Ana Sayfa Bilgisayar Windows 10 Nasıl Hızlı Kapatılır? (Resimli Anlatım)

Windows 10 Nasıl Hızlı Kapatılır? (Resimli Anlatım)

1

Siz değerli makale okurlarımıza bu yazımızda Windows 10‘un nasıl hemen kapatılabileceğini paylaşacağız.

Bu yazımızda özellikle işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıcılarını yakından ilgilendiren bir konuyu ele alacağız. Windows 10 işletim sistemli bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarını kapattıkları sırada arka planda açık olan uygulamalar nedeniyle ‘Yine de kapatmak istiyor musunuz?’ uyarısından ötürü bilgisayarların geç kapanmasından şikayetçi. Acil işlemlerimiz olduğunda, bu uygulamaların hepsini tek tek kapatmak istemediğinizden dolayı bilgisayarımızın hemen kapanmasını istemekteyiz. Ancak Windows 10, arka plandaki uygulamalar kapanmadan, bilgisayarın kapanmasına izin vermemektedir.

Arka plandaki uygulamalarınızı kapatmadan Windows 10‘un nasıl hemen kapatılabilceğini sizlerle yazılı ve görsel olacak şekilde paylaşacağız.

 • Öncelikle masaüstüne geliyoruz ve boş bir alana sağ tıkladıktan sonra açılan menü listesinden sırasıyla Yeni → Kısayol menülerine tıklıyoruz.

 • Daha sonrasında karşımıza ‘Hangi öğe için kısayol oluşturmak istiyorsunuz?’ başlığı altında bir ekran gelecektir.
 • Bu sihirbaz, yerel veya ağ program dosyalarına, klasörlerine, bilgisayarlara veya internet adreslerine kısayol oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

‘Ögenin Konumunu yazın:’ kutucuğuna C:\Windows\System32\shutdown.exe/s/t 0′ yazdıktan sonra ekranın alt kısmında yer almakta olan ‘İleri’ butonuna tıklayıp işlemlerimize devam ediyoruz.

 • Oluşturduğunuz kısayol dosyanıza bir isim verdikten sonra, Son’ butonuna tıklamanız halinde kısayol hazır hale gelecektir. Yaptığımız işlemler sonrasında, bilgisayarı kapatacağınız zaman bu kısayola tıklamanız halinde bilgisayar otomatik olarak kapanma moduna geçecektir ve hızlı bir şekilde kapanacaktır.
 • Ancak açık olan uygulamalarınızla beraber bilgisayarınızı tamamen ve hızlı bir şekilde kapatmak istiyorsanız, bu durumda da ‘Öğe konumunu yazın:’ kutucuğuna C:\Windows\System32\shutdown.exe/s/t 0′ komutunu yazmanız yeterli olacaktır.
 • Bu kısayolu çalıştırdığımızda, Windows 10 artık bize sormadan kendisi otomatik olarak kapanacaktır.
 • Çok önceden bu uygulamayı hatırlayanlar bilirler MSN (Mesenger) uygulamasında yakın gördüğümüz arkadaşlarımıza şuraya tıklarsan resimlerim açılacaktır dedikten sonra arkadaşlarımız tıklar ve ardından bilgisayarı kapanırdı. Bu karşı tarafa korku salar ve bizim hacker olduğumuz yanılgısına düşülürdü. Aslında yaptığımız işlem çok basit bir çalıştırmaktan ibaret. Şimdi, Windows 10 için de aynı komutu hızlı kapatma işlemi için kullanabiliyoruz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

 1. Merhaba,
  C:\Windows\System32\shutdown.exe/s/t 0
  Bunu yazıp ileri dediğim zaman dosya bulunamıyor diyor. O zaman ne yapacağız?

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.