Covid – 19 salgının tüm dünyayı etkisi altına almasıyla birlikte gelen kısıtlamalar hepimizin vakit geçirmek için yaptığımız alışkanlıklarımızı da zorunlu olarak değiştirdi. Sinema tiyatro vb. aktiviteleri yapamadığımız bu günlerde evde zaman geçirme zorunluluğumuz olmasına paralel olarak dijital platformlara olan ilgi bir hayli artmış durumda. Hızlı bir şekilde gelişmeye devam eden ve sürekli kullanıcı kazanan VOD (Video On Demand) yani seç izle platformları vazgeçilmezimiz oldu.

Aylık üyelik ücretleri ile kolay abonelik yapılabilen içeriğinde birçok dizi, film, şov, belgesel vb. yayınlara ulaşabileceğimiz seç-izle platformları dünyada olduğu gibi Türkiye ‘de de hızla yaygınlaşmaktadır. Televizyon, bilgisayar ve telefon üzerinden uygulamaları aracılığı ile veya tarayıcı üzerinde sitelere giriş yapılarak birçok izleme alternatifleri sunulmaktadır. VOD (seç- izle) platformları artan talep doğrultusunda üst sıralarda yerini almak için sevilen çokça aranan dizi, film vb. ile birlikte kendi orijinal içeriklerini de kullanıcılarının beğenisine sunmaktadır.

Türkiye’de kullanılan VOD (seç-izle) platformlarının dağılıma baktığımızda şaşırtıcı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Herkesin son günlerde en sık karşılaştığı Netflix ‘ in birinci olduğunu düşünmesine rağmen yapılan araştırmalarda en çok kullanıcıya sahip olan platformun Blutv olduğu görünmektedir.  Kullanıcı sayısı %44 olan Blutv bu oranla liderliği üstlenmekte ve her geçen gün kullanıcı sayısı artış göstermektedir. 2. sırayı ise %25 lik oranıyla Netflix alırken %18 ile Prime Video 3. sırada karşımıza çıkıyor.

turkiyede en cok izlenen vod sec izle platfomlari 1

 

3 büyük platformun dışında kalan MUBI, TV+, D-Smart Go,  Filmboxlive  vb. pastanın %13 diliminde yer almaktadır. Kullanıcıların bu platformlara olan ilgisinin artması ile birlikte bu pazarda yerlerini almak isteyen yerli platform Exxen de yakın bir zamanda startı verdi. İçeri henüz az olmasına karşı yerli bir yapım olması sebebiyle kullanıcıların takibine girmeyi başardı. İlerleyen günlerde bu pazarda Blutv, Netflix  gibi büyük oranlara sahip olacak mı bunu merakla bekliyoruz.

 

Bu kadar çok seçenek arasında kullanıcıların tercihlerini yaparken zorlanmaları kaçınılmaz bir durum.  İzlemek istediğiniz film, dizi, şov vb. birçok içeriğin hangi platformda olduğunu tek tek aramanız uzun zaman alacaktır.  Ayrıca hangisinin abonelik ücreti ne kadar hangi kalitede yayın yapıldığını araştırmak için zaman kaybetmenize gerek bulunmuyor. Bizim de araştırmalarımızda yararlandığımız 46 ülkede bu tür platformlarda izleyebileceğiniz aradığınız içerikleri bulmanıza yardımcı olacak olan JustWatch‘u ziyaret etmeniz yeterli. JustWatch VOD (seç-izle) platformlarının en iyi ve anlaşılır rehberi diyebiliriz.  Sizde bu platformlardan herhangi birine üye olmayı düşünüyorsanız. Üye olmadan önce mutlaka JustWatch’u ziyaret edin.