Uzak masaüstü özelliği nasıl kullanılır, öğrenmek istiyorsak mutlaka bilgisayarımızdaki kullanıcıda şifre olmak zorundadır. Kısacası Windows açılırken şifre soruyor olmalıdır. Bunun için Başlat>Ayarlar>Denetim Masası>Kullanıcı hesapları yolunu izleyerek kullanmış olduğunuz kullanıcıya parola verebilirsiniz.

Uzak Masaüstü Özelliği Nasıl Kullanılır

Masaüstü özelliğini kullanmak istiyorsak mutlaka bilgisayarımızın özelliklerinden uzak bağlantıya izin vermemiz gerekmektedir. Aşağıda Windows XP/Win7/Vista ayarları anlatılmıştır.

Yerel ağdaki (Aynı modemden IP alan) bilgisayarlarda uzak masaüstü için port yönlendirmeye gerek yoktur. Yerel ağda, bir bilgisayara bağlantı yapmak için aşağıdaki anlatılan ayarlar yapıldıktan sonra modemden aldığı 192.168.x.x IP ile bağlantı sağlanabilir.

Uzak masaüstü ile bağlantı sağlayacağınız bilgisayara elle IP verilmelidir. Uzak masaüstü portu 3389’dur.
Windows XP : Bağlanmak istediğiniz bilgisayar üzerinde aşağıdaki resimde gördüğünüz penceredeki ayarları yapmanız gerekir. Bilgisayarım>sağ tuş>özellikler‘e tıklayıp, “Kullanıcıların bu bilgisayara bağlanmasına izin” ver seçeneği işaretleyip Tamam‘ a tıklayarak çıkın.

Uzak Masaüstü Özelliği

Modemde Yapılması Gerekenler;

(Port yönlendirme mantığı anlatılmaktadır. Farklı arayüzlerde, ilgili arayüze göre yönlendirme yapılacaktır)

  1. uzak-3
  2. Uzak Masaüstü Özelliği Nedir

Modem ayarlarımızı bitirdikten sonra bağlanmak istediğimiz bilgisayarın İP sini öğreniyoruz. Daha sonra bağlantı sağlamak için, aşağıdaki iki yoldan kolay olduğunu düşündüğünüz yolu uygulayabilirsiniz;

Başlat>programlar>donatılar>iletişim>uzak masaüstü bağlantısına tıklıyoruz.

Başlat>Çalıştır>mstsc yazarak aşağıdaki pencereye ulaşabilirsiniz.

Uzak Masaüstü Özelliği Nasıl Kullanılır

uzak-6

WIN 7 / Vista : Bağlanmak istediğiniz bilgisayar üzerinde, aşağıdaki resimde gördüğünüz penceredeki ayarları yapmanız gerekir. Bilgisayarım>sağ tuş>özellikler‘e tıklayıp, sol taraftaki menüden Uzak Bağlantı Ayarları’na giriniz. Karşınıza gelen pencerede ayarlar aşağıdaki gibi uygulanmalıdır.

uzak-7

Modem ayarlarımızı da bitirdikten sonra bağlanmak istediğimizin bilgisayarın IP‘sini öğreniyoruz. www.ipadresimne.com‘dan öğrenebilirsiniz.Daha sonra bağlantı sağlamak için aşağıdaki iki yoldan kolay olduğunu düşündüğünüz yolu uygulayabilirsiniz;

Başlat>Tüm Programlar>donatılar>uzak masaüstü bağlantısına tıklıyoruz.

Başlat>Başlat’ın hemen üstündeki Ara kutucuğuna mstsc yazarak aşağıdaki pencereye ulaşabilirsiniz.