Donmuş ve yanıt vermeyen uygulamaları kapatın.

Bu kılavuz, Windows 11’de uygulamaları kilitleyip kapatmadıklarına bakılmaksızın, uygulamaları kapatmaya yönelik çeşitli yöntemlerde size yol gösterecektir.

windows 11de bir programdan zorla cikma 1

Windows 11’de Donmuş Bir Programı Nasıl Kapatırım?

Windows 11 çalıştırırken kilitli veya donmuş bir programı kapatmanın en kolay ve en hızlı yolu, Alt+F4’ün geleneksel klavye kısayoludur. Aynı anda basıldığında, yanıt vermeyen bir uygulamayı hemen kapatmalıdırlar.

Hemen hiçbir şey olmazsa, birkaç saniye bekleyin, çünkü özellikle uygulama donmuşsa komutun gerçekleştirilmesi biraz zaman alabilir. Etkili olup olmadığından emin değilseniz bir kez daha basın, ancak yanlışlıkla diğer programları da kapatabileceğiniz için arka arkaya birçok kez basmaktan kaçının.

Yanıt Vermeyen Bir Pencereyi Nasıl Kapatırım?

Yukarıdaki yöntem işe yaramazsa, yanıt vermeyen bir uygulamayı kapatmayı denemenin bir sonraki en iyi yolu Görev Yöneticisini kullanmaktır.

1-Görev Yöneticisine erişmek için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın. Gerekirse, pencerenin altındaki Daha Fazla Ayrıntı düğmesini seçin.

2-Henüz seçili değilse İşlemler sekmesini seçin.

windows 11de bir programdan zorla cikma 2

3-Kapatmak istediğiniz programı listede arayın. Sağ tıklayın veya dokunun ve basılı tutun, ardından “Görevi Sonlandır’ı” seçin.

windows 11de bir programdan zorla cikma 3

Görev Yöneticisi Olmadan Windows 11’de Çıkmayı Nasıl Zorlarım?

Görev Yöneticisi’ni kullanamıyorsanız veya kullanmak istemiyorsanız, kullanabileceğiniz diğer bir yöntem Windows Çalıştırma hizmeti ve taskkill komutudur.

1-Çalıştır hizmetini başlatmak için “Windows Tuşu+R’ye” basın.

2-Aç alanına “program.exe” bölümünü kapatmak istediğiniz uygulamanın adıyla değiştirerek taskkill /im program.exe /t yazın ve Enter’a basın. Örneğin, bir not defteri belgesini kapatmak isterseniz, taskkill /im notepad.exe /t yazarsınız.

windows 11de bir programdan zorla cikma 4
Donmuş ve yanıt vermeyen uygulamaları kapatın.

Bu kılavuz, Windows 11’de uygulamaları kilitleyip kapatmadıklarına bakılmaksızın, uygulamaları kapatmaya yönelik çeşitli yöntemlerde size yol gösterecektir.

Son Güncelleme 20 Ekim 2021 Yazar Pınar Güldökmez