Sosyal Medya Challenge Nedir? İnternetin gelişmesi ile günümüzde gerçek hayatların diğer insanlarla paylaşılması da giderek yaygınlaşmış durumdadır.

Bunun için oluşturulan siteler, uygulamalar, gruplar genel olarak sosyal medya kavramının içinde yer almaktadır.

Sosyal medya haberleşmeden, iletişime, oyundan işe birçok alanda kullanılabilmektedir. Zamanla kullanıcılar arasında farklı etkinlikler oluşturulmakta ve paylaşılmaktadır.

Bunlardan biri de Türkçede “meydan okuma” anlamına gelen “challenge” etkinliğidir. İngilizceden gelen bu kelime site, uygulama kullanıcıları ve grupların üyeleri arasında eğlenceli anlar yaşanmasını sağlamaktadır.

Sosyal Medya Challenge Nedir?

Challenge Neleri Kapsar?

Challenge katılanlar arasında birbirlerine çeşitli konularda meydan okumalarıdır. Ancak bu meydan okuma eğlenceli ve bilgiyi yayıcı anlamda olmaktadır.

Challenge etkinliği kapsamında fotoğraf paylaşımından video çekimine, tehlikeli hareketlerden kitap okumaya, şarkı söylemekten şiir okumaya kadar akla gelebilecek her tür paylaşım bulunabilmektedir.

Bu sanal etkinlik kullanıcıların kendi profillerinde genel olarak yaptıkları bir paylaşımdan bir kişiye hitaben başlattıkları paylaşıma kadar geniş bir alanı kapsamaktadır.

Bazı challenge etkinlikleri kısa zamanda milyonları etkileyebilirken bazıları ise küçük bir grup içinde kalarak kısa zamanda sona erebilmektedir.

Challenge Çağrısı yapma

Challenge özellikle bir kullanıcının diğer bir kullanıcının adını anarak bir paylaşım yapmasıyla başlatılmaktadır.

Kendisine meydan okunan kişi de aynı konuyu ele alan paylaşımıyla dikkat çekmek isteyecektir.

Bunun yanı sıra kişinin genel olarak yaptığı ve çok beğenilerek diğer kullanıcılar tarafından da uygulanan paylaşımlar zamanla challenge kapsamına girmiş, paylaşımların üzerinde de #challenge yazılı olarak belirtilmeye başlanmıştır.

Bazı durumlarda ise kişi zayıflama ya da seri bir kitap okuma gibi etkinliği de kendi kendine meydan okuma olarak da paylaşabilmektedir. En isabetli anlatım bir kullanıcının diğer kullanıcıya karşı yaptığı meydan okuma olarak ifade edilebilir.

Çekilen fotolar en çok instagram üzerinden paylaşılıyor.
Çekilen fotolar en çok instagram üzerinden paylaşılıyor.

Challenge Oluştururken ve Kabul Ederken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir meydan okuma oluşturulurken ya da kabul edilirken öncelikle sağlık ve kişisel güvenlik. Herhangi bir tehlike yaratmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Sosyal Medya Challenge Nedir?

Ayrıca ahlaki ölçütlerin aşılmaması, karşısındaki kişiyi zor durumda bırakacak sözler söylenmemesi. Eylemlerde bulunulmaması, kişisel sınırların aşılmaması, tanınmayan adres. Kullanıcılardan gelen meydan okumaların kabul edilmemesi gerekmektedir.