Windows 11 22H2 Hakkında Sorular ve Cevaplar

Windows 11 22H2 soruları makalemizde, Microsoft’un 2022 güncellemesiyle bize ulaşan sorularınızı cevaplıyoruz. İşte kurulum, özellikler veya problemlerle ilgili olan cevaplar.

Windows 11 22H2 (2022 Güncellemesi), uyumlu cihazlar için 20 Eylül 2022’de kullanıma sunuldu. Bu, birkaç yeni özellik, mevcut özellikler için güncellemeler. Deneyimi daha tutarlı hale getirmek için görsel değişiklikler. Ve bir dizi düzeltme ve iyileştirme sunan orijinal sürümden bu yana ilk özellik güncellemesidir.

22H2 sürümü, yeniden yükleme gerektiren ve birçok değişiklik getiren önemli bir güncelleme olduğundan. Yükseltme, özelliklerin kullanılabilirliği ve sorunlar hakkında bir sürü soru merak ediyorsunuzdur. Ayrıca, yükseltmeden sonra Dosya Keşfet’teki sekmelerin neden eksik olduğunu bilmek faydalı olur. Bu nedenlerle, cevapları sağlamak için gelen soruları derledim.

Windows 11 22H2 Soruları ve Cevaplar

Bu kılavuz , Windows 11 22H2’yi yükleme ve kullanma hakkında en sık sorulan soruları yanıtlayacaktır.

Bilgisayarıma Windows 11 22H2 yüklemeli miyim?

Evet, cihazınızı 22H2 sürümüne yükseltmelisiniz. Bu yazının yazıldığı sırada, yeni sürümde sizi güncellemeyi yüklemekten caydıracak bilinen pek çok sorun yok gibi. Ancak bu sorunun daha karmaşık bir cevabı var.

Kurulum dosyalarımı silecek mi?

Kurulum Asistanı ile yerinde yükseltme yapmayı veya ISO dosyasını bağlamayı planlıyorsanız. Dosyalarınızı, ayarlarınızı veya uygulamalarınızı silmemelidir. Ancak, kurulum veya donanım arızasında her zaman bir şeylerin ters gitme olasılığı vardır. Sonuç olarak, bilgisayarınızın ve dosyalarınızın tam bir yedeğini oluşturmadan. Hiçbir kuruluma (bu durumda Windows 11 2022 Güncellemesi) asla devam etmemelisiniz.

Windows 11 22H2 dosya boyutu ne kadar?

Duruma göre değişir. Windows Update’ten yükseltme yapmayı planlıyorsanız. Sistem yalnızca mevcut kurulumunuza göre gerekli dosyaları indirecektir. Bu nedenle, cihaz yapılandırmanıza bağlı olarak indirme işlemi diğer bilgisayarlardan. Daha büyük veya daha küçük ola bilir.

Ancak Microsoft, ekibin bu sürümde değişiklikler yaparak indirme boyutunu yaklaşık 450 MB (yüzde 14) azalttığını belirtti.

ISO dosyası veya diğer araçları kullanarak yükseltme yapmayı planlıyorsanız, dosya boyutu yaklaşık 5,2 GB’dir.

Desteklenmeyen donanıma sahip cihazımı Windows 11 22H2’ye yükseltebilir miyim?

Teknik olarak, donanımı desteklenmeyen bir cihazı Windows 11 22H2’ye yükseltebilirsiniz. Ancak desteklenmediği için önerilmez. Ancak bu, Windows Update ayarları aracılığıyla mümkün olmayacaktır. Bunun yerine, temiz bir kurulum veya yerinde yükseltme gerçekleştirmek için ISO dosyasını veya USB önyüklenebilir ortamını kullanmanız gerekecektir.

Windows 10 bilgisayarımı Windows 11 22H2’ye yükseltebilir miyim?

Evet, Windows 10’dan Windows 11 22H2’ye yükseltme desteklenen bir seçenektir. Minimum gereksinimleri karşılayan bir bilgisayarınız varsa, Windows Update ayarlarında yükseltme seçeneğini bulacaksınız.

Windows 11 22H2 ücretsiz mi?

Evet, Windows 11 22H2, halihazırda Windows 11 veya Windows 10’un orijinal sürümünü çalıştıran cihazlarda ücretsizdir.

Windows 11 22H2’yi Windows 10, 8.1 veya 7 ürün anahtarıyla etkinleştirebilir miyim?

Evet, yeni bir Windows 11 22H2 yüklemesini etkinleştirmek için. Windows 10, 8.1 veya 7’ye ait bir ürün anahtarı kullanmak mümkün.

Windows 11 22H2 bilgisayarıma otomatik olarak indirilip yüklenecek mi?

Hayır, 22H2 sürümü isteğe bağlı bir güncelleme olarak mevcuttur. Bu, güncellemenin otomatik olarak indirilip yüklenmeyeceği anlamına gelir. Cihaz uyumluysa, yükseltmeyi Windows Update aracılığıyla manuel olarak tetiklemeniz gerekir.

Bunun tek istisnası. Bilgisayarın Windows’un desteğinin sonuna yaklaşan bir sürümünün bulunmasıdır. Bu durumda, özellik güncellemesi otomatik olarak yüklenir. Ancak, bu, kullanıma sunmanın ilk günlerinde gerçekleşmez. Genellikle Microsoft, cihazları yükseltme niyetini, gerçekleşmeden günler önce otomatik olarak duyurur.

Windows 11 22H2’yi yüklemek ne kadar sürer?

Yükseltmek için Windows Update yaklaşımını kullanıyorsanız, yükleme yaklaşık 30 dakika sürmelidir. Ancak, internet bağlantınıza ve donanım yapılandırmanıza da bağlı olacaktır.

Temiz bir yükleme yapmayı planlıyorsanız. Ayarlarınızı yeniden yapılandırmanız, dosyalarınızı yedekten geri yüklemeniz. Ve uygulamaları yeniden yüklemeniz gerektiğinden yükleme yaklaşık bir ila iki saat sürer.

Windows 11 22H2’de Dosya Gezgini’ndeki Sekmeler nerede?

Dosya Gezgini’ndeki sekmeler, Windows 11 22H2’nin bir parçası olarak kabul edilir. Ancak bu özellik yükseltmeden sonra kullanılamayacaktır. Microsoft bunu ve birkaç diğer özelliği bir sonraki anda yayınlamak için bekletiyor. Güncellemenin Ekim ayında (önizleme olarak) ve ardından Kasım ayında herkes için gelmesi bekleniyor.

Windows 11 22H2’de Görev Çubuğunu en üste taşıya bilir miyim?

Hayır, Windows 11 22H2’de Görev Çubuğunu ekranın üstüne veya iki yanına taşıyamazsınız. Microsoft, Görev Çubuğuna çeşitli iyileştirmeler ekliyor ancak son yoruma göre bu değişiklikleri yapmak için yeterli talep yok.

Kurulumdan önce bilgisayarı hazırlamam gerekir mi?

Evet, gerekli değil, ancak sorun olasılığını en aza indirmek için yükseltmeden önce bilgisayarınızı hazırlamak istiyorsunuz. Örneğin, 22H2 sürümüne yükseltmeden önce, dosyalarınızı ve mevcut kurulumu korumak için tam bir yedekleme oluşturmak istiyorsunuz. Bir şey olursa, önceki sürüme geri dönmenin bir yolu olacak.

Yükseltmeyi tamamlamak için yeterli alana sahip olduğunuzdan emin olmak için kullana bileceğiniz depolama alanını gözden geçirmek gerek. Ayrıca, yükseltme sırasında çakışmalara neden olacak uygulamaları kaldırmak. Ve çevre birimlerinin bağlantısını kesmek gereke bilir.

Windows 11 22H2’ye yükselttikten sonra nereden başlamalıyım?

Windows 11 22H2, yeni ve mevcut özellikleri güncelleyen büyük bir güncellemedir. Ayrıca görsel değişiklikler ve bir dizi iyileştirme ve değişiklik sunar.

Yükseltmeden sonra bilgisayarın alanı neden azalıyor?

Yerinde yükseltme gerçekleştirdiğinizde. Yükseltme sırasında bir şey olması ve geri almanın gerekli olması durumunda. Kurulum önceki yüklemenin bir kopyasını oluşturur.

Tek uyarı, kurulum başarıyla bitse bile, kurulum önceki kurulumun dosyalarını tutar. Ve bilgisayarınızda sınırlı alan varsa, sabit sürücüde yer kalmadığını görmeniz mümkün.

Neyse ki, bu yalnızca geçicidir, çünkü sistem bakım görevi sırasında on gün sonra önceki yükleme dosyalarını silecektir. Alana hemen ihtiyacınız varsa, Ayarlar > Sistem > Depolama > Geçici dosyalar’a gidebilir ve “Önceki Windows Kurulum(lar)ı” öğesini silebilirsiniz. Veya disk alanı nasıl boşaltılır makalemizi de inceleyebilirsiniz.

Windows 11 22H2’nin herhangi bir performans sorunu var mı?

Birkaç rapora göre, indirme veya kurulum sırasında güncellemenin takılı kalması gibi bazı kurulum sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

Bazı kullanıcılar oyun oynarken Nvidia grafiklerinde kare hızı düşüşlerini (FPS) fark ediyor. Ayrıca, bazı kullanıcılar Mavi Ekran hatası aldığını bildiriyor. Nvidia bu konu hakkında bir güncelleme duyurdu. Diğer mavi ekran hataları için hata kodlarına bakmak gerek.

Windows 11 22H2’yi yüklemenin en iyi yolu nedir?

Windows 11 22H2’yi edinmenin en iyi yolu Windows Update ayarlarıdır . Bildirimi görmüyorsanız, bilgisayar yapılandırmanızın özellik güncellemesi ile henüz tam olarak uyumlu olmaması söz konusu olabileceğinden, diğer yöntemleri kullanarak yükseltmeyi zorlamamalısınız.

Bir süredir aynı kuruluma sahipseniz, yükseltme yapmak yerine, sabit sürücüyü silip, temiz bir Windows 11 22H2 kurulumu ile sıfırdan başlamayı düşünmelisiniz . Daha uzun sürer, ancak performans ve kapatma sorunları dahil olmak üzere mevcut sorunların çözülmesine yardımcı olur.

Sonuç olarak şimdilik cevaplaya bileceğimiz windows 11 22H2 soruları bunlar. Daha fazla bilgi için aşağıdaki yorumlardan bize ulaşabilirsiniz.

Son Güncelleme 10 Ekim 2022 Yazar Fatih ATEŞ