Akıllı telefonlar ve akıllı ev cihazları gibi akıllı TV’ler internet bağlantısı ve çeşitli uygulamalar için destek sunar. Bu Netflix ve Blue Tv de video akışından oyun oynamaya, sosyal medyayı kontrol etmeye ve en iyi Android uyumlu cihazlar ve en iyi Google Home uyumlu cihazlar da dahil olmak üzere bağlı cihazlarla dolu bir evi kontrol etmeye kadar yeni bir eğlence seçeneği dünyası açar.

Screenshot 17

Giderek artan sayıda modelde artık kanal değiştirmek ve program aramak için Amazon Alexa ve Google Assistant gibi ses tanıma araçları bulunmaktadır. Çoğu akıllı TV, zaten sahip olduğunuz en iyi akıllı hoparlörlerden biriyle çalışacak ve birkaçı, aynı işlevselliğin bir kısmını veya tamamını doğrudan TV’de sunacak.

Akıllı TV’ler ayrıca daha entegre akıllı ev özellikleri kazanıyor ve hatta bazıları en iyi akıllı ev cihazları. Birçok TV, en iyi akıllı ışıklar , en iyi akıllı kilitler ve diğer sensörler de dahil olmak üzere evdeki diğer bağlı cihazlarla uyumludur ve bazı TV’ler, bağlı evinizdeki tüm cihazları kontrol etmek için özel bir gösterge paneli içerir. Samsung Smart TV’lerde yerleşik olarak sunulan Samsung SmartThings şu anki favorimiz, ancak LG ve Sony akıllı TV’lerde de benzer teklifler mevcut.

Hangi şirketler akıllı TV yapıyor?

Hemen hemen her büyük TV üreticisi, her seti “akıllı” hale getirme eğilimi ile bugün akıllı bir TV yapıyor. TCL ve Hisense gibi Çinli üreticilerin bütçe setleri, yerleşik Roku hizmetleri de dahil olmak üzere akıllı özellikler sunar . İleri teknoloji modeller daha da fazla gezinme özelliği sunar; LG’nin setleri sık sık, ekran imlecini kontrol etmek için uzaktan kumandayı işaretlemenizi ve sallamanızı sağlayan jest kontrolleri sunar ve ses etkileşimi, her büyük markanın TV’lerinde standart hale geldi ve LG, Samsung, Sony setlerinde gösterildi.

LG ,  Samsung ,  Sony , Philips yeni modellerine yönelik rehberlerimizle birlikte ilan edilen  ZTE TV ile  bu yıl şimdi ve daha sonra neler olacağını görünüyor.

En büyük akıllı TV üreticilerinin kısmi bir listesi  LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp, Sony, TCL, Toshiba . Bu şirketlerin çoğu akıllı platformlarını en son ve en büyük olarak tanıtırken, akıllı TV özelliğinden sadece belirsiz bir şekilde bahseden uygun fiyatlı TV’lere dikkat edin. Bu marka dışı akıllı TV platformları, sınırlı uygulama seçimi, eşit olmayan performans ve endişe verici güvenlik açıklarıyla sizi şaşırtabilir. Hangi şirketlerin akıllı TV’ler ürettiklerine ve hangi sistemleri sunduklarına daha yakından bakmak için akıllı TV işletim sistemleri karşılaştırmamıza bakabilirsiniz.

Screenshot 18

Akıllı TV’lerde en büyük trend Amazon Alexa ve Google Asistan gibi sesli yardımcıların dahil edilmesidir . Bu etkileşimli araçlar çoğu akıllı hoparlörle aynı işlevselliği sağlar ve uzaktan kumandanın içine yerleştirilmiş bir mikrofonla veya (bazı durumlarda) odayı dinleyen TV’ye yerleştirilmiş mikrofonlarla kullanılabilir.

Son olarak akıllı TV, bağlı evlerimizde merkezi bir merkez haline geldi ve akıllı kapı zillerinden akıllı termostatlar kadar bağlı cihazlarla dolu bir ev için uyumluluk ve kontrol sağlıyor. Akıllı ev kontrollü gösterge panoları sunan birçok TV ile çok çeşitli cihazları koltuğunuzdan rahatça kontrol edebilirsiniz.

Ancak tüm akıllı TV’ler eşit olarak oluşturulmaz ve her akıllı TV platformu veya işletim sistemi aynı uygulamaları ve özellikleri desteklemez. Bazı üreticiler, Samsung’un Tizen akıllı TV yazılımı, LG’nin webOS ve Vizio’nun SmartCast gibi akıllı TV’leri için özel işletim sistemlerine güveniyor. Diğerleri, bütçe dostu setlerde popüler olan Roku TV veya Amazon Fire TV gibi üçüncü taraf yazılımların yanı sıra Sony, Hisense ve diğer üreticilerin setlerinde görünen Google’ın Android TV’sini kullanıyor.

Screenshot 19

Akıllı TV yapımcım yazılımı düzenli olarak yeni özelliklerle güncelleyecek mi?

Genel cevap evet. Tüm büyük TV üreticileri, akıllı TV yazılımları için rutin olarak, diğer özellikler gibi yeni özellikler ekleyerek, eski özellikleri iyileştirerek hataları ve güvenlik sorunlarını yayarlar. Bu güncellemelerin bazıları, Dolby Vision gibi yüksek dinamik aralık (HDR) formatları için genişletilmiş destek veya yalnızca TV’nin dahili ürün yazılımında (genellikle gece geç saatlerde otomatik olarak indirilir) iyileştirmeler yapmak gibi tamamen yeni özellikler ekler. Tüm işletim sistemini güncelleyen üreticiler bile bulabilirsiniz – Sony, 2019 Android TV’lerinin tümünü önceki yinelemede önemli iyileştirmeler sunan yeni Oreo 8.0 sürümüne taşıdı ve 2020 Android TV’ler daha yeni 9.0 ile birlikte gönderilecek sürümü, Pie adlı kod.

Ancak aynı zamanda diğer bazı faktörlere de bağlıdır. Daha küçük TV markaları ve eski modeller, LG, Samsung ve Sony gibi daha büyük şirketler kadar güncellemeleri yayınlamak kadar hızlı olmayabilir. TCL, Rk ile olan ortaklığında oldukça başarılıdır, ancak diğer birçok değerli fiyatlı marka güncellemeleri yayınlamak veya yeni uygulamalar eklemek için daha yavaş olacaktır. Bununla birlikte, çoğu büyük üretici periyodik olarak yazılım güncellemeleri gerçekleştirir.

Sağlıklı Günler Dileriz..