Bu yazımızda sizlere Wi-Fi ihtiyaçlarınızı karşılayacak TpLink WR802N router kurulumu ve teknik özelliklerinden bahsedeceğiz.

TpLink 120’yi aşkın ülkede bulunan ve milyonlarca müşterisi olan bir üründür. Bununla beraber dünyanın en iyi kablosuz Wi-Fi cihazlarını üreten firmalardandır. Güçlü ARGE’si, verimli ve sıkı yönetimi mevcuttur. Tüm dünya çapındaki kullanıcılar için, ADSL, Routers, IP Kameralar, Powerline Adatörler, Pirint Sunucular, Medya Çeviriciler ve Ağ sunucuları ile beraber ödül kazanan ürünler üretmeye devam etmektedir.

TpLink WR802N router harici güç adaptörü veya bilgisayara USB bağlama yoluyla çalıştırılabilirsiniz. Seyahat ederken, bilgisayarların USB portuna takabilirsiniz. Böylece Wi-Fi bağlantısını aile ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. WiFi cihazları için eş zamanlı kablosuz ağ oluşturma imkanınız bulunmaktadır. Kablolu bağlantı gerektiren cihazlara kablo yoluyla ağ paylaşımı olanağınız da bulunuyor. Ev kullanımlarında sinyalin erişemediği noktalar için tekrarlayıcı modu ile sorunları ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca WISP özelliğini kullanarak var olan ağı taşıyıp internet keyfini yaşayabilirsiniz. İhtiyaç duyulduğunda var olan ağı kullanmak için router modunda kullanabiliyorsunuz.

Öne Çıkan Özellikleri

  • 300Mbps kablosuz veri hızı video akışı, online oyunlar ve internet araması için idealdir.
  • Cep tipi ev ve seyahat kullanımı için uygun bir cihazdır.
  • Yönlendirici(varsayılan), AP, İstemci, Yineleyici ve WISP modları desteği bulunmaktadır.
  • Mikro USB portu üzerinden harici güç adaptörü yoluyla veya bilgisayara USB bağlama yoluyla çalışması mümkündür.
  • 300mbps’e kadar hız desteği sunmaktadır.

TpLink WR802N Router Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce cihazdan en iyi Wi-Fi performansını alabilmeniz için evinizde uygun bir konum belirleyin. Bu konum modeminize çok yakın olursa cihazın sizlere fazla bir katkısı olmayacaktır. Aynı zamanda evinizin en köşe kısmına da yerleştirmenizi tavsiye etmiyoruz.

Modeminizi adaptörünü takarak açılmasını bekleyiniz. Modeminizi bilgisayar ile bağlantısını yapınız. Bilgisayarınızda bir web tarayıcısı açınız. Daha sonra adres alanına 192.168.0.254 yazınız ve Enter ‘a basınız. Açılan pencerede kullanıcı adına admin ve şifreye admin yazıp Tamam ‘a tıklayınız. Başarılı bir girişten sonra quick setup kısmından hızlıca yapılandırabilirsiniz.

TpLink WR802 Router Kurulumu

Açılan pencere cihazı hangi amaçla kullanacağınıza uygun seçeneği işaretliyoruz. Burada router seçeneğini işaretleyerek next butonu ile ilerleyiniz.

TpLink WR802 Router Kurulumu nasıl yapılır

Sabit ip kullanıyorsanız sabit ip seçeneğini işaretleyiniz. Eğer sabit ip kullanmıyorsanız Dynamic ip seçeneği ile devam ediniz ve kurulumu tamamlayınız. Ardından hemen bağlantı kuramıyorsanız cihazı kapatarak yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.