Instagram uygulamayı gençler için daha güvenli bir yer hâline getirmek amacıyla geliştirdiği bir dizi yeni ve deneysel özelliklerini sundu. Söz konusu özelliklerin CEO Adam Mosseri’nin ABD Senatosu’nda ifade vermesinden hemen önce kullanıma sunulması dikkat çekmiş durumda.

instagram resim 3 2

Ara Ver özelliği ilk olarak ABD, Avustralya, İngiltere ve Kanada’da sunulmaya başlandı. Bu özellik kapsamında bir süredir Instagram’da vakit geçiren kullanıcılara bir ara vermeleri ve daha sonrası için hatırlatıcılar kurmaları önerilecek. Gençlere özelliğin varlığı hatırlatıcı kurma bildirimleriyle hatırlatılacak. Buna ek olarak, kullanıcılara kendilerini “değerlendirmeleri ve sıfırlamaları” için uzmanlar tarafından desteklenen ipuçları sunulacak.

instagram resim 3 1

Instagram mart ayında ebeveyn ve vasiler için hazırlanan yeni araçları da kullanıcılarla buluşturacak. Bu araçlar sayesinde anne ve babalar çocuklarının uygulamada ne kadar zaman geçirdiğini görebilecek ve süre sınırlaması getirebilecekler. Çocukların birini şikayet etmesi durumunda ebeveynlerine de konuyla ilgili bildirim gönderilecek. Böylelikle çocuklar hayatlarında bir sorun olduğu konusunda ebeveynlerine bir işaret vermiş olacak. Instagram’ın ocak ayında sunacağı bir diğer özellik ise çoklu şekilde fotoğraf ve video silmeyi mümkün kılacak. Bunlara ek olarak, bir paylaşıma gelen yorumlar da toplu şekilde silinebilecek. Özellik ocak ayında tüm kullanıcılara sunulacak.

instagram kullanim kosullari kapak

Instagram Ara Ver dışında test ettiği bir diğer özelliğin de kapsama alanını genişletiyor. Şirket, yetişkinlerin kendilerini takip etmeyen çocuklara mesaj göndermesini engellemek için testlere başlamıştı. Önümüzdeki yılın başından itibaren buna ek olarak, yetişkinlerin yorumlarda da kendilerini takip etmeyenlerden bahsetmeleri veya onları bir paylaşıma etiketlemeleri engellenecek.