Windows 8.1 başlangıç ekranı

Bu yazımızda sizlere Windows 8.1 masaüstü ayarları nasıl yapıldığını ve açıldığında direkt masa üstü nasıl geleceğini anlatıyoruz.

Windows 8 de ve Windows 8.1 de işletim sistemi açıldığında karşınıza başlangıç ekranı gelir. Böylece başlangıç ekranında kullanmanızı bekler. Birçok kullanıcı başlangıç ekranında hemen hiçbir işlem yapmadan masaüstü ekranına geçer. Ancak bunu değiştirmek mümkündür.

Bilgisayarda Windows 8.1 Neden Tercih Edilir?

Windows 8.1 özellikle kişiselleştirme, arama ve ön yüklü gelen uygulamalar olması yeterli bir deneyim sunuyor. Ayrıca Windows Mağazası deneyimi ve bulut hizmetlerine bağlantı gibi konularda çok sayıda özelliği mevcuttur. Son sürüm Windows 11 e göre daha az işlemci tüketimi ve RAM tüketimi sayesinde kullanıcıların tercihi oluyor.

Windows 8.1 güncel bir işletim sistemi olmaması ve güncellemeler konusunda zorluk çekmemeniz için önermiyoruz. Ancak bilgisayar özellikleriniz yeterince yüksek olmadığında tercih edersiniz. Böylece bilgisayarınızda bazı işlemleri gerçekleştirmek daha mümkün hale gelecektir. Ancak alışkın değilseniz bilgisayarı açtığınızda başlangıç seçenekleri karşınıza çıkacaktır.

Windows 8.1 Masaüstü Ayarları

Masaüstüne ulaşmak için ya ekranda Masaüstü alanına tıklamak ya da Windows tuşu ile D tuşu kısa yolunu kullanmak gerekir.

Bu işlemleri gerçekleştirmeden bilgisayarınızı açtığınızda Windows 8.1 masaüstü ayarları yaparak nasıl işlemi kolaylaştıracağınızı anlatıyoruz.

Windows 8.1 Masaüstüne doğrudan geçiş ayarı

Sistem açıldığında başlangıç ekranı gelecektir. Ancak ayarlar üzerinde değişiklik yapabilmemiz için bu ekranı geçmemiz gerekiyor. Başlangıç ekranını atlayıp doğrudan masaüstü ekranına ulaşın. Daha sonra alt tarafta yer alan görev çubuğu üzerinde sağ tıklayarak Özellikler’e tıklıyoruz.

Windows 8.1 Masaüstü nasıl ayarlanır

Gelen ekranda gezinti üst başlığına tıklayalım. Burada farklı bir ekran gelecektir. Daha sonra oturum açtığımda başlangıç yerine masaüstüne git kutucuğunu işaretleyerek Tamam butonuna tıklıyoruz. Böylece Windows 8.1 masaüstü ayarları ile ilgili değişiklik yapabiliyorsunuz.

Windows 8.1 gezinti seçenekleri

Artık sistemimizi açtığımızda başlangıç ekranı ile karşılaşmayacağız. Ancak bu durumdan rahatsız olur ve bu ayarı tekrar değiştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için tekrar görev yöneticisine sağ tıklıyoruz. Buradan gezinti bölümüne geçerek oturum açtığımda başlangıç yerine masaüstüne git seçeneğindeki işareti kaldıralım. Böylece bilgisayarı tekrar açtığınızda yine başlangıç ekranı gelecektir.

Ayrıca Windows 8.1 parolası nasıl kaldırılır öğrenmek istiyorsanız bu makalemizi de inceleyebilirsiniz.