TP-Link TL-PA8033P Powerline Kurulumu

Bu yazımızda TP-Link TL-PA8033P powerline kurulumu işlemini anlatacağız.

Gelişmiş HomePlug AV2 teknolojisi ile üretilen TL-PA8033P, 2×2 MIMO işlevselliği ile kullanıcılara 1300 Mbps‘ye varan ultra hızlı veri aktarım hızları sunar. HomePlug AV2 ile sunulan MIMO işlevselliği, özellikle yoğun veri aktarım anlarında, veri iletimini önemli ölçüde iyileştirir.

3 adet Gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahip TL-PA8033P, aynı anda 3 adet cihaz için kablolu bağlantı imkânı sunar. Akıllı TV, oyun konsolu NAS sunucu ve bilgisayar gibi herhangi 3 cihazı aynı anda kablolu olarak internete bağlayabilirsiniz.

TP-Link TL-PA8033P Powerline Kurulumu

16A’e kadar güç çıkışına sahip entegre elektrik prizi soketi vardır. Bu priz sayesinde powerline cihazını bir elektrik prizi gibi kullanılabileceğiniz anlamına gelir. Cihazınızı veya uzatma kablosunu, normal bir duvar prizine takıyor gibi takmanız yeterlidir. Dahili gürültü filtresi, elektrik sinyali gürültüsünün, powerline cihazınızın performansını etkilemesini önlemeye yardımcı olur.

TP-Link TL-PA8033P, belki de en kolay ve hızlı kuruluma sahip powerline cihaz olabilir. Kurulum için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

 • Ethernet kablosu ile, tek LAN girişi olan powerline adaptörü, modeminizdeki bir LAN bağlantı noktasına bağlayın.
 • Diğer powerline adaptörü, evinizin aynı elektrik devresindeki farklı bir duvar prizlerine takın.
 • İki powerline adaptörden herhangi birinde, ev simgesi olan Powerline LED ışığı yanana kadar bekleyin.
 • Bir Ethernet kablosu ile bilgisayarınızı (diğer) powerline adaptöre bağlayın.
 • Artık, TP-Link TL-PA8033P adaptör üzerinden internetinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Genişletici powerline adaptör üzerinde yer alan SSID ve şifre ile kablosuz olarak da bağlanıp, internetinizi kullanabilirsiniz.

Not: Mevcut powerline ağınıza, varsayılan ayarlarla ek powerline adaptörleri ve genişleticiler eklemek için, bunları (evinizde) aynı elektrik devresindeki duvar prizlerine takmanız yeterlidir.

TP-Link TL-PA8033P Powerline Kurulumu

Eşleştirme (Pair) Tuşu ile Powerline Ağını Güvenli Hale Getirme

Eşleştirme yaparken, powerline cihazlarını birbirine yakın elektrik prizlerine takmanızı öneririz.

 • İlk powerline adaptörde Eşleştir (Pair) tuşuna 1-2 saniye basın.
 • 2 dakika içinde, diğer powerline adaptörde Eşleştir (Pair) tuşuna 1-2 saniye basın.
 • Hepsi bu kadar!

TP-Link TL-PA8033P Powerline Kurulumu

2’den fazla powerline cihazınız varsa, ağınıza ekleyeceğiniz her ek cihaz için aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Daha önce eşleştirdiğiniz güvenli ağdaki herhangi bir powerline cihazında Eşleştir (Pair) tuşuna 1-2 saniye basın.
 • Daha sonra 2 dakika içinde, ağınıza eklemek istediğiniz yeni powerline cihazındaki Eşleştir (Pair) tuşuna 1-2 saniye basın.
 • Hepsi bu kadar!

TP-Link TL-PA8033P Powerline Kurulumu

Kurulum ve eşleştirmede sorun yaşarsanız, cihazları resetleyebilirsiniz. Cihazı resetlemek için, powerline adaptörü elektrik prizine takın. Daha sonra Güç (Power) LED ışığı bir anlığına sönüp tekrar yanana kadar Eşleştir (Pair) tuşuna basılı tutun.

Powerline cihazınızı sıfırlamak için tpPLC uygulamasını da kullanabilirsiniz. Ayrıca firmware güncellemesini ve QoS konfigürasyonu gibi daha gelişmiş konfigürasyonları tpPLC uygulaması ile yapabilirsiniz. tpPLC uygulamasını TP-Link resmi web sitesinden, Google Play Store’dan ve App Store’dan yükleyebilirsiniz.

TP-Link TL-PA8033P Powerline Kurulumu

Bu yazımızda TP-Link TL-PA8033P powerline kurulumu işlemini anlattık.

Konu ile ilgili sorularınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

En güncel teknoloji konuları ile ilgili teknik destek ve çözüm içeren videolar için Teknodestek YouTube kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Ayrıca, yorumlar bölümünden, web sitemizde hangi konularla ilgili içerikler görmek istediğinizi iletebilirsiniz. Hangi teknik konularda arama motorlarında daha çok arama yaptığınızı belirtebilrisiniz. Böylece sitemizin içeriğinin daha alakalı ve zengin olmasına katkı sunabilirsiniz.

Hazıladığımız içerikleri beğeniyorsanız, bu içeriklerin daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için, yazılarımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ve böylece daha çok kişinin bu içeriklerden istifade etmesine yardımcı olabilirsiniz.