Akıllı telefon piyasasının en büyük patronlarından biri olan Xiaomi geçtiğimiz aylarda MIUI 12 arabirimini tanıttı , kullanıcıların oldukça beğendiği bu arabirimde bilinmeyen gizli kalmış muhteşem özellikler mevcut , bu makalemizde bu özelliklere değineceğiz . Umarız ki makalemizden sonra ki süreçte bu özellikler size kolaylık sağlar.

1- Gelişmiş Dark Mod

Geçtiğimiz 2-3 yıl ile teknoloji devi firmalar Akıllı telefonlara TV’lere ve Bilgisayarlara karanlık mod özelliği ekledi. Ancak Xiaomi’nin sunmuş olduğu karanlık mod özelliği , MIUI 12 ile birlikte çok daha iyi hale geldi. Artık duvar kağıtlarımızdan tutunda uygulama arayüzüne kadar pek çok alanda kontrast ayarlarını yapabilmek mümkün.

Ayarlar/ Ekran / Karanlık Mod” menüsüne girerek temayı etkinleştirelim. Sonrasında daha fazla karanlık mod seçeneğinden herhangi bir uygulamanın bu modda çalışıp çalışmayacağını seçebilirsiniz.

Xiaomi-miui-12-modalità-scura-2-0.jpg (1920×1080)

2- Özelleştirilmiş Başlangıç Animasyonu

MIUI 12 arabiriminin gizli özelliklerinden biri de telefonunuzu başlatırken ayarlayacağınız açılış animasyonudur. Eğer akıllı telefonlarınızı açarken mevcut açılış animasyonundan sıkıldıysanız ve buna yönelik bir değişikli istiyorsanız tema mağazasından yeni animasyonlar elde edebilirsiniz.

Temalar / Temayı Özelleştir / Animasyonu Başlat’ı açalım , açılan menüde bulunan tüm animasyonları kullanabilirsiniz.

MIUI-4.jpg (1024×576)maxresdefault.jpg (1280×720)a) Kaynak için buraya tıklayınız.

3- Özelleştirilebilen Kamera Uygulaması

Yapılan diğer değişiklikler gibi MIUI 12 ile birlikte kamera uygulamasında da gizli kalmış özellikler mevcut. Bildiğiniz üzere Xiaomi cihazların kameraları oldukça ileri seviye fotoğraflar çekebiliyor , hal böyle ki Apple ve Huawei ile yarışabilir hale geldi. Bu özelleştirilebilen kamera arabirimi sayesinde artık kullanıcılar uygulama arabirimini kendi tercihlerine göre ayarlayabilecek. Aynı zamanda deklanşör seslerini de istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Kamera Ayarları / Özelleştir / Kamera Modları menüsüne giriş yaparak menüde bulunan tüm özellikleri değiştirebilirsiniz.

camara-xiaomi-miui-12.jpg (750×393)xiaomi

4- YouTube Premium Olmadan YouTube’u Arka Planda Çalıştırma

Evet yanlış duymadınız MIU 12 ile birlikte gelen video araç kutusu özelliği sayesinde dilediğiniz uygulamayı özelleştirebilen ayarlar yapmanız mümkün. Bildiğiniz üzere iOS işletim sistemli cihazlarda da Android işletim sistemli cihazlarda da YouTube Premium satın almadan YouTube‘u arka planda oynatma özelliği aktif değildi. Fakat Xiaomi cihazlarda ekran kilidiniz kapalı olsa da bu özelliği dilediğinizce kullanabilirsiniz. Özelliği aktif etmek için Ayarlar / Özellikler ,ardından Video araç kutusuna dokunun ve etkinleştirin. Bu menüden YouTube’u seçelim. Daha sonra YouTube uygulamasına giriş yapalım ve araç kutusunu soldan sağ doğru kaydırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra karşınıza çıkan menüde ‘Ekran Kapalıyken Video Sesini Çal’ seçeneğini de aktif ederek arka planda YouTube kullanma keyfine sizde erişebilirsiniz.

xiaomi3

5- Ultra Pil Tasarruf Modu Özelliği

Saydığım tüm özelliklerden beni en çok etkileyen şüphesiz ki ‘Ultra Pil Tasarruf Modu‘ özelliği oldu. Bilenler bu yorumuma katılatacaktır , normal şartlarda bir Xiaomi cihazı kolay kolay gün içerisinde 1 kereden fazla sarja takmayan kullanıcılar varken bu özellikle birlikte bu durum belki de çok uzun aralıklarla sarj desteğine başvurmamızı sağlayacak. Firmanın bu konuda ki vaadine göre %100 pil oranıyla 3-3.5 saat aralıksız PUBG oynarken bu süre 4 saat ve üzeri sürelere çıkabilecek. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar menüsüne giriş yaparak / Pil / Ultra Pil Tasarrufu modunu aktifleştirebilirsiniz.