WhatsApp, kullanıcıların uzun bir süredir mobil cihazlarda arama yapmasını sağlıyor. Şimdi ise WhatApp sesli ve görüntülü görüşme özelliklerinin WhatsApp Web ve WhatAapp Masaüstü dağıtımlarına da gelebileceği belirtiliyor. Bu özellik WhatsApp Mobil sürüme ilk eklendiğinde büyük heyecan uyandırmıştı. Şimdilerde oldukça popülerlik kazanan Skype ve Zoom için birer alternatif olabileceğini ve kullanım pratikliğiyle WhatsApp tarafının görüntülü görüşme ve Web üzerinden iletişim için gereken çoğu özelliği pratik şekilde sunması ile, rekabet üstünlüğü kuracağını düşünüyoruz.

5b547c9b5379ff0c3c421eec

WhatsApp habercisi WABetaInfo tarafından hazırlanan bir rapora göre, kullanıcıların telefon uygulamasının ötesinde sesli ve görüntülü sohbet gerçekleştirme yeteneği şu anda geliştirme aşamasında.

Gelecekteki bir WhatsApp Web yapısının ekran görüntüleri, bekleyen aramaları reddetme veya kabul etme seçeneğiyle bir açılır pencerenin görüntüleneceğini gösteriyor. Bekleyen video görüşmelerinin, kullanıcıların telefon uygulaması gibi video yayınlarını ön izleyip ön izlemeyeceği belli değil. Arayanların, devam eden bir aramayı susturmasına veya sesten videoya geçmesine olanak tanıyan bir arama açılır penceresi de sunulabilir.

Sesli ve görüntülü grup görüşmeleri de desteklenmektedir ancak büyük olasılıkla WhatsApp‘ta belirlenen 8 kişilik sınıra uyulması gerekecektir.

Çağrı desteği, WhatsApp‘ın Web ve Masaüstü istemcilerini, akıllı telefon bağımlılığından bağımsızlığa bir adım daha yaklaştırıyor. Kullanıcıların şu anda bu istemcilere akıllı telefonlarından bağlanması gerekse de, şirketin hala bağlantılı cihazda oturum açma desteği üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu, kullanıcıların WhatsApp‘a birden fazla cihazdan giriş yapmasına izin verecek. Bu özelliğin ne zaman kullanılabilir olacağı belli değil.

Ancak, her iki özellik de hayata geçtiğinde, gelecekte WhatsApp kullanıcıları, uygulamayı, mobil cihazlarında oturum açmaya veya bağlanmaya gerek kalmadan, masaüstünde Skype ve Zoom‘un bağımsız bir kurumsal olmayan alternatifi olarak kullanabilirler.

WhatsApp‘ın her iki özelliği de ne zaman açacağı belli değil, ancak WABetaInfo, Web ve Masaüstü çağrı desteğinin “yakında” hazır olabileceğine inanıyor.