Yeni bir ayrıntıyı ortaya çıkaran bir sahnede alan derinliğinde küçük bir değişiklik fark ettiniz mi? Buna rack odak denir. Şimdi nasıl uygulanacağını, kullanılacağını ve bu yöntemi neden çekim listenize koymanız gerektiğini inceleyelim.

rack odak nedir 1

Rack Odak Nedir?
Sürekli bir çekim sırasında merceğin odağını ayarlamaya yönelik film yapım tekniği, rack odağı olarak bilinir; odak düzlemi, çerçevedeki bir nesneden diğerine geçtiğinde “çarpılır”. Rack odağı, çekim sırasında merceğin odağını değiştirir. Bir nesnenin bulanıklaştığı ve diğerinin öne çıktığı, odak ve alan derinliği ile ilgili dakika veya şiddetli değişiklikleri ifade eder. Bazen “odak çekme” veya “odak çekme” olarak bilinen yöntem, vurguda ince veya önemli kaymalar içerebilir. Odak düzlemleri arasındaki geçiş, alan derinliği sığlaştıkça daha belirgin hale geliyor.

Rack Odak Kullanma Nedenleri


-Bir sahneden diğerine geçmek için
-Bir şans vermek için bir teatral güzelleşmek
-Belirli bir ayrıntıya dikkat çekmek için
-Belirli bir ayrıntıya dikkat çekmek için
-Çok sayıda kareyi tek bir çekimde birleştirmek için
-Bir karakterin zihinsel sürecini takip etmek
-Çerçevede gizlenmiş bir şeyi ifşa etmek

Odak Çektirmenin Rolü


Profesyonel bir sette “Odak Çektirme” adlı bir iş var, çünkü odak noktası sanat biçimidir. 1. Yardımcı Kamera genellikle Odak Çekicidir.

Çekim sırasında Odak Çekici , odak halkasını değiştirmek için Kamera Operatörü ile birlikte çalışır . Operatör çerçeveleme ve kamera hareketine odaklanırken odak çekicisi asıl odaklamayı yapmalıdır . Bu, oyuncularla kamera departmanı arasında pratik ve ustalık gerektiren hassas bir dengeleme eylemidir.

Rack odaklı bir çekim yapmak çok sabır ister ve işe yarar.

rack odak nedir 2

Rack Focus Shot Örnekleri Ve İşlevi

Görsel hikaye anlatımında , bir çekim içinde odağı değiştirmek çeşitli amaçlara hizmet eder. Dikkat çekmek için çok sayıda yaratıcı ve dramatik neden var, ancak aynı zamanda uygun bir neden var. En belirgin avantajlarından biri, tek çekim fiyatına iki (veya daha fazla) çekim elde edebilmenizdir.

Odaklanmanın amacı, seyircinin dikkatini sahnedeki bir şeye yönlendirmeye yardımcı olmaktır. Sonuç olarak rack odak çekimi, izleyicideki öğelere dikkat çekmek için kritik olur. Odak çekmeyi kullanmanın daha yaratıcı ve dramatik yollarından bazılarına göz atalım.

Bir Karakterin Zihinsel Sürecini Takip Etmek


Perdition Yolu filminden bu sahneye bir bakın . Bu sahne Connor’ın (Daniel Craig) babasıyla (Paul Newman) kötü ilişkisi hakkındadır. Ayrıca babasının Michael (Tom Hanks) ile olan ilişkisini kıskanmaktadır. Harika bir rack odağı ile tamamlanan bu karmaşık ilişkilerin nasıl gerçekleştiğine bir göz atın.

Bir Sahneye Tiyatro Güzelliği Eklemek İçin
Ana karakter ve kardeşleri karantinadan çıkmaya çalışırken, The Host bu uzun koridoru odağı aralarında ileri geri kaydırmak için kullanır. Bu senaryoda, ön planı bırakıp orta zemine, ardından ön plana dönmeden önce arka plana odaklanıyoruz.

rack odak nedir 3

Video: Ana Bilgisayarda Rack Odağı

Bu sadece dört farklı resmi bir arada yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda aksiyonu koruyarak ve vurguyu tek bir çekimde çekerek onların gelişigüzel kaçışlarının heyecanını da hissediyoruz . Panikleri, yakalandıklarında son rack odağı tarafından bildirilir ve kovalamaca başlar.

İlişkiler Kurmak
Gelen Genç Victoria , yönetmen Jean-Marc Vallee rack odağı yok eder. Bu video derlemesinde odak çekmenin kullanıldığı birçok farklı yola bakın. Karakter ilişkileri kurar, bizi bir söylemden diğerine aktarır ve dramayı yükseltir.

Hyperlapse Nedir? makalemize buradan ulaşabilirsiniz.