Wave Tarayıcı Nedir ve Nasıl Kaldırılır. Wave tarayıcı, potansiyel olarak istenmeyen bir program olarak sınıflandırılmış bir tarama uygulamasıdır. Bilgisayarınızdan tamamen silmek için tüm işlemlerini sonlandırmanız gerekecektir. Güvenli bir program olup olmadığı ile ilgili bölümümüzü kaçırmayın.

Wave Tarayici Nedir ve Bilgisayarinizdan Nasil Kaldirilir 1

Kullanıcılar Wave tarayıcının ne olduğunu soruyorlar ve bugün cevaplayacağız. Wave, agresif reklam davranışı ve şüpheli veri toplama uygulamaları nedeniyle bir PUP (potansiyel olarak istenmeyen program) olarak sınıflandırılan Wavesor Software tarafından geliştirilen bir programdır.

Wave Browser bir virüs olmamasına rağmen, kaldırılmazsa güvenlik sorunlarına neden olma potansiyeline sahiptir. Daha fazla açıklama makalenin ilerleyen bölümlerinde yapılacaktır. Ama şimdilik, Wave tarayıcısının bilgisayarınıza ilk etapta nasıl girdiğine ve ondan nasıl kurtulabileceğinize bir göz atalım.

Wave tarayıcı bilgisayarıma nasıl girdi?

Wave Browser, ilk bakışta geleneksel bir tarayıcıyla aynı şekilde kullanılabilen meşru bir uygulama gibi görünse de. Kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı özellikler vardır.

Bu uygulama Chromium üzerine kurulu olmasına ve çoğunlukla beklediğiniz gibi davranmasına rağmen, Wave Browser’ın ani sayfa yönlendirmelerine neden olmaya ve/veya kendi ekranlarında agresif ve engelleyici reklamlar göstermeye meyilli olduğu bildirildi. Kullanıcılar.

Wave Tarayici Nedir ve Bilgisayarinizdan Nasil Kaldirilir 2

 

Genellikle, dosya paketleme işlemi aracılığıyla otomatik olarak şeçin. Böylece, kullanıcıların onu kurduklarının farkında olmamasına neden olur.

Sonuç olarak, artık bilgisayarınız üzerinde kontrolünüz kalmadığında ve kendi kendine değişiklik yapmaya başladığında, işler korkutucu ve kafa karıştırıcı hale gelir.

Ama merak etmeyin, size onu bilgisayarınızdan nasıl tamamen kaldıracağınızı ve gelecekteki yazılım hasarlarını nasıl önleyeceğinizi göstereceğiz.

Wave tarayıcısı Microsoft Edge ile aynı mı?

Microsoft edge başlangıç sayfası ayarı

Microsoft Edge, 2010 yılında Microsoft şirketi tarafından icat edilen ve geliştirilen bir çapraz platform web tarayıcısıdır. Windows 10 sürüm , Windows 10 Mobile, Windows 11, Xbox One ve Xbox Series X ve Series S konsollarının tümü varsayılan olarak Microsoft Edge ile birlikte gelir. Internet tarayıcısı.

Wave tarayıcı, Microsoft Edge ile ilgili değildir, çünkü birincisi farklı bir şirket tarafından geliştirilen tamamen ayrı bir tarayıcıdır.

Wave Tarayıcı Nedir bilgisayarımdan nasıl kaldırırım?

1.Kontrol Panelini Kullanın

Görev Çubuğunuzdan büyüteç simgesine tıklayarak Windows Arama işlevini açın. Ardından Denetim Masası yazın ve en üstteki sonucu açın.

Ardından, Programlar ve ardından Programlar ve Özellikler’e gidin.

Wave Tarayıcı nedir, programını arayın, üzerine tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

Görev Yöneticisi’ni açmak ve Ayrıntılar sekmesine gitmek için CTRL+ SHIFT+ tuşlarına basın. ESC

Üzerine tıklayarak ve Görevi sonlandır’ı seçerek herhangi bir Wave işleminizin kalmadığından emin olun. Bizim durumumuzda hiç kalmadı, bu yüzden Notepad işleminde nasıl yapılacağını gösterdik.

Kalan işlemleri sildikten sonra, boş bir sayfadan başlamak için bilgisayarınızı yeniden başlattığınızdan emin olun.

2.Ayarlar uygulamasını kullanın

+ tuşunu bir arada tutarak Ayarlar’ı açın, ardından Uygulamalar’a ve ardından Uygulamalar ve özellikler’e gidin. WindowsI

Burada, arama çubuğuna adını yazarak Wave tarayıcısını arayın. Ardından üç noktalı menüyü tıklayın ve Kaldır’ı seçin. Bizim durumumuzda, Wave yüklü olmadığı için nasıl yapılacağını göstermek için Chrome’u kullandık.

CTRL Daha önce olduğu gibi, + SHIFT+ tuşunu ESCaynı anda basılı tutarak Görev Yöneticisi’ni açın ve Ayrıntılar sekmesine gidin.

Kalan Wave işlemlerini arayın, üzerlerine tıklayın ve Görevi sonlandır öğesini seçin.

3.Üçüncü taraf bir araç kullanın

İşleminizi hızlandırmak için üçüncü taraf bir bilgisayar temizleme yardımcı programı kullanabilirsiniz. Bu, PC’nizde Wave tarayıcısından hiçbir iz kalmamasını sağlayacaktır.

CCleaner’ı öneriyoruz çünkü hem yazılım kaldırıcı özelliği hem de gereksiz dosyaları algılayan güçlü bir tarayıcı var.

CCleaner’ı indirin ve yükleyin.

Uygulamayı açın ve Araçlar bölümünü seçin.

En üstteki Kaldır seçeneğini seçin ve yazılım listesinde Wave Browser’ı tanımlayın.

Üzerine tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

CCleaner ile kalan dosyaları kaldırmak için:

Kayıt Defteri bölümüne gidin.

Tüm seçenekleri seçin ve Sorunları tara’yı tıklayın.

Bulunan verileri kontrol edin ve Wave tarayıcısıyla ilgili tüm girişleri bulun. Uygulamanın adını içermelidirler, örneğin, C:\Program Files\ Wave Browser.

Wave ile ilgili tüm girişlerin kutularını işaretleyin ve Review Select Issues ‘a tıklayın.

Wave Tarayici Nedir ve Bilgisayarinizdan Nasil Kaldirilir 3

Yedek oluşturmak isteyip istemediğinizi soracaktır, Evet’i seçmenizi öneririz.

İşlem tamamlandığında Wave tarayıcısı ve tüm dosyaları bilgisayarınızdan tamamen kaldırılmalıdır.

Wave tarayıcı kötü amaçlı mı?

Wave Browser, birçok siber güvenlik uzmanı tarafından tehlikeli olarak kabul edilir. Bunun nedeni, kullanıcının bilgisi veya izni olmadan sistemde yaptığı istenmeyen değişikliklerdir.

Potansiyel olarak zararlı bir yazılım olmasının bir başka nedeni de programın şüpheli reklam ve veri toplama yöntemleridir.

Günümüz dünyasında veri toplama standart bir uygulamadır. Tüketiciler, çeşitli uygulamaların ve web sitelerinin çeşitli şekillerde kullanmak için sürekli olarak cihazlarından bilgi toplamasına alıştı.

Her zaman böyle olmasa da çoğu zaman kullanıcıya hangi bilgilerin toplandığı, kimlerin erişimi olduğu ve nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verir. Öte yandan Wave Browser durumunda, sular biraz daha bulanık.

Biraz daha araştırma ile Wavesor Software’in Polarity Technologies Limited olarak bilinen bir şirketin ticari adı olduğu ortaya çıkıyor. Daha fazla araştırma, Polarity Technologies’in Genimous Technology olarak bilinen bir şirkete bağlı olduğunu ortaya koyuyor.

Bu şirket, kötü amaçlı yazılımların geliştirilmesi ve dağıtılmasıyla bağlantılıdır. Orijinal uygulamalar gibi görünen reklam yazılımı ve tarayıcı korsanı uygulamaları bazı örneklerdir.

Bu uygulamanın kökenleri hala bir sır. Şüpheli ve sık sık araya giren davranışlar sergilediği için, en iyi hareket tarzının onu bilgisayarınızdan silmek olduğu anlaşılıyor. Veya Wave tarayıcısını asla indirmeyin.

Bunun yerine Windows 11’in kullanması için en iyi beş güvenli ve hızlı tarayıcı hakkındaki yayınımıza göz atmanızı öneririz.