1inch exchange; 0x, Kyber ve Uniswap gibi çeşitli merkezi olmayan borsalardan likidite çekerek kullanıcıların en iyi fiyatlardan alım satım yapmasını sağlayan bir merkezi olmayan borsa.

Örneğin elinizdeki Ethereum veya başka bir kripto para ile LINK token almak istiyorsunuz diyelim.

1inch.exchange işleminizi en iyi fiyatlardan gerçekleşecek şekilde aşağıdaki gibi farklı borsalar arasında dağıtıyor.

Yapacağınız işleme göre bazen işlem tek bir borsa aracılığı ile de gerçekleştirilebilir.

 

Örneğin yukarıdaki şekilde bir dağıtım 200 ETH gibi büyük bir işlem için gösteriliyor.

Ancak 1-2 ETH gibi küçük işlemler yaptığınızda sadece Uniswap veya başka tek bir borsa kullanılması yeterli olacaktır.

Ancak her borsada her işlem çifti için yeterli likidite bulunmuyor. Dolayısıyla özellikle büyük işlemler farklı borsalar arasında dağıtılarak en iyi fiyatlar elde ediliyor.

1inch coin nedir?

1inch2

1inch coin, 1inch protokolün yönetimi (governance) için oluşturulmuş Ethereum zinciri üzerinde bulunan bir kripto para.

1inch coin arzının büyük bir kısmı ekip, yatırımcılar ve geliştiricilere dağıtılacak. Topluluk için ayrılan %30’lık kısımın da aynı şekilde 4 yıl içinde dağıtılması planlanıyor.

 

Elinizde 1inch coin varsa bunu 1inch exchange üzerinde stake ederek governance ödülleri kazanabilirsiniz.

1inch exchange’de swap işlemlerinden ve pozitif yönlü fiyat değişimlerinden gelen komisyon governance ödülü olarak 1inch stake edenlere dağıtılıyor.

Bunun ile ilgili oranları borsada DAO kısmında görüntüleyebilir ayrıca 1inch stake ettikten sonra siz de oy kullanabilirsiniz.

1inch stake etme

1inch stake etmek için ilk önce 1inch exchange‘e gidin ve sağ üstte bulunan ”connect wallet” butonuna tıklayın.

MetaMask veya kullandığınız cüzdanı borsaya bağladıktan sonra sol üstteki DAO kısmına tıklamanız gerekiyor.

Eğer borsa MetaMask’i görmüyorsa sayfayı yenileyerek deneyebilirsiniz.

 

1inch exchange’de DAO kısmına geldikten sonra ”governance” yazan yere tıklayın. Bu kısımda 1inch stake etme işlemini yapabilirsiniz.

Governance kısmında 1inch stake etmek için ilk önce stake etmek istediğiniz 1INCH token miktarını girin. Ayrıca ayarlar kısmında gas miktarını ayarlayabilirsiniz.

İşlemin hızlı gerçekleşmesini istiyorsanız gas miktarını ”fast” olarak kullanabilirsiniz.

İlk işlem olarak ”unlock token” butonu ile akıllı sözleşmenin cüzdanınızdaki 1inch token’i kullanmasına izin vermeniz gerekiyor.

Infinity unlock seçeneği ile işlemi yaparsanız bir daha bu izini vermeniz gerekmeyecek. Dolayısıyla sonraki işlemlerde ekstra gas ücreti ödemeyeceksiniz.

 

Unlock token işlemini MetaMask üzerinde onayladıktan sonra 1inch token’i stake edebilirsiniz.

Kısacası unlock + stake işlemi ile iki işlem yapıyorsunuz. İkisinde de transfer ücreti (gas) ödemeniz gerekiyor. Unstake kısmından da daha sonra token’i geri çekebilirsiniz.

1inch exchange komisyon oranları

1inch exchange platformdaki işlemler için doğrudan herhangi bir alım satım komisyonu kesmiyor.

Yapacağınız işlemler için ödenecek komisyon likiditenin hangi borsadan çekildiğine bağlı. Örneğin Kyber’da komisyon oranı %.10, Uniswap’ta ise %.30.

1inch.exchange kullanıcılardan komisyon kesmek yerine borsalar ile ortaklık ve pozitif yönlü fiyat değişimlerinden para kazanıyor.

Örneğin bir işlem yaptığınızda işlem sırasında fiyat daha da düşerse aradaki pozitif payı 1inch alıyor. Şu an bu pay 1inch stake eden kişilere dağıtılıyor.

İşlemler merkezi olmayan bir borsada yapıldığı için transfer için Ethereum gas ücreti ödeyeceksiniz. Bu ücret ağdaki yoğunluğa göre yüksek olabilir.

İşlem yaparken anlık standart gas ücretini hem MetaMask üzerinden hem de ETH Gas Station üzerinden görebilirsiniz.

1inch exchange hangi cüzdanları destekliyor?

1inch exchange başlıca MetaMask, Trust Wallet, Torus, FortMatic, Portis, Authereum, UniLogin, Bitski ve Ledger cüzdanları destekliyor.

Ayrıca 1inch.exchange‘i WalletLink aracılığı ile Coinbase Wallet ile ve WalletConnect aracılığı ile Coinomi gibi birçok mobil cüzdan ile kullanabilirsiniz.