Adıma Şirket var mı Adıma Şirket Açıldığını Nasıl Öğrenebilirim? Dünya üzerinde gelişen teknoloji ile birlikte bir çok dijital ortamlarda ve uygulamalarda yer alınmaya başlandı. Özellikle de son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını tüm insan yaşamını tehdit ediyor. Hal böyle olunca da insanlar banka, hat işlemleri ve benzeri bir çok alanda toplu ortamlara girmektense mobil uygulamalar üzerinden işlemlerini tamamlamaya çalışıyor. Mobil uygulamalar bu alanda her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da bazen can sıkıcı sonuçlara sebep olur. Son zamanlarda toplum içerisinde yaygınlaşan Adıma şirket var mı? Soruları gündeme gelmeye başladı.

Bu soru bir çoğumuzun korkulu rüyası adımıza şirket kurulması ne yazık ki bu mümkün. Bir kimlik fotokopisi ya da sahte kimlikle şirket açıldığını sıklıkla duyuyoruz.

Her ne kadar bu şirketlerin açılması için gereken imzaları veren siz olmasanız da  imza sizin değilse de böyle bir durum baş ağrıtır.Hiç ummadık bir anda banka hesaplarınıza bloke gelebilir hesaplarınızda bulunan paranın geri alınması için dava üzerine davalar ile uğraşmak durumunda kalır.

Benzer bir konuda cep telefon numaraları oluyor.  Farklı yöntemler ile hatta sadece TC kimlik numarası ile adımıza hat açılabiliyor.

Peki adıma şirket var mı bunu nasıl öğrenebilirim ? sorularımızın yanıtını aşağıdaki adımları takip ederek öğrenelim.

E-devlet üzerinden adımıza şirket olup olmadığını sorgulama şansımız mümkün ve kolay olacaktır.

Bunun için ilk olarak E-devlet uygulamasına giriş yapalım.

Arama bölümüne sahibi yazalım ve açılan ekranda sahibi, ortağı, yetkilisi yazısına tıklayalım.

Bu yazı bizi https://www.turkiye.gov.tr/gtb-mersis-sahibi-ortagi-yetkilisi-oldugum-ticari-işletme-veya-sirketler linkine götürecektir.

sahibi 1

Peki bu hizmet kapsamı nedir ? ne tür şirketleri kapsıyor? Bu sorularımızın yanıtınıda E-devletten alınır. Bu hizmeti kullanarak merkezi sicil kayıt sisteminde kayıtlı sahibi/ ortağı/  ve yetkilisi olduğunuz ticari işletme ve şirket bilgilerinize erişir. Notu yer alıyor. 

Bu bilgi sayesinde adımıza açılmış şirket yetkilisi ve ya ortağı olduğumuz şirket var mı görünür.

Adımıza bir şirket yoksa eğer bu alanda adımıza açılan bir ticari işletme veya şirket yoktur.

Adımıza kayıtlı bir şirket olması halinde gene bize bu alanda gösterecektir.

E-devlet üzerinden adımıza kayıtlı şirket olup olmadığını öğrenmek oldukça kolay sizlerde uygulama üzerinden kontrollerinizi yapabilirsiniz.