme için iyi değiller, ancak göz atmak ve dikkati dağılmadan basit ev ödevleri yapmak için harikalar.

İlk bilgisayar olarak veya zorlu yazılım gerektirmeyen genel okul çalışmaları için bir Chromebook edinin.chrres6

2. Gereksinimler

İster Chromebook ister dizüstü bilgisayar satın alın, çocuklarınızın ihtiyaçlarını düşünmeniz gerekir. Çalışmak, ödev yazmak ve paylaşmak ve video izlemek için bir cihaza ihtiyaçları var mı? Bu durumda bir Chromebook idealdir.

Bununla birlikte, çocuğunuz daha büyükse ve programlamaya, fotoğraf düzenlemeye veya diğer zorlu görevleri gerçekleştirmeye başladıysa, bir dizüstü bilgisayar önerilir.

3. Bütçe

Bütçeniz oldukça kısıtlıysa ve iyi bir dizüstü bilgisayar alamıyorsanız, diğer faktörleri düşünmeden bir Chromebook satın alın. Chromebook’lar için dizüstü bilgisayarlardan daha düşük fiyat aralıklarında çok daha iyi seçenekleriniz var.