Mac’ler uzun zamandır Windows PC’lerden daha “güvenli” olma ününe sahipti ve kullanıcılar, Apple makinelerinin kötü amaçlı yazılım saldırıları gerçekleştirmeyi planlayan siber suçlulara karşı aşılmaz olduğuna inanıyordu. 

Screenshot 1 7

Ancak gerçek o kadar net değil. Veriler, her iki platformun da güvenlik tehditlerine karşı oldukça savunmasız olduğunu gösteriyor. 

Bilgi güvenliği şirketi Malwarebytes’in en son Kötü Amaçlı Yazılım Durumu Raporuna göre , 2019’da ortalama bir Mac , ilk kez ortalama bir PC’den daha fazla kötü amaçlı yazılım saldırısıyla karşı karşıya kaldı .

Sadece 2019’da Mac’lere yönelik tehditlerin genel yaygınlığında önemli bir artış olmakla kalmadı, Mac başına saldırı sayısı PC’lerin neredeyse iki katı oldu.

Mac ve Windows PC güvenliği

Mac’lerin Windows PC’lerden daha güvenli olduğu algısının olası bir açıklaması başka bir sayıdadır. Windows çalıştıran makineler kişisel bilgisayar pazarına uzun süredir hâkim oldu ve yalnızca 2018’de Mac’ler küresel olarak kullanıcı payının% 10’unu aştı . Paralarının karşılığını en iyi şekilde almak isteyen siber suçlular için, Windows PC’lere yapılan saldırılar daha değerli. 

Güvenlik uzmanı ve yazılım geliştiricisi Charles Edge’in açıkladığı gibi bir diğer faktör, Apple’ın kapalı platformunun geliştiricilerin işletim sistemiyle nasıl etkileşime girebileceğini sınırlarken, Windows’un genellikle geliştiricilere daha fazla esneklik vermesidir.

Ancak Edge, son birkaç yılda Windows’un platformunun unsurlarını kapatarak onu Apple’ın güvenliğine yaklaştırdığını belirtiyor. 

 “Bir süre için, Mac’in daha güvenli olduğunu kesinlikle söylerdim,” dedi. “Ancak günümüzde tüketiciler, her platformun diğerinden kopyaladığı en iyi güvenlik uygulamalarından yararlanıyor.”

Sonuç olarak: Mac’ler ve PC’ler, biraz farklı şekillerde de olsa, hem kusurlara hem de güvenlik açıklarına sahiptir. Örneğin, siber güvenlik şirketi Kaspersky, Windows’un daha aktif güvenlik bakımı gerektirdiğini, Apple’ın ise güvenlik güncellemeleri ve yamalar konusunda daha az proaktif davrandığını öne sürüyor

Bilgisayarınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun, yanlış bir güvenlik duygusuna kapılmayın. Gizlilik ayarları ve uygun dijital hijyen her yerde uygulanmalıdır ve Edge, kullanıcıların tüm platformlarda bu seçenekler üzerinde oldukça ayrıntılı kontrol sahibi olduğunu belirtiyor. 

“Cihaz tüketicileri olarak bu ayarlar hakkında ne kadar bilgili olursak, cihazları güvenli kalarak o kadar kullanılabilir hale getirebiliriz” dedi.

Burada, hem Mac’ler hem de Windows PC’ler için dikkat edilmesi gereken birkaç güvenlik noktası vardır.

  • Yazılımınızı, hem uygulamalarınızı hem de işletim sistemlerinizi güncel tutun. Siber suçlular, güncellemelerin yamalanması için tasarlanan güvenlik açıklarından yararlanır. Bilgisayar korsanlığı fırsatlarını en aza indirmek için makinenizde otomatik güncellemeleri etkinleştirin. 
  • Apple ve Microsoft hesaplarınız için güçlü, benzersiz parolalar kullanın . Her zaman en iyi parola uygulamalarını izlemelisiniz, ancak bunlar özellikle Apple Kimliğiniz veya Microsoft giriş bilgileriniz için önemlidir ve her ikisi de işletim sisteminize erişim sağlayabilir. 
  • Uygulama erişimini sınırlayın. Kameranıza veya dosya sisteminize erişen uygulamalar, kötü aktörlerin bilgilerinize erişmesi için fırsatlar yaratır. Edge, bir uygulamaya yalnızca etkinleştirdiği özelliğe ihtiyacınız varsa erişim vermenizi ve aktif olarak kullanımda olmayan ayrıcalıkları iptal etmenizi önerir. 
  • Virüsten koruma yazılımı kullanın ve bir VPN düşünün. Windows’un yerleşik antivirüs koruması iyidir, ancak ücretsiz veya ücretli en iyi antivirüs yazılımlarından bazılarıyla savunmanızı güçlendirebilirsiniz . Mac’lerdeki yerleşik savunmalar biraz daha gelişigüzeldir ve en iyi Mac antivirüs programlarından birini kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz .
  • İnternete bağlanırken, özellikle evden veya işten uzaktayken Wi-Fi kullanırken bir sanal özel ağ (VPN) kullanmayı düşünün . VPN, tüm trafiğinizi şifreler ve aynı yerel ağdaki bilgisayar korsanlarının verilerinize müdahale etmesini engeller. 
  • En iyi dijital hijyen uygulamalarını takip edin. Kişisel veya tanımlanabilir bilgileri çevrimiçi olarak paylaşmayın, e-posta veya metin yoluyla gönderilen bağlantıları tıklamayın, açılır pencereleri görmezden gelmeyin, şifreleri yeniden kullanmayın (ve en iyi şifre yöneticilerinden birini düşünün ) ve acil görünen veya bunu talep eden soru mesajlarını harekete geç. 
  • Windows’ta, günlük görevler için sınırlı ayrıcalıklı bir kullanıcı hesabı oluşturun ve kullanın Yönetici ayrıcalıklarına sahip hesapları (hem Mac hem de Windows için varsayılan ayar) yalnızca yazılımı yüklerken, silerken veya değiştirirken kullanın. Bunu yapmak, bir kötü amaçlı yazılımın verebileceği hasar miktarını büyük ölçüde sınırlayacaktır.
  • Mac’te, bir açılır pencere izninizi istediğinde dikkatli olun. Kötü amaçlı yazılımlar, siz izin verene kadar genellikle Mac’te pek bir şey yapamazlar, bu nedenle bir şeyi her yetkilendirmeniz istendiğinde körü körüne “Tamam” ı tıklamayın. Her bir açılır pencerenin ne söylediğini inceleyin ve garip görünüyorsa izin vermeyin.
  • Meraklı kal. Yanlış veya alışılmadık görünen her şeyi araştırın.