Bu makalede windows 11 bilgisayarlarda disk alanı nasıl boşaltılır konusunu işleyeceğiz. Çünkü cihazınızı temizlemek performansını artırır.

PC’nizde arada bir kullanabileceğiniz disk alanı boşaltmanın denemesi kolay birkaç yolu vardır.
Windows 11 PC’nizde disk alanı boşaltmak, daha sağlıklı bir işletim sistemi sağlayacak bir prosedürdür.
Gereksiz uygulamaları veya geçici dosyaları kaldırmak, daha fazla sistem alanı kazanmak için en yaygın adımlardan biridir. Windows 11, kullanılmayan öğeleri düzenli aralıklarla otomatik olarak kaldıran bir sistem seçeneği de içerir.

Biraz fazladan depolama alanı her zaman yararlıdır, ancak çoğu zaman onu en uygun düzeyde tutmakta zorlanıyoruz çünkü bir şekilde her zaman dolu oluyor.

Windows 11 PC’de Disk Alanı Nasıl Boşaltılır

Bu makalede, Windows 11 bilgisayarınızda disk alanından nasıl tasarruf edileceğine. Ve nasıl boşaltılacağına dair birkaç ipucu göstereceğiz. Bunun için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

1. Önce Masaüstü simgelerinden Bu Bilgisayar simgesine çift tıklayın.

2. Sonra Temizlemek istediğiniz sürücüye sağ tıklayın ve mevcut seçenekler listesinden Özellikler’i seçin.

3. Ardından Özellikler penceresinin altındaki Disk Temizleme‘ye tıklayın.

4. Şimdi Ne kadar yer açabileceğinizi hesaplamasını bekleyin.

Windows 11 Bilgisayarlarda Disk Alanı Nasıl Boşaltılır

5. Silmek istediğiniz dosya türlerini seçin ve Tamam’a tıklayın (geçici dosyaları, günlük dosyalarını, geri dönüşüm kutunuzdaki dosyaları vb. silebilirsiniz).

6. Sistem Dosyalarını Temizle’ye tıklayın ve temizleyici her şeyi hesaplayana kadar bekleyin. Bazı gereksiz sistem dosyalarını temizleyerek size daha da fazla boş alan sağlayacaktır.

Disk Alanı Nasıl Boşaltılır

7. Silme işlemini onaylamak için seçiminizi yaptıktan sonra Tamam’a basın.

8. Daha Fazla Seçenek’e gidin ve Sistem Geri Yükleme, Gölge Kopyalar altında sistem geri yükleme verilerini silin (Bu komut, en sonuncusu hariç, önceki tüm sistem geri yükleme noktalarını siler).

İlgili: Windows 11 Disk Yönetimi

PC’nizde disk alanı boşaltmak istediğinizde yapmanız gereken ilk şey, Disk Temizleme yapmaktır. Yalnızca daha fazla alan açmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bilgisayarınızdaki eski ve gereksiz dosyaları da kaldırmanıza yardımcı olur.

Lütfen bu yerleşik yardımcı programın, web tarayıcıları gibi üçüncü taraf uygulamalardaki tüm geçici dosyaları her zaman tamamen silmeyebileceğini unutmayın.

Mükemmel bir disk temizliği için CCleaner gibi özel bir yazılım kullanmanızı öneririz. Tüm Windows ve üçüncü taraf uygulamaları temizleyebilen, gereksiz dosyaları ve kopyaları kaldırabilen ve kayıt defterinizi düzeltebilen hafif ve basit bir yardımcı programdır.

Bugün Windows 11 işletim sisteminde disk alanı nasıl boşaltılır anlattık. Sizlerde kendi kullandığınız yöntemleri aşağıdaki yorum alanına iletebilirsiniz.

Son Güncelleme 10 Ekim 2022 Yazar Fatih ATEŞ