Geçtiğimiz aylarda Apple CEO’su Tim Cook tarafından yapılan açıklamada, gelişmekte olan ülke piyasalarında düşüş gösteren Apple satış grafikleri sonucunda, son dönemde düşüş gösteren kur oranlarının satış rakamlarına yansıtılacağı belirtilmişti. Özellikle geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde gelişmekte olan ülkelerde çok yüksek ivmeli bir artış gösteren dolar kuru, yine geçtiğimiz yılın sonuna doğru düşüş trendine göstermiş ve dengelenme sürecine girmişti. Tüm bunların sonucunda düşük çizgide ilerleyen satış grafiğine ivme kazandırmak isteyen Apple Türkiye, pazar payı kaybetmemek adına bekleneni gerçekleştirmeyi hedefliyor. Fiyat güncellemesi işlemlerine şimdilik tamiri mümkün olmayan, garanti dışı Apple ürünlerinin değişim ücretleri kısmında gerçekleştiren Apple, yeni tamir fiyat listesini duyurdu.

Apple Türkiye Fiyatları İndirdi 1

Ülkemizde trend olan Apple ürünlerinin garanti dışı kaldıklarında müşterilere çıkarılan cihaz değişim(swap) ücretlerini, öncesi ve sonrası şeklinde sıralamamız gerekirse:

Apple Türkiye Fiyatları İndirdi 2

iPhone XS Max       : 6.499₺ yerine 5.799₺ / 700₺ indirim
iPhone XS ve X        : 5.699₺ yerine 5.299₺ / 400₺ indirim
iPhone 8 Plus ve XR: 4.199₺ yerine 3.799₺ / 400₺ indirim
iPhone 8                   : 3.799₺ yerine 3.299₺ / 500₺ indirim
iPhone 7 Plus           : 3.799₺ yerine 3.299₺ / 500₺ indirim
iPhone 7                    : 3.099₺ yerine 2.999₺ / 100₺ indirim

Apple Türkiye Fiyatları İndirdi 3

Cihaz değişim ücretlerine 100₺ ile 700₺ arasında değişen bir bantta indirim gerçekleştiren Apple’ın yakın bir zaman içerisinde iPhone ve iPad fiyatlarında da indirim gerçekleştirmesine kesin gözüyle bakılıyor. Halihazırda 9899₺ fiyat etiketiyle satışı gerçekleştirilen iPhone XS’in olası bir fiyat indirimi sonrasında 8500₺ seviyelerine kadar düşüş göstereceğini düşünüyoruz. Amiral gemisi seviyesindeki ürün satışları konusunda eski yılları, deyim yerindeyse, mumla arayan Apple, yeni fiyat skalası ile ülkemizde olduğu gibi dünyanın birçok ülkesinde rakipleriyle rekabet etmekte ciddi zorluklarla karşılaşıyor. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde tüm dünya geneli akıllı telefon satış adedi verilerinde Çin’li Huawei tarafından geçilerek üçüncü sıraya gerileyen şirket, bu yılın başında tarihinde ilk kez satış hedefi rakamlarını aşağı yönde güncellemiş ve bu nedenle şirketin borsada değer kaybına sebep olmuştu.

Ülkemizde gerçekleştirilecek olası bir fiyat indirimi iPhone satışlarını nasıl etkiler bilemeyiz ancak küresel piyasalardaki dengelenme sürecinin, ara markaların pazar payını artırmak için elde ettikleri büyük bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir dönemde ülkemizdeki akıllı telefon geliştiricilerinin amiral gemisi seviyesindeki ürün model sayılarını artırmaları, özellikle iç talepte ciddi bir alıcı kitlesi bulacağından, bu yöndeki çalışmaların arttırılmasını diliyoruz.