3D Yazıcınızdaki nozul nasıl temizlenir, aşağıdaki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Mütevazı püskürtme ucunun üstün olduğu 3D baskının tuhaf dünyasına hoş geldiniz ! Bu minik titan, 3D fantezilerinizi gerçeğe dönüştüren sihirli kalem ucu görevi görerek, kaynaştırılmış biriktirme modelleme (FDM) 3D yazıcılarda gösterinin yıldızıdır. Filamenti hassas bir şekilde eritir ve çıkarır . Ancak bazen tıkalı bir püskürtme ucuyla karşılaşırsınız. O zaman bu, bir kalemin mürekkebinin bitmesi ve sonuçta baskı projelerinizin durma noktasına gelmesi gibidir. Gelin hemen konuya girelim ve 3D yazıcınızdaki hayati önem taşıyan püskürtme ucunu nasıl temizleyeceğinizi öğrenelim.

3D Yazıcınızdaki Nozul Nasıl Temizlenir?

3D yazıcınızın püskürtme ucunu tam olarak nasıl temizlemeniz gerektiği, ne kadar tıkalı olduğuna bağlıdır. Bu kısmi bir tıkanıklık olabilir, bu da bazı filamanların dışarı çıkmasına neden olabilir ancak yapınızın desteklerini gerçekten bozabilir. Veya tam bir tıkanma olabilir; yazdırma kafanızın ileri geri hareket ettiğini ancak geride herhangi bir filaman bırakmadığını göreceksiniz.

Ancak öncelikle işi gerçekten tamamlamak için bazı araçlara ihtiyacınız olabilir. Tıkanıklığınızı gidermenize ve 3D yazıcınızın bir kez daha kedi yavrusu gibi mırıldanmasına kesinlikle yardımcı olabilecek birkaç öğeyi burada bulabilirsiniz.

Nozülünüz Biraz Tıkandığında

Sadece kısmi bir tıkanıklığınız varsa, bunu temizleme ipi veya tel fırça ile çözebilmelisiniz.

Kurtarma Filamentini Temizlemek

3D yazıcınızın nozulunu temizlemek için ilk adımınız temizleme filamenti kullanmak olmalıdır. Bu sizin ortalama plastik filamanınız değil. Bunun yerine, kendini yazdırmaya değil temizlemeye adamış filamentlerin süper kahramanı gibidir.

3D Yazıcınızdaki Nozul Nasıl Temizlenir
3D Yazıcınızdaki Nozul Nasıl Temizlenir
 • Özel 3D yazıcınıza ait talimatları izleyerek, püskürtme ucunu son yazdırma işinizden biraz daha sıcak olacak şekilde ısıtın (ancak çok sıcak olmasın, aksi takdirde püskürtme başlığının içinde filamentli bir barbekü olur).
 • Temizleme filamentini düdükten daha temiz çıkana kadar besleyin.
 • Tıkanıklık çok inatçı değilse yazıcınız yeniden faaliyete geçmiş demektir!

Büyük Silahları veya Fırçaları Getirmek

Nozülünüz erimiş filament yığınının içinde yuvarlanmış gibi görünüyorsa pirinç tel fırçayla düzeltebilirsiniz. Değerli başlığınızı çizebileceği için lütfen çelik fırça kullanmayın).

 • Nozulu yaklaşık 220° C’ye ısıtın, ardından kiri yavaşça fırçalayın. Daha yüksek erime noktasına sahip filament kullanıyorsanız, memeyi bu sıcaklıktan yaklaşık 10° daha yüksek bir sıcaklığa ısıtın.
 • İnatçı parçalar için alkollü mendil gizli silahınız olabilir.
 • Püskürtme ucunuzun soğumasını bekleyin, ardından püskürtme ucunun temiz olup olmadığını görmek için bir deneme baskısı yapın.

Nozul Tamamen Tıkandığında

Ekran goruntusu 2024 01 07 152708
3D Yazıcınızdaki Nozul Nasıl Temizlenir

Elbette bazen tıkanma çok daha şiddetli olacaktır. Tamamen tıkanmışsa hiçbir filamanın dışarı çıkmadığını fark edeceksiniz. Yine de hepsi kaybolmadı. 3D yazıcının püskürtme ucunu temizlemeyi ve işinize geri dönmeyi deneyebileceğiniz dört yöntem var.

Tam tıkanma için ilk denenecek şey iğne zamanıdır.

 • Nozulunuzu, 3D yazdırdığınız son malzeme için kullandığınız sıcaklığa kadar ısıtın.
 • Nozülün kendisinden daha ince bir iğne ile tıkanıklıktan yukarıya doğru yavaşça batırın.
 • Yazıcınız iş için tam olarak doğru araçla gelmiş olabilir. Aksi takdirde akupunktur iğnesi veya gitar teli işe yarayacaktır. Hassas olun; burada petrol sondajı yapmıyoruz.
Ekran goruntusu 2024 01 07 152944
3D Yazıcınızdaki Nozul Nasıl Temizlenir
Ekran goruntusu 2024 01 07 153026
3D Yazıcınızdaki Nozul Nasıl Temizlenir

Soğuk Çekme, Soğuk Yol

Soğuk çekme yöntemi için tıkanıklıktaki tüm malzemenin nozül duvarlarından hafifçe ayrılmasını hedefleyeceksiniz.

 • Sıcak ucu yaklaşık 250° C’ye ısıtın. PLA kullanıyorsanız 200° C’ye ısıtın.
 • Filamenti yazıcı kafasından itin.
 • Nozulun soğumasını bekleyin ve filamentiniz katılaşsın.
 • Daha sonra nozülü 115° C gibi daha düşük bir sıcaklığa yeniden ısıtın. Sıcaklık 90° C’ye ulaştığında, filamanı hızlı bir şekilde yukarı ve ağızlıktan dışarı çekin.
 • Eğer nozulunuzun iç kısmına benzeyen bir filaman ucu görürseniz, onu çivilediniz demektir.

Bu, nozulun içindeki parçacık birikiminin, katılaştıkça filamana yapışmasını sağlar. Nozulu tamamen temizlemek için üç veya dört soğuk çekme işlemine ihtiyacınız olabilir. Bu yöntem için son bir ipucu olarak naylon gibi yumuşak bir filament kullandığınızdan emin olun.

Atomik Çekme, Soğuk Çekmenin Sıcak Kuzeni.

Soğuk çekme yönteminin bir kuzeni vardır: atomik çekme. Bu yöntem, tıkanıklığı gidermeye çalışırken ısının açık kalmasını sağlar.

 • Başlamak için orijinal filamenti çıkarın.
 • Sıcak ucu PLA için 220° C’ye veya daha sert malzemeler için 250°–260° C’ye ısıtın.
 • Nozül ısıtıldıktan sonra yeni filamenti çıkana kadar manuel olarak besleyin.
 • ABS veya PETG filament için ısıyı 160° C’ye düşürün. PLA için sıcaklığı 90° C’ye düşürün.
 • Meme daha düşük bir sıcaklığa ulaştığında filamanı üst kısımdan dışarı çekin.

Soğuk çekme yönteminde olduğu gibi, filamanın ucu yazıcınızın püskürtme ucunun ucuna benzediğinde işin bittiğini anlarsınız.

Aseton, Son Çare

Her şey başarısız olursa, nozulunuza aseton banyosunda (veya PLA’lılar için etil asetatta) bir spa günü geçirmenin zamanı gelmiştir.

 • Özel 3D yazıcınıza uygun yöntemi izleyerek memeyi sıcak uçtan çıkarın.
 • Nozulu birkaç saat boyunca asetona veya solvente batırın.
 • 2-3 saat sonra, kalan filaman parçacıklarını bir iğne kullanarak çıkarmak kolay olacaktır.

Tüm Temizleme Çabaları Başarısız Olduğunda

Yukarıdaki yöntemlerin hepsini denediyseniz ve hala tıkanıklık yaşıyorsanız, başlığı tamamen değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Çoğu 3D baskı uzmanı, 3D yazıcı püskürtme ucunu her üç ila altı ayda bir değiştirmenin en iyisi olduğunu söylüyor.

Sıcak ucunu ısıtmak ve kalan yazıcıyı çıkarmak için üreticinin talimatlarını izleyin. Isı, nozulun sökülmesini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır. Daha sonra yeni memeyi yazıcı kafasına vidalayın.

İlk etapta bu tıkanıklıkları önlemek

Rutin bakım, 3D yazıcınızdaki püskürtme uçlarının tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Nozülün bozulmadan kalması için her baskıdan sonra bir temizlik işi yapmanız gerekir. Ancak hepsi bu değil. 3D yazıcınızın yemek konusunda seçici olduğunu düşünün; kiri sevmez ve kaliteli yiyecekleri (filament) sever. Bu basit ipuçlarını takip ederseniz onu mutlu ve tıkanıklıktan uzak tutmak oldukça kolaydır.

Temiz tut

Öncelikle temizlikten bahsedelim. 3D yazıcınızın bir baloncuğun içinde yaşadığını hayal edin; o baloncuğu çok temiz tutmak istiyorsunuz. Bu yüzeylerin tozunu alın, yazıcınızı nazikçe silin ve filamentlerinize hazine gibi davranın.

Bunları küçük kurutucu paketlerle birlikte hava geçirmez kaplarda saklayın; toz ve kirle savaşan minik süper kahramanlar gibidirler. Yazdırmadan önce, sinir bozucu toz parçacıklarını temizlemek için filamentinize yumuşak bir bez veya kağıt havluyla hızlı bir spa uygulaması yapın.

Kalite Fark Yaratır

Şimdi filamente geçelim; yazıcının yiyeceği. Kalite önemlidir! Abur cubur gibi düşük kaliteli filamentleri düşünün; işi yapabilirler ancak yazıcınızın sağlığı için pek iyi değillerdir. Bu ucuz seçenekler düzensiz olabilir ve bazen yazıcınızın çalışmasını engelleyebilecek istenmeyen parçalar sızabilir.

Sandviçinizde bir çakıl taşı bulmak gibi; hiç de eğlenceli değil! Her zaman sorunsuz ve güvenilir baskı vaat eden saygın markalara, iyi şeylere bağlı kalın.

3D Baskınız için Harika Alışkanlıklar Oluşturun

Son fakat bir o kadar da önemli olarak, iyi alışkanlıklardan bahsedelim. Filamentleri her değiştirdiğinizde, bunu bir öğündeki yemekleri değiştirmek gibi düşünün; tabağı temizlemek istersiniz.

Yazıcınızın püskürtme ucu için de aynısını yapın. Gurme bir yemek pişirirken olduğu gibi, kullandığınız filament için doğru sıcaklığa ve ayarlara sahip olduğunuzdan emin olun.

Her Şeyi Bitirmek

Bu yöntemler ve ipuçları, yazıcınıza o harika 3D baskıları oluşturmak için mükemmel koşulları sağlar. Tüm bu önerileri aklınızda bulundurun; böylece piyasadaki en iyi 3D yazıcı sanatçısı olacaksınız.