Üç yıl önce Adobe açıkladı Flash Player çevrimiçi interaktif içerik kez taşı, biten olacağını. O gün nihayet geldi ve Adobe, kullanıcıların Flash’ı bilgisayarlarından hemen kaldırmalarını şiddetle tavsiye ediyor.

1 Ocak’ta Adobe, Flash desteğini bıraktı. Bu, McAfee Security Scan Plus’ı yüklemeniz için sizi dürten can sıkıcı güncelleme istemlerinin artık olmadığı anlamına gelir. Adobe’nin Flash kullanım ömrü sonu sayfasına göre , “Adobe, Flash Player güncellemelerini veya güvenlik yamalarını EOL Tarihinden sonra yayınlama niyetinde değildir. Adobe, tüm kullanıcıların Flash Player’ı derhal kaldırmasını şiddetle tavsiye eder.”

Adobe’nin kullanıcılardan Flash’ı kaldırmasını istemekte bu kadar zorlanmasının nedeni, bunun her zaman bir güvenlik kabusu olmasıydı.

Başına parça Infosecurity dergisinde Adam Palmer tarafından, Ulusal Güvenlik Açığı Veritabanı döner Flash Player için 1122 kayıtları, FBI ve CIA hem üst 10 koymak rutin istismar açıkları ve suçluların hala denemek ve hile insanların yüklemeden sahte sürümleri içine bilgisayarlarında Flash.

Windows 10’da Flash nasıl kaldırılır

 • Flash Player için kaldırıcıyı indirin
 • Flash kullanan tüm tarayıcılardan ve programlardan çıkın
 • Kaldırıcıyı çalıştırın

MacOS’ta Flash nasıl kaldırılır

 • Bir Finder penceresi açın ve Uygulamalar’ı seçin
 • Yardımcı Programları Açın (veya Adobe Flash Player Kurulum Yöneticisini arayın)
 • Adobe Flash Player Kurulum Yöneticisi’ni açın ve Kaldır’a tıklayın
 • Tamamen kurulduğunda bir onay alacaksınız
  Flash Player 11.5’ten başlayarak, Flash Player’ın kaldırılması mms.cfg’deki AutoUpdateDisable ve SilentAutoUpdateEnable ayarlarını varsayılan değerlerine sıfırlar, bunlar:

  • AutoUpdateDisable = 0
  • SilentAutoUpdateEnable = 0

  Flash Player kaldırıcıyı dağıtım işleminizin bir parçası olarak çalıştırıyorsanız, AutoUpdateDisable veya SilentAutoUpdateEnable’da yaptığınız tüm özel değişiklikleri yeniden dağıtın.

  Önemli not: Adobe, Flash Player’ın Aralık 2020’de kullanımdan kaldırılacağını duyurdu. Chrome 76 ve sonraki sürümlerinde, Flash Player varsayılan olarak devre dışıdır. Kullanıcılar, Flash çalıştırılmadan önce izin istenecek şekilde manuel olarak geçiş yapabilir. Flash için belirlediğiniz politika ayarları bundan etkilenmez. Uygulanmış ve yapılacak olan değişikliklerle ilgili ayrıntılı bilgi için Flash Roadmap (Flash Yol Haritası) sayfasını inceleyin.Kuruluşları alternatif çözümlere geçmeye teşvik ediyoruz.Varsayılan olarak Chrome, Adobe Flash Player’ı arka planda ya da kullanıcılar bir Flash içeriği ile ilk kez karşılaştığında yükler. Chrome, Flash Player’ı Chrome Bileşen Güncelleyici aracılığıyla güncellemeye devam edecektir.Yukarıdaki adımlardan geçmek istemiyorsanız, Adobe’nin burada bulabileceğiniz Mac için bir kaldırıcı programı da vardır .

Flash Project sayesinde Flash’ın öykünmüş bir sürümünü kullanarak çalışmaya devam edecek . Öykünme mükemmel değildir ve bazı oyunlar hatırladığınız gibi oynamayabilir.