Windows 10 Oyun Modu, düşük kaliteli bilgisayarlar için bile oyun oynarken performansı artırmak için tasarlanmıştır. Bilgisayarınız normalde bunu kaldıramasa bile, daha fazla sistem kaynağı gerektiren oyunlarda kare hızını dengelemeye yardımcı olabilir.

Daha eski bir bilgisayarda daha yeni bir oyun çalıştırıyorsanız ve daha iyi performans görmek istiyorsanız Windows 10 Oyun Modunun işi sizin yerinize yapmasına izin verin. Bu kılavuz, nasıl çalıştığını, nasıl etkinleştirileceğini ve araçtan en iyi şekilde nasıl yararlanılacağını ele alacaktır.oyun1

Windows 10 Oyun Modu Nasıl Çalışır?

Alt donanımda bir oyun çalıştırmayı denediyseniz , düşen karelerin ve ani yavaşlamanın acısını bilirsiniz. Kare düşüşleri, özellikle ani tepkilere dayanan bir patronla karşı karşıyaysanız veya çok oyunculu bir maçtaysanız ve ekranda rakibinize ayak uyduramıyorsanız, oyunun kaybı anlamına gelebilir.

Windows 10 Oyun Modu, oynadığınız oyuna tüm sistem kaynaklarına ; özellikle de işlemci ve grafik kartından gelenlere öncelikli erişim vererek bunun olmasını önlemek için çalışır. 

Ayrıca, radarın biraz altında kalan ikincil bir özelliği de vardır.  Bildirimleri, Windows güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini durdurur. Sistem bildirimleri almayacaksınız ve bilgisayarınız birdenbire güncelleme zamanının geldiğine karar verdiği için oyununuz kesintiye uğramaz. 

Windows 10 Oyun Modu

Modern çağda, birinin arka planda bir web tarayıcısı olmadan oyun oynaması garip . Bir arkadaşımıza oyunumuza katılması için hızlı bir mesaj göndermekten, oyunun özellikle zor bir bölümünü nasıl geçeceğimizi aramaya kadar her şey için interneti kullanıyoruz . Dezavantajı, elbette, web tarayıcılarının (özellikle Chrome) sistem kaynaklarına hakim olabilmesidir. Windows 10 Oyun Modu bu engeli ortadan kaldırır.oyun2

Bununla birlikte, bilgisayarınız yeterince güçlüyse, herhangi bir gelişme görmeyebilirsiniz. Oyun Modundan en çok hangi sistem özelliklerinin yararlanacağı konusunda kesin ve hızlı bir sınır yoktur, ancak iyi bir kural, bilgisayarınız üç veya dört yıldan daha eski bir donanım kullanıyorsa, muhtemelen bir miktar iyileştirme göreceksiniz. 

Akılda tutulması gereken bir şey daha, tüm oyunların Oyun Modu ile uyumlu olmadığıdır. Microsoft, hangi oyunların uyumlu olduğunun bir listesini sağlamaz, ancak Oyun Modu tarafından otomatik olarak tanınma eğilimi gösterirler. Bunun anlamı, bir oyunu başlattığınızda Oyun Modunun varsayılan olarak etkin olmasıdır. 

Oyun Modunu Etkinleştirme

İyi haber şu ki, Windows 10 Oyun Modu’nun açılması kolaydır. 

 1. Ayarlar’ı açın .
oyun3
 1. Oyun öğesini seçin .oyun4
 2. Sol taraftaki çubuktan Oyun Modu’nu seçin .oyun5Ayarı geçmişte değiştirmediyseniz, geçiş zaten Açık konumunda olmalıdır. Bir aksaklık meydana geldiyse veya yanlışlıkla devre dışı bıraktıysanız, sadece birkaç tıklamayla kolayca tekrar açabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, Oyun Modu, tanınan bir oyunu başlattığınız anda devreye girer. Makinenizde hiç oyun oynamazsanız, Oyun Modu herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Ancak sık oyun oynuyorsanız, etkinleştirildiğinde çok daha fazla performans elde edebilirsiniz. 

  Bunu yalnızca tek tek oyunlar için açamazsınız. Yalnızca sistem genelinde açma veya kapatma düğmesi olarak kullanabilirsiniz. Microsoft gelecekte Oyun Modu’nu bir klavye kısayolu aracılığıyla ; ayrı ayrı etkinleştirmenizi sağlayan bir güncelleme yayınlarsa, oyunlarda daha fazla kullanılabilir.

  Windows 10 Oyun Modu Sorunlara Neden Olur mu?

  Oyun Modu, performansı artırabilen ve artıran çoğunlukla faydalı bir özelliktir. Ancak bazı kullanıcılar yalnızca Oyun Modu etkinken oluşan hataları bildirmiştir. 

  Bazı Microsoft güncellemeleri, Oyun Modunun geçici olarak ters etki yapmasına ve daha düşük kare hızlarına neden oldu, ancak bunlar hızlı bir şekilde onarıldı. Ancak, Oyun Modunun sistemin genel olarak yavaşlamasına neden olduğuna dair anekdot raporları var. Bu gerçekleşirse, büyük olasılıkla, Oyun Modu’nun oynadığınız oyuna daha fazla kaynak tahsis eder. oyun6

  Büyük olasılıkla Oyun Modu, en sevdiğiniz oyunu oynarken performans sorunlarına neden olmaz. Performansınızın olması gerektiği gibi olmadığını fark ederseniz, Oyun Modu’nu devre dışı bırakabilir ve sorunun kaynağının bu olup olmadığını anlamak için onu bir değişken olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

  NVIDIA’nın GPU Boost gibi Oyun Moduna benzer bir işlevi yerine getiren bir program kullanıyorsanız , Oyun Modu bununla çakışabilir. Oyun Modu, arka plan işlemlerini azaltarak GPU Boost veya benzer bir programın çalışma şeklini etkileyebilir. 

  Windows 11’de Oyun Modu var mı?

  Windows 11’de ayrıca Oyun Modu vardır ve Ayarlar’da Windows 10 sürümüyle aynı konumda bulunur. Aynı zamanda arka plan işlemlerini azaltarak ve kaynakları oyuna odaklayarak aynı şekilde çalışır.

  Windows 10 Oyun Modu her oyun veya her oyuncu için çalışmasaz. Ancak etkin durumda tutmaktan zarar gelmez. Aksi halde göreceğinizden birkaç kare daha fazla görebilirsiniz. Yine de, mucize bir işçi değil. Tost makinesiyle aynı özelliklere sahip bir bilgisayarda yüksek güçlü bir oyun çalıştırmaya çalışıyorsanız, birdenbire saniyede 3 kareden 30 kareye çıkmayacaksınız.