Ana Sayfa Haberler 2021’de PS4 Almaya Hala Değer mi?

2021’de PS4 Almaya Hala Değer mi?

142
0

PS4, 2013’te piyasaya sürüldü ve büyük bir başarıydı. Ancak 2021’de hala bir PS4 satın almaya değer mi? İşte dikkate alınması gerekenler.

PlayStation 5, Sony’nin en yeni konsolu olsa da PlayStation 4, en azından ikinci el sistem olarak hala piyasada. Soru şu: 2021’in sonlarında bir PS4 satın almalı mısınız?Bir PS4 satın almanın sizin için hala değerli olmasının bazı nedenlerine ve uyarılara bakalım.

2021’de PS4 ve PS5 Fiyatlandırması

Konsol çoğunlukla önceden sahip olunan ve paketler halinde satın alınır. Şu anda PS4 için kesin bir fiyat vermek zor.

Bunlar arasındaki en büyük fark, PS4 Pro‘nun daha güçlü donanımı sayesinde 4K çözünürlükte oyun oynayabilmesidir. Ne yazık ki Sony, PS5’in piyasaya sürülmesinden sonra her iki sistemin de önerilen fiyatını düşürmedi.

Buna karşılık, PS5 Digital Edition (bir disk sürücüsü olmayan) 400 dolar, standart PS5 ise 500 dolardır. Fiyatlandırma bir yana, bir PS5 bulamıyorsanız (veya henüz yeni nesile geçmek istemiyorsanız) bir PS4‘ü düşünmek için hala nedenler var.

PS4’ün Mükemmel Bir Oyun Kitaplığı Var…

Bir PS4‘e sahip olmanın size geniş bir oyun kataloğuna erişim sağladığı bir sır değil. Buna God of War ve Ratchet & Clank gibi en iyi PS4 özel oyunları, Call of Duty ve Assassin’s Creed gibi üçüncü taraf devler, bağımsız oyunlar ve klasik PlayStation oyunlarının yeniden düzenlemeleri dahildir.

Halihazırda başka bir konsolunuz veya oyun PC’niz yoksa, PS4, tonlarca oyun oynamak için harika bir yol sağlar. Bununla birlikte, öncelikle münhasırlarını arıyorsanız, PS4 2021’de daha zor bir satış olacaktır.

2021de ps4 almaya hala deger mi 2

Birçok PS4 Oyunu Başka Yerlerde Oynama

Neyse ki, PS5 geriye dönük uyumludur. Bu nedenle hemen hemen her PS4 oyununu oynar. Bu, PS4’te dijital oyununuz varsa, daha güçlü donanımdan yararlanarak PS5’inizde oynayabileceğiniz anlamına gelir.

PS4‘ü kaçırdıysanız, PlayStation Plus Koleksiyonu daha da çekici bir avantajdır. PS5‘e sahip tüm PS Plus abonelerine, Persona 5, Resident Evil 7 ve Bloodborne gibi en iyi PS4 oyunlarına ek ücret ödemeden erişim sunar.

PlayStation Plus’ın yıllık maliyeti belli bir ücrette tabidir. Bu da dikkate alınması gereken ek bir maliyettir. Ancak bu oyunların çoğunu oynamak istiyorsanız, bir PS5 beklemek ve Plus’a abone olmak, PS4 alıp tek tek satın almaktan daha uygun maliyetlidir.

PS4 oyunları, yerleşik SSD sayesinde PS5‘te daha hızlı çalışır. PS5‘in sınırlı bir 825 GB depolama alanıyla geldiğini unutmayın, böylece bu PS4 oyunları hızla eklenecektir. PS5’inizde daha fazla alana mı ihtiyacınız var? PS4 oyunlarını harici bir USB sürücü veya bir M.2 SSD aracılığıyla çalıştırabilirsiniz. Ancak bunların ikisi de ek ücrete tabidir.

Görünüşe göre PlayStation konsolları, PlayStation oyunlarının oynanabileceği tek yer değil. Horizon Zero Dawn ve God of War gibi bir zamanlar PS4‘e özel olan birkaç oyun artık Steam üzerinden PC’de mevcut. Ek olarak, PlayStation Now PC‘de mevcuttur ve iyi bir PC ve internet bağlantınız olduğu sürece en iyi PS4 (ve daha eski) oyunların çoğunu bilgisayarınıza aktarmanıza olanak tanır.

Dolayısıyla, zaten bir PC’niz varsa ve yalnızca birkaç özel oyun denemek isteyebilirsiniz. Ve daha çok çok platformlu oyunlarla ilgileniyorsanız, bir PS4 en iyi değeri sunmaz.

2021’de PS4 Ne Kadar Sürede Destek Alacak?

Ocak 2021’de Sony Japonya, neredeyse tüm PS4 modellerinin üretimini durdurduğunu doğruladı . Bu beklenmedik bir durumdu, çünkü şirket daha önce PS4’ü birkaç yıl daha destekleyeceğini iddia etmişti.

Bu, yeni bir PS4 satın almak istiyorsanız bunu hızlı bir şekilde yapmanız gerektiği anlamına gelir. Mevcut tedarik tükendiğinde, PS4 bulmak zor olacak. Muhtemelen PS4 için daha fazla ödemeniz gerekir.

Sony’nin konsol için desteği bırakması, muhtemelen satın almamanız gerektiğinin bir işaretidir. Yakında oyun almayı durduracak ve Sony muhtemelen daha uzun süre donanım desteği sunmayacak.

Ancak 2021’de bir PS4 alırsanız, oyun desteğinin ne kadar sürmesini beklemelisiniz? Tahmin etmek için, son konsol nesline bakabiliriz.

2021de ps4 almaya hala deger mi 3

PS4’ün Beklenen Oyun Ömrü

PlayStation 3, 2006’da piyasaya sürüldü ve 2016’da Kuzey Amerika’da durduruldu. Ömrünün sonuna kadar nesiller arası unvanlar aldı. Örneğin, 2015’in Call of Duty: Black Ops III, sistem için yayınlanan son Call of Duty oyunuydu, ancak kampanya modu olmayan sulandırılmış bir sürümdü.

Bu özel oyunlar için benzerdi. MLB The Show 16, Sony tarafından yayınlanan yıllık serinin son PS3 versiyonuydu. Bundan önce, 2014’ün LittleBigPlanet 3‘ü, sistemde Sony tarafından yayınlanan son büyük oyundu.

PS4, 2013’te, PS3’ün yedi yaşındayken geldi. PS5’in 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana, bu, PS4’ü son nesil ile aynı zaman çizelgesine koyuyor – ancak PS4 Pro’nun varlığı (2016’da piyasaya sürüldü) bunu biraz karmaşıklaştırıyor.

Horizon Forbidden West, hem PS5 hem de PS4‘te Şubat 2022’de yayınlanacak (planlanan 2021 çıkış tarihinden ertelendikten sonra). Buna karşılık, 2021’de PlayStation‘a özel büyük bir oyun olan Ratchet & Clank: Rift Apart, yalnızca PS5’e özel.

Mart 2022’de çıkacak olan Gran Turismo 5, hem PS4 hem de PS5’te mevcut olacak, God of War Ragnarök ise her iki sistemde de olacak. Bir sonraki büyük oyunu oynamak için bir PS5’e ihtiyacınız olup olmayacağı bu nedenle belirsiz.

Bu trendlerden yola çıkarak, PS4’ün en geç 2023’e kadar platformlar arası oyunlar almasını bekleyebiliriz. PS4 Pro farklı bir işlem görür. Ancak Sony, PS5 çıktığından beri hiçbir sürüm için PS4 modelleri arasında bir ayrım yapmadı.

2021’de PS4 Almalı mıyım?

Tüm bu hususlara bakıldığında, PS4 2021’in sonlarında satın almaya değer mi? Muhtemelen hayır, ama durumunuza bağlı.

Yalnızca PS4’te bulunan birçok oyunu oynamak istiyorsanız ve başka bir oyun konsolunuz yoksa, PS4 yine de iyi bir satın almadır. PS4 Pro geleceğe daha dayanıklı, ancak fiyatı bir PS5’e yakın olduğundan, bir PS4 satın alırsanız PS4 Slim‘e bağlı kalmanızı öneririz. Maliyeti düşürmek için saygın bir satıcıdan ikinci el bir model satın almayı düşünün.

PS4 ile birçok oyunda PS5 oyuncularıyla çapraz oynamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca, PS5’e yükselttiğinizde (geriye dönük uyumluluk veya ücretsiz yükseltme teklifleri aracılığıyla) oyunlarınızın çoğunu yanınıza alabilirsiniz. Ancak, Piyasaya önümüzdeki bir veya iki yıl içinde birkaç yeni oyun gelecek. Bundan dolay çoğunlukla PS4 ile eski oyunlara erişim satın alıyorsunuz.

PS4’ün Mirası Yaşıyor

Gördüğümüz gibi, şu anda bir PS4 satın almanın mantıklı olabileceği bazı durumlar var. Ancak bunlara dahil değilseniz, eski bir sisteme para ödemek yerine;

  • PS5 beklemek
  • PC’ye özel PlayStation oyunları almak
  • Başka bir konsol almak daha akıllıca olacaktır.

Modern bir konsol satın almak, özellikle yeni oyunlar geldiğinde, paranıza daha iyi bir yatırımdır. Şimdilik sadece biraz sabır gerekiyor.