Belki de birçoğumuzun başına gelmiştir; kişisel bilgisayarımızdaki bilgilerimiz olsun fotoğraflarımız olsun ya da farklı önemli dosyalarımız olsun, ikinci şahıslar tarafından görülmesini istemediğimiz verilerimiz, belgelerimiz oluyor. Bunu sağlamanın farklı yolları var tabi; klasör gizleme gibi ya da bazı uygulamalar ile dosya/klasör şifreleme. Biz de size yapılması kolay bir işlemden bahsedeceğiz. Öncelikle Protected Folder uygulamasını indiriyoruz; internette bir çok program indirme sitesinden indirebilirsiniz. İndirdikten ve çalıştırdıktan sonra işlemler başlıyoruz.

1

Burada programı çalıştırdığımızda önce İngilizce bir şifre belirlememizi istiyor; kendimiz bir şifre belirleyip Tamam diyoruz; şifremiz en az 6 karekterden oluşmalı ayrıca. Programa girdikten sonra Options → User Interface menüsüne gelip Language kısmını Türkçe seçerek OK butonuna tıklıyoruz.

2

Böylece uygulamanın dilinide türkçe yapmış oluyoruz.

33

Dosyalarımızı tutup içine sürükleyerek yada ekle butonuna basarak ekleyebiliriz. Eklediğimiz dosyalar bilgisayarda görunmeyecek ve erişiminiz olmayacaktır sadece bu uygulama üzerinden erişim sağlayabilirsiniz.

Image 4

Buraya direkt olarak dosyayı sürükleyip bıraktım ve eklediğim dosya programa aktarılmış oldu. Kilitle ve Çık dedikten sonra kendini kapatacak olan programın ıcındeki veriye, sadece programdan ulaşabilirisiniz. Bunların dışında Ayarlar menüsü içinde Kilit Seçenekleri menüsüne gelin; buradan dosyalarınızın Gizlilik / Okuma Engeli / Yazım Engeli gibi ayarlarını Açık veya Kapalı yapabilirsiniz.

Image 5

Burada tercihe göre ayarlamalar yapabilir. Sol tarafta bulunan sekmelerden isterseniz şifrenizi de değiştirebilirisiniz. Son olarak tekrar uygulayı açtığınızda sizden şifre istemekte.

Image 6

Şifrenizi girdikten sonra gizlemiş olduğunuz ya da şifrelemiş olduğunuz dosyaya erişim sağlamış olursunuz.

Son Güncelleme 25 Ağustos 2016 Yazar