Ana Sayfa Haberler 5G Nedir? 5G’ye Geçecek İlk 3 Şehir Hangileri?

5G Nedir? 5G’ye Geçecek İlk 3 Şehir Hangileri?

1
5G Nedir? 5G'ye Geçecek İlk 3 Şehir Hangileri?

Ülke olarak 4.5G teknolojisiyle tanışalı çok kısa bir süre olmuşken, dünya genelinde 5G teknolojisi için geri sayımlar çoktan başladı. 4G teknolojisine nazaran 10 kata kadar daha hızlı veri aktarımı yapmamızı sağlayabilecek olan 5G teknolojisi hakkındaki ilk somut adımları, dünyaca ünlü mobil operatör ve teknoloji devi AT&T attı. 5G hakkındaki alt yapı çalışmalarını, ABD’de 3 pilot bölgede tamamlayan şirket, ilk testleri ilerleyen aylarda gerçekleştirecek. Söz konusu 3 pilot bölgeden ikisi ABD’nin Teksas eyaletinde yer alan Dallas ve Waco şehirleri iken, üçüncü bölge ise Atlanta eyaletinin merkezi Georgia olarak karşımıza çıkıyor.

5G Nedir? 5G'ye Geçecek İlk 3 Şehir Hangileri?

5G Nedir?

5 rakamının yanında yer alan G (Generation), (Nesil) anlamını ifade ediyor. Bir diğer bakış açısıyla 4G’nin devamı da denebilir. 5G teknolojisiyle kullanıcılar 4G LTE teknolojisine kaldıkları yerden devam edecekler ve bu bant üzerinden telefon görüşmeleri yapabilecek, SMS alıp – gönderme işlemlerini sağlayabilecek ve aynı zamanda web gezintilerini şimdiye kadar hiç olmamış hızlarda deneyimleyebilecekler.

Peki 5G ile Neler Değişecek?

 

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Günümüz teknolojisinde 4G bant üzerinden saniyede 1Gbps veri aktarımı sağlayabiliyoruz. Ancak bu muhteşem hıza rağmen her geçen gün biraz daha yükselen mobil video çözünürlükleri sebebiyle bu hız bile bazı durumlarda yeterli olmayabiliyor. Aslında burdaki sorun tam olarak 4G ve 4.5G teknolojisinin yetersizliğinden kaynaklanmıyor. Çevremizdeki yerleşim alanları, duvarlar, manyetik ortamlar sebebiyle 4G ve 4.5G teknolojisinin hızını tam olarak yakalayamıyor oluşumuz, bu konudaki en büyük etken. Peki bu durum 5G ile tamamen ortadan kalkacak mı? diye sorarsanız, bu sorunun cevabı tabii ki Hayır!. Ancak saniyede 1Gbps ile bize ulaşan verinin, coğrafik ve tipografik şartların sebep olduğu kesintilerden sonra bize ulaşmasıyla, saniyede 10Gbps hızla bize ulaşan verinin, ilgili kesintilerin ardından bize ulaşma hızı tabii ki farklı olacak.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

5G’ye Ne Zaman Geçilecek?

 

Her ne kadar bu alandaki ilk somut adımı AT&T firması atmış olsa da, dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri, kurdukları dev konsorsiyumlar ile 5G teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Proje bazında belirlenen standartlar henüz açıklanmamış olsa da, 5G’nin geriye dönük uyumluluk sunabileceği düşünülüyor. 5G teknolojisinde, 4G’ye nazaran çok daha yüksek radyo frekansları kullanılıyor. 4G, 20MHz bantlarını kullanabiliyorken; 5G, 6GHz seviyelerine kadar çıkabiliyor. Ancak 5G’nin bu kadar yüksek frekansa ulaşabilmesi, ilgili frekans yollarının şuan için çoğunlukla boş olması ve fazla veri taşıyabilmesiyle açıklanabilir. Zira bu kadar yüksek frekans üzerinden veri taşıma işlemi için 5G’nin sunulduğu ortamlara, oldukça büyük ebatlara sahip çoklu giriş-çıkış antenlerinin yerleştirilmesi gerekebilir.

Konuyla ilgili gerekli alt yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, 2020’nin sonuna doğru 5G’nin kullanım oranının dünya genelinde %10 seviyelerine yaklaşması bekleniyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

Comments are closed.