Airties 4920 Universal Repeater, mevcut kablosuz ağınızın sinyalini genişletmek için kullanabileceğiniz bir cihazdır. Bu cihaz, kablosuz sinyalinin alındığı güçlü bir noktada yerleştirilir ve mevcut ağı yeniden yayınlayarak kablosuz ağınızın kapsama alanını arttırır.

Airties 4920 Universal Repeater, 802.11n standardında kablosuz bağlantı desteği sunar ve 2.4 GHz frekans bandında çalışır. Cihaz, 300 Mbps’ye kadar hızlar sağlar ve WPA/WPA2 güvenlik protokollerini destekler.

Kurulumu oldukça basittir ve yukarıda belirttiğim adımları izleyerek kolayca yapabilirsiniz. Ancak, cihazın doğru bir şekilde çalışması için, yerleştirme konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. Cihazın mevcut ağınızdan yeterli sinyal aldığından emin olmak için, cihazı kablosuz sinyalin en güçlü olduğu bir noktada yerleştirmeniz önerilir.

Cihazınızı Universal Repeater modunda çalıştırarak, kablosuz erişim noktasından (modem vb.) gelen sinyalin kapsama alanını artırabilirsiniz.

Universal Repeater kurulumu için öncelikle cihazınız ve bilgisayarınız arasına bir Ethernet (LAN) kablosu takınız.

Bilgisayarınızda kullandığınız Web tarayıcı programını (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome vb.) çalıştırınız.

Web tarayıcınızın “Adres” kısmına cihazınızın Web arayüzünün varsayılan adresi olan http://192.168.2.254 adresini yazıp “Enter” a basınız.

Cihazınızın web arayüzünün “GİRİŞ” ekranı gelecektir. Bu ekranda giriş için şifre isteyen bir iletişim kutusu göreceksiniz. Cihazınızın varsayılan olarak giriş şifresi yoktur. “Şifre” alanını boş bırakıp “Tamam” tuşuna basarak giriş yapabilirsiniz.
airties-2

Cihazınızın Universal Repeater ayarlarını, Kurulum Sihirbazı ya da Gelişmiş Ayarlar üzerinden olmak üzere aynı şekilde yapabilirsiniz.

Universal Repeater

Kurulum Sihirbazı Ayarları

  1. “Kurulum Sihibazına Hoşgeldiniz” ekranında, “Repeater” seçili olacak şekilde “İleri” butonuna tıklayınız. Sonra ekrana gelen kablosuz ağ adları listesinden bağlanmak istediğiniz erişim noktasının ismini seçiniz.
Universal Repeater

 

  1. Şifre ekranına bağlanmak istediğiniz erişim noktasının şifresini girerek “Bağlan” butonuna tıklayınız.
Universal Repeater

 

3. Bağlan butonu tıklandıktan sonra “Bağlanıyor” uyarısı ekrana gelecektir.

airties-6

 

4.  “Bağlandı” uyarısını gördükten bir süre sonra Air4920 cihazınızı sinyalin en az orta seviye geldiği bir yerde konumlandırmanız yeterlidir. Ancak kablosuz bağlantı özelliğine sahip aygıtlarınızdan (Laptop, Smartphone, Tablet pc) modeminizin kablosuz ağ adı ve kablosuz şifre bilgileriyle bağlanabilirsiniz.

airties-7

 

  • NOT: Universal repeater modunda çalışan cihazın kablosuz ağ ismini ve şifreyi değiştiremezsiniz. Bu şekilde sadece modemin sahip olduğu kablosuz ağ ismi ve şifresi ile yayın yapacaktır. Fakat Tek isim ve şifre ile bağlantı sağlar; arada AP yokmuş gibi Air 4920 ismi çıkmaz.
airties-8