Ana Sayfa Destek Xcode ile C Programlama (Resimli Anlatım)

Xcode ile C Programlama (Resimli Anlatım)

0
Xcode ile C Programlama (Resimli Anlatım)

macOS kullanıcılarının sıklıkla kullandığı Xcode IDE ile dilerseniz C programlama dilindeki kodlarınızı da kolaylıkla yazabilirsiniz. Windows kullanıcıları genelde Dev-C++ kullanmakta fakat bir MacBook sahibi iseniz ve C programlama dilinde kod yazıp derlemek isterseniz Xcode IDE ile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda Xcode yüklü değilse, App Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Bilgisayarınızda Xcode yüklü olduğunu varsayarak, C programlama dilinde kod yazmak için yapılması gerekenleri göstereceğiz.

 

  • Öncelikle Xcode IDE uygulamamızı açıyoruz.
  • Xcode IDE uygulamasını açtıktan sonra önümüze gelen pencerede  Create a new Xcode Project yazan kısma tıklıyoruz.

Xcode ile C Programlama (Resimli Anlatım)

 

  • Gelen pencerede en üste sekmelereden macOS sekmesine tıklıyorouz ve açılan pencerede Commond Line Tool uygulama seçeneğini seçtikten sonra alt kısımda bulunan Next butonuna tıklıyoruz.

  • Gelen pencerede projemiz için bir isim belirliyoruz (Burada önemli olan, Language dil kısmından C (programlama) dilini seçmek). C (programlama) dilini seçtikten sonra Next butonuna tıklıyoruz.

  • Gelen pencerede, proje dosyalarımızın hangi konumda klasörlenmesini istiyorsak, bu konumu belirleyip ya da Create seçeneği ile yeni bir klasör oluşturup, işlemlerimize devam ediyoruz.

  • Son aşamada c uzantılı dosyamız Xcode IDE tarafından oluşturuluyor. Oluşturulan bu dosya için Xcode IDE’nin açmış olduğu pencered C programlama dilinde kodlarımızı yazıp derleyebiliriz.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.