ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Bu yazımızda ZyXEL Armor G5 (NBG7815) modem kurulumu işlemini anlatacağız. Ve kablosuz ağ ayarlarını nasıl yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi vereceği.

Cihazı iki farklı modda kullanabiliyorsunuz:

 • Standart Mod (Router – Yönlendirici)
 • Bridge (Köprü) Modu

Bu yazımızda ZyXEL Armor G5 (NBG7815) cihazı standart modda, yani modem – router (yönlendirici) modda kuracağız.

Cihaz, FTP sunucusu, VPN sunucusu, medya sunucusu gibi birçok zengin ve gelişmiş özelliklere sahip. Dual band kablosuz özelliği ile hem 2.4 Ghz hem de 5Ghz kablosuz bağlantı teknolojilerini bir arada sunuyor. Cihaz ayrıca WiFi 6 teknolojisini de destekliyor.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) cihazın arka kısmında zengin bir port girişi bizi karşılıyor.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Arka kısımda 4 adet LAN portu, 1 adet 2.5G/1G WAN portu, 1 adet 10G/Multi-Gig WAN portu, 1 adet USB portu; Güç (Power) adaptör girişi ve Reset deliği bulunuyor.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Ön kısımda ise çok fonksiyonlu bir led ışık bulunuyor. Bu led ışık beyaz ve sabit yanıyorsa ise cihaza güç geliyor ve cihaz açık demektir. Led ışık beyaz ve yanıp sönüyorsa cihaz açılıyor demektir. Eğer led ışık koyu mavi ve sabit yanıyorsa Bluetooth kullanıma hazır; koyu mavi yanıp sönüyorsa Bluetooth kullanımda demektir. Led ışık mor ve koyu mavi ise; ve yanıp sönüyorsa, cihaza güç geliyor ve cihaz kullanıma hazır demektir; kırmızı yanıyorsa internet sorunu var demektir.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Cihaz kurulumuna başlamadan önce gerekli kablo bağlantılarını yapmamız gerekiyor. Fiber internet alt yapınız 10Gbps ve üzerini destekliyorsa ve 10Gbps üzeri bir internet paketi kullanıyorsanız; WAN kablosunu siyah renkteki WAN portuna, 2.5Gbps’a kadar bir internet alt yapı hızınız var ise, WAN kablosunu mavi renkteki WAN portuna takın. WAN kablosunun diğer ucunu ise, internet hattınıza bağlayın. Modem adaptörünü de modeme bağlayıp, prize taktıktan sonra modemi açın.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Kurulum için bir bilgisayarı modeme kablolu ya da kablosuz olarak bağlayın; veya bir tableti ya da telefonu kablosuz olarak modeme bağlayın ve kurulum için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Modeme bağladığınız cihazdan bir internet tarayıcısı (uygulaması) açın (MS Edge, Mozilla Firefox, Safari, Chrome, vs). Adres satırını temizleyin. Modem – router kurulum ekranına erişmek için, tarayıcı adres satırına zyxelwifi.com veya zyxelwifi.net ya da 192.168.123.1 yazın ve Enter’a basın.
 • Gelen ekranda Yerel şifre ile giriş yap (Login with local password) sekmesine tıklayın. Cihazın varsayılan (fabrika ayarlarındaki) şifresi boştur. Şifre kutucuğuna herhangi bir şey yazmadan LOGİN (GİRİŞ YAP) butonuna tıklayın.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • Açılan modem arayüz sayfasında sol üst köşesinde yer alan ≡ (üç çizgi) simgesine tıklayın.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • Açılan menü listesinde sırasıyla Ayarlar (Setttigs) → Internet (İnternet) menülerine tıklayın.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • Ayarlar (Settings) menüsü altında Internet (İnternet) menüsü yok ise; cihazınız Bridge (Köprü) modunda kullanılacak şekilde ayarlanmış olabilir.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • Standart mod olan modem – router moduna almak için, Ayarlar (Settings) menüsü altındaki Sistem (System) menüsüne tıklayın. Açılan sayfada Operasyon Modu (Operation Mode) sekmesine geçin. Arından, bu sekmede Standart Mod (Standard Mode) seçeneğini seçtikten sonra APPLY (UYGULA) butonuna tıklayın.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • Ayarlar (Setttigs) → Internet (İnternet) menüsüne tıkladıktan sonra açılan sayfada İnternet Servis Sağlayıcı Türü (Internet Service Provider Type) bölümünde PPPoE seçeneğini seçiyoruz. PPPoE seçeneğini seçtikten sonra; hemen alt kısımda açılan kutucuklardan PPPoE Kullanıcı Adı (PPPoE Username) kutucuğuna, internet servis sağlayıcımızdan aldığımız DSL kullanıcı adını yazıyoruz. PPPoE Şifre (PPPoE Password) kutucuğuna ise, internet servis sağlayıcımızdan aldığımız DSL şifremizi yazıyoruz.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • DNS Sunucusu (DNS Server) bölümünde isterseniz, kullanmak istediğiniz DNS sunucu adreslerini girebilirsiniz (Örn: 1.1.1.1, 1.0.0.1). Daha sonra UYGULA (APPLY) butonuna tıklayıp, modem kurulumunu tamamlıyoruz. DSL bilgileriniz doğruysa ve hat kaynaklı bir sorun yoksa, 1 dakika içerisinde internet erişiminiz sağlanır.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Kablosuz Ağ Ayarları

 • Kablosuz ağ ayarlarını düzenlemek için, soldaki menü listesinde sırasıyla Ayarlar (Setttigs) → WiFi menülerine tıklıyoruz.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

 • Açılan sayfada modeminizin kablosuz ağ adını ve güvenlik ayarlarını düzenleyin. Daha sonra alt kısımda yer alan UYGULA (APPLY) butonuna tıklayıp, kablosuz ağ ayarlarınızı kaydedin.

ZyXEL Armor G5 (NBG7815) Modem Kurulumu

Hepsi bu kadar! Artık modeminize kablolu ya da kablosuz bağlanarak, internetinizi kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda ZyXEL Armor G5 (NBG7815) modem kurulumu işlemini anlattık. Ve kablosuz ağ ayarlarını nasıl yapabileceğiniz ile ilgili detaylı bilgi verdik.

Konu ile ilgili sorularınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.