Indoor Cam 2K Pan and tilt kamerasını kısa bir inceleyelim ve ardından kurulum kontrollerini sağlayalım. Indoor   kelimesi ‘iç mekan’ anlamına gelmekte.  Adındande belli olacağı üzere kamer sadece iç mekanlar için kullanılmaya müsait. Kameranın  toz ve su geçirmezlik özelliğinin olmaması bir olumsuz özellik diyebiliriz.

Indoor cam 2K Pan and Tilt, kameramız pan ve tilt yapabiliyor ve böylece aşağı, yukarı, sağa, sola hareket ederek  360 derece çevresini görebilme özelliğine sahip. Kameramızı istersek tavana istersek te masa ve ya farklı bir noktaya monte ederek te kullanabiliyoruz.

Kurulumu:

Kamera kutusundan bir adaptör ve 2 metrelik bir USB güç kablosu çıkıyor. Bu kablonun micro USB ucunu kameraya takıyoruz ve telefonumuza Eufy Security uygulamasını yükleyelim.

Uygulamanın Türkçe dil desteği bulunmuyor.  Ancak arayüzde ki adımlar oldukça basit.

Uygulamayı ilk açtığımızda bir kullanıcı hesabı oluşturmamızı ve giriş yapmamızı istiyor.

Diğer adımda kamera altındaki QR kodunu uygulamaya okutup devam ediyoruz.

Uygulama kurulum için kameranın güç girişinin hemen yanında yer alan Setup tuşuna 2 saniye basmamızı istiyor.

Bu tuşa bip sesini duyana kadar basıyoruz ve bu adımdan sonra uygulama kamerayı görüp wi-fi ağımıza dahil etmemiz için ağ şifresini girmemizi istiyor.

Sonrasında ise kamerayı hengi pozisyonda kullandığımızı ve kameranın bulunduğu ortam bilgilerini girerek kurulumu tamamlıyoruz.

resim 1

Kamera üzerindeki balıkgözü özelliği de kameranın görüş açısını oldukça artırıyor. Eufy Security uygulaması altından gerçek zamanlı izleme modonu açabilir ve kameranın motorlarını oynatarak pan/tilt yapabiliriz. Kamera özelliği pan ve tilt özelliginide değiştirmemiz imkan sağlıyor.

Kamera kutusu içerisinden çıkan vida ve montaj aparatlarıyla kamerayı duvara sabitlemek oldukça kolay oluyor.

Görüntü:

2K çözünürlüğe sahip olduğu görünüyor ve mabil uygulamalarda kamera ayarlarından 2K olarak seçim yapabiliyoruz.  Kameramıza ki ham görüntülere erişebilmek için  SD kartını çıkararak bilgisayara taktığımızda kartı biçimlendir uyarısı ile karşılaşıldı. Buda demek oluyor ki hafıza kartımızı şifreleyerek verilere kamera dışından erişilmesine izin vermiyor.

Bir diğer özelliği ise oldukça düşük ışıklarda kızılötesi ledlerin otomatik olarak devreye girmesi. LED’ler sayesinde kamera 10 metreye kadar koyu karanlıkta görebilme özelliğine sahip.

Hareket algılama:

Kamera ayarları bölümüne giriş yaptığımız zaman hareket algılama panelinden insanları, ev hayvanlarını ve benzeri tüm hareketlerin algılanıp algılanmamasını seçebiliyoruz. Buda kameranın oldukça kullanışlı olduğunu ileri sürüyor. Kameranın gördüğü tek bir bölgeyi seçerek sadece o bölgedeki hareket algısı ayarını da yapabiliriz.

Ses  algılama:

Ses özelligide oldukça iyi düzeyde.  Ses ayarları bölümünden istersek tüm sesleri istersekte sadece bebek seslerini algılaması için ayar yapabiliriz. Ek olarak hassasiyet ayarlarıda mevcut.

Ev hayvanlarına özel özellikleri:

Kamera ev hayvanlarına uyarı verebiliyor. Görüntünün belirli bir bölgesini seçip o olabda ev hayvanı algıladığında otomatik olarak kaydettiğimiz sesli komutları çıkarıyor.

Bildirimler:

Uygulamanın bildirim ayarları bölümünden bildirimleri açıp kapatma işlemi sağlayabiliriz. Örneğin kişi, ev hayvanı veya diğer hareket algılama sesi için bildirimleri açıp kapatabilir ve bildirim süresini ayarlayabiliriz.

Görüntü depolama:

Kamera bir micro SD girişi mevcut  128 GB’a kadar kartlar takabiliriz. Kayıt konusunda 3 seçenek sunuyor. Görüntülerimizi ister yerel olarak hafıza kartında saklayabiliyor, ister ücretli bulut depolama alanında kullanabiliyoruz. Ek olarak NAS yani ağ üzerinden harici depolama bağlantısı kurulup saklanabilinir.

Kamera üzerinde 12 güne kadar kayıt imkanı mevcut.kamerayı wi-fi ağınabağlayarak telefon üzerinden istenilen yerde kameraya bağlanabilir, görüntü izleyebilir ve hafıza kartına kayıtlı olan görüntüyü telefonumuza indirebiliriz.

Sesli iletişim:

Kamera üzerinde mikrofon ve hoparlör yer alıyor.  Telefonumuz ile kamera yanındakilerle iletişim kuarabilir ve kullanabiliriz.

 

1 Yorum