AMD Ekran Kartları Özellikleri konusunda bilgi almak için aşağıdaki yazımızdan yardım alabilirsiniz. Genel olarak özelliklerine baktığımızda. AMD’nin bu ekran kartlarına hem yazılım hem de donanım teknolojisi bakımından birçok yenilik eklediğini görüyoruz. Bu ekran kartlarında PCI Express 4.0 desteği ve 7nm işlemci bulunmakta; böylelikle daha az enerji ile daha performanslı işlem yapabilmekte.
Bellek tarafına geldiğimizde, ekran kartlarında GDDR6 8GB bellek bulunmakta kartımızda.

AMD, bu kartlarla beraber yeni bir grafik mimarisine geçiş yapmış bulunmakta. Bu mimarinin ismi RDNA ve daha önceki mimariye oranla 1,25 kat daha iyi performans veriyor.

AMD RX5700 RX5700XT 2

RDNA mimarisi ile cep telefonu, dizüstü bilgisayar, tablet vb. cihazlarda da bu mimariyi kullanmayı hesaplıyor.

AMD Ekran Kartları Özellikleri Nedir

Yeni RX5700 serisi kartlar yeni Radeon görüntü motoruyla beraber gelmekte. Bunun sayesinde H.264 videolarda 4K150FPS çözümleme, 4K90FPS kodlama yapabiliyorsunuz. H.265 tarafında ise 4K90FPS ya da 8K24FPS çözümleme, 4K60FPS kodlama yapabileceksiniz. Bu verilere bakarak AMD’nin, yeni ekran kartlarıyla video düzenlemede kolaylık sunacağını görmekteyiz.

Ek olarak yeni görüntü motoru sayesinde oyun içinde video kaydı yaparken ekran kartına binen yük de azalacak.

Fotoğraflarda da, RX5700 ve RX5700XT’nin donanımsal özelliklerini ve birbirinden farklarını görmekteyiz.

Kripto para madencilerinden oyun oynamaya ekran kartı bulamayan oyunseverlerin yüzünü güldürecek bir test sonucu ortaya çıktı. AMD Radeon RX 6700 XT, Ethereum madenciliğinde RX 5700 XT’den çok daha zayıf.

Kripto paralara olan ilgi arttıkça madencilik de o kadar büyük ilgi görüyor. Bu nedenle piyasada ekran kartı bulmak çok da kolay değil, zira madenciler ekran kartlarını kripto para çıkarmak için kullanıyor. Bu durum hem firmalar hem oyuncular için bir sorun.

Geçtiğimiz günlerde ekran kartı üreticileri bu konuda somut adımlar atmaya başladıklarını açıklamıştı. GPU’ların hash rating adı verilen işlem kapasitesi kısıtlanırken, tamamen madencilik faaliyetleri için tasarlanmış kartların çıkacağı da açıklanmıştı. AMD işe ilk sözü tutarak başladı. Ama suanlık piyasdaki bir çok karttan minnig aşamasında hem düşük güç tüketimi hemde yüksek hashrate oranıyla tercihlerin başını çeken bir kart Rx5700 ve xt serisi.