Akıllı telefon üreticileri, ürettikleri yeni modellere sadece donanım desteği değil yazılım desteğini de üst seviyede sağlamakta. Fakat bu yazılım desteklerini sağlarken gereksiz olarak nitelendireceğimiz, performans ve pil ömrü kaydına sebebiyet veren birçok yazılım da beraberinde gelmekte. Samsung bu konuda maalesef ki listenin başını çekiyor. One UI ile birlikte birçok bloatware yazılımları telefonda pil tüketimine neden oluyor. Bunların önüne geçebilmek için cihazını root‘lu bir şekilde kullanmanız gerekiyor, ya da root işine bulaşmadan daha temiz şekilde kullanabileceğiniz özel yazılımlar gerekiyor. Bunlardan birisi Package Disabler Pro (Samsung). Bu yazılım sayesinde Samsung markalı cihazlarda gereksiz uygulamaları devredışı bırakabiliyorsunuz; bunlardan örnek verecek olursak, en önemlileri ‘Frame Rate Limit’ özelliğini devredışı bırakmak. Aktif olarak kullandığım bir yazılım, bu nedenle önerebilirim.

cyW859NkZanr4zdnlx-qGhypK6-gT7IC93OpmhCdyOb7pGtwnPInomND66FztG56ng (512×512)Uygulama, telefonunuzdaki bütün servisleri/hizmetleri kendi arayüzünde gösteriyor ve onları kapatmanız için kutucuklar barındırıyor. Bu kutucuklara tıklayarak istediğiniz uygulamayı ve data app‘leri devredışı bırakabiliyorsunuz; bu da uzun vadede pil tüketimine olumlu katkıda bulunuyor.

1.jpeg (320×568)Uygulama maalesef ki ücretli olarak uygulama marketlerde sunulmuyor. Yakın bir zaman önce Google Play‘den kaldırıldı. Bunun sebebi, Samsung ve diğer markalar, bloatware app‘lerin kaldırılmasını ve devredışı bırakılmasını ticari bir kaygı olarak gördüğü için kullanıcıların erişmesini engelliyor, fakat yazılım firması bunu kökten hallederek, sadece kendi web siteleri üzerinden satışa sunuyor; buraya tıklayarak web sitelerine erişebilirsiniz. Yazılım, web sitesi üzerinden 3€‘ya satılmakta. Bu uygulamayı keşfetmeden önce yaklaşık 1-ay boyunca ücretsiz uygulamaları araştırdık ve yaklaşık 100‘e yakın ücretsiz uygulamayı test ettik fakat hiçbiri işe yaramıyor. Eğer arayışınız bu yöndeyse, cihazınız için faydalı olacak bu uygulamaya 30₺ ödemek oldukça mantıklı olacaktır.