Apple’ın tarayıcısı her zaman daha iyi hale geliyor. En son sürümdeki en iyi yeni özelliklere göz atmak için bize katılın.

Safari, tercih edilen en popüler web tarayıcısı olmayabilir, ancak yine de Mac kullanıcılarının önemli bir kısmına komut veriyor ve 2003’teki çıkışından bu yana uzun bir yol kat etti.

Apple, her sürümde kaputun altı özellikleri ile ön uç zil ve ıslıkların bir karışımını sunarak küçük artışlarla yenilik yapmaya devam ediyor. Safari sürümleri genellikle macOS’un belirli bir yeni sürümüyle birlikte yayınlanır, ancak genellikle birkaç eski sürümle de uyumludur.

Safari 14, macOS Big Sur ile birlikte tanıtıldı ve ayrıca Catalina ve Mojave ile uyumludur.

1. Yeni Bir Özelleştirilebilir Başlangıç ​​Sayfası

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 1

Hemen karşılaşacağınız en görünür değişiklik, muhtemelen yeni bir sekmede varsayılan olarak gösterilen kullanışlı bilgilerden oluşan yeni Başlangıç ​​Sayfası olacaktır. Apple, bu sayfayı zaman içinde yavaşça değiştirmeye devam ediyor, ancak tarayıcının bu sürümünde, özelleştirilebilir arka planlar ve ayarlar menüsü aracılığıyla her bölümün kolay geçişiyle her zamankinden daha iyi görünüyor.

Hala Sık Kullanılanlarınız veya Sık Ziyaret Edilen sayfalarınız gibi bölümler içerir, ancak artık Gizlilik Raporunuzdaki ayrıntıları da görebilirsiniz (bununla ilgili daha sonra daha fazla bilgi).

Bu bölümlerden herhangi birini değiştirmek için, sağ alttaki ayarlar simgesine sağ tıklayın ve göstermek veya gizlemek istediğiniz bölümü tıklayın.

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 2

Ayrıca, yerleşik arka plan resimlerinden oluşan küçük bir seçki arasından seçim yapabilir veya erişiminiz olan başka herhangi bir resmi seçebilirsiniz.

2. Geliştirilmiş Sekme Tasarımı

Safari 12’den beri, tarayıcının sekmelerde her sayfanın başlığının yanında desteklediği web sitesi simgeleri (faviconlar) vardır. Safari 14 artık bunları varsayılan olarak etkinleştiriyor. Bunlar, bir bakışta bir sekmenin kaynağını belirlemeye yardımcı olabilir.

Favicon’ları fark etmeye başladığınızda, ne kadar farklı olduklarını anlarsınız. Çoğu sıkıcı ancak bazıları kalabalığın arasından sıyrılacak kadar iyidir.

Web sitesi simgeleri, başlığı tamamen küçük boyutlarda değiştirerek mümkün olan en küçük sekme boyutunu daha da küçültmenin bir yolu olarak da kullanılır. Bu, aynı anda tek bir pencerede en az yirmisini açık tutmayı düşünmeyen aramızdaki sekme bağımlılarına yardımcı olmalıdır.

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 3

Apple, İşaretçinizi yaklaşık bir saniye bir sekme üzerinde bıraktığınızda, söz konusu sayfanın önizlemesini gösteren küçük bir açılır pencere açılır. Bir itmede, başlığı veya favicon hile yapmıyorsa bir sayfayı tanımanıza yardımcı olabilir.

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 4

3. Web Uzantıları API’si Aracılığıyla Chrome Uzantıları

Safari 14, Web Uzantıları API’sini daha iyi destekliyor. Kısacası, bu, Chrome ve Firefox gibi diğer tarayıcılar için yazılmış daha fazla üçüncü taraf uzantısının da Safari ile çalışmak için kolayca taşınabilir olması gerektiği anlamına geliyor.

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 5

Uzantılar, tek tıklamayla yükleme işlemiyle App Store’da mevcuttur ve Safari Tercihlerinde yapılandırılabilir. Tarayıcı uzantısı geliştirme için ortak bir ekosisteme kaydolmak, çok sayıda geliştirme çabasından tasarruf anlamına gelmelidir. Bu, uzantı oluşturucuların daha fazla kullanıcının yararlanabileceği daha iyi eklentiler üretmeye konsantre olmalarını sağlar.

4. Daha Fazla Gizlilik

Safari 14’ün yeni Gizlilik Raporu, web gizliliğinin önemli bir yönüne odaklanıyor: izleyiciler. Tipik olarak reklam verenler tarafından bir kullanıcının web’de gezinme davranışı hakkındaki verileri paylaşmak için kullanılan izleyiciler, pazarlamacılar arasında son derece popülerdir, ancak güvensiz olabilecek ve verilerinin kötüye kullanılmasından korkan bazı günlük kullanıcılar için daha az popülerdir.

Apple, bu tür izleyicileri tanımlamak ve kişisel verilere erişmelerini önlemek için uzun süredir Intelligent Tracking Prevention (ITP) adlı bir sistem kullanıyor. Gizlilik Raporu, ne kadar iyi çalıştıklarını ve göz atmakta olduğunuz web sitelerinde izlemenin tam olarak ne kadar popüler olduğunu göstermenin bir yoludur.

Şu anda bakmakta olduğunuz sitenin gizlilik raporunu görüntülemek için, ana araç çubuğundaki adres çubuğunun hemen solundaki kalkan simgesini tıklayın. Bu, şu anda görünür sayfadan engellenmekte olan izleyicileri listeleyen küçük bir panel açacaktır.

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 6

Bu açılır pencerenin sağ üst köşesindeki bilgi simgesini tıklarsanız, tüm sitelerde tam raporu görürsünüz. Bu, toplamda kaç izleyicinin engellendiği de dahil olmak üzere son 30 gün içindeki özet bilgileri görmenizi sağlar. Ayrıca, hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizin en çok izleyiciyi kullandığını ve kaç web sitesinde en çok hangi izleyicilerin kullanıldığını gösteren listeleri de görüntüleyebilirsiniz.

Safari 14un En Iyi 6 Yeni Ozelligi 7

Tam Gizlilik Raporuna ya ana Safari menüsündeki Gizlilik Raporu menü öğesi yoluyla ya da Başlangıç ​​Sayfasındaki Gizlilik Raporu bildirimini tıklayarak erişebilirsiniz.

5. Başlığın Altında

Hepimizin görebileceği ve takdir edebileceği değişikliklerin yanı sıra, tarayıcı güncellemeleri çoğumuzun asla takdir etmeyeceği çok daha fazlasını içerir. Yine de oradalar ve genel web deneyiminizi her seferinde bir parça iyileştiriyorlar.

Safari 13, HTTP / 3’ü destekleyen ilk web tarayıcısı oldu – Bahse girerim bunca zaman HTTP / 2 kullandığınızı bile fark etmemişsinizdir! HTTP protokolünün web taramasının temelini oluşturan bu yeni sürümü, tümü “işleri daha hızlı hale getirmek” olarak özetlenebilecek birçok ayrıntılı değişiklik sunar. Ziyaret ettiğimiz web sitelerinin yeni protokole geçmesi biraz zaman alacak olsa da, bazıları bunu zaten yapıyor ve Apple’ın interneti hızlandırmada lider olduğunu görmek güzel.

Tarayıcının çalışma biçiminde başka hız iyileştirmeleri de yapıldı; bunları fark edip etmeyeceğiniz tarayıcı kullanımınızın ne kadar ağır olduğuna bağlıdır. Genel sekme kapatma ve kaydırma iyileştirildi ve PDF’leri sık okuyanlar bu tür dosyaların öncekinden daha hızlı yüklendiğini fark edebilir. Ayrıca, Safari 14’ün desteklediği ve daha güzel görünen web siteleri için en küçük potansiyeli sunan birkaç CSS özelliği daha vardır.

6. Flash’a Elveda Deyin

Bir ayrılışı kutlamak kaba görünebilir, ancak bu konuk o kadar uzun zamandır o kadar istenmeyen ki, çok azı gözyaşı dökecek. Animasyonların ve uygulamaların oluşturulması için uzun süredir kullanılan tescilli teknoloji olan Adobe Flash artık yok. Hala çalmaya devam eden eski flaşların kullanılamaması dışında hiçbir şey gözle görülür bir şekilde değişmeyecek, ancak yine de bu değişiklikten pek çok kişi sevinecek.

Safari’nin Yolculuğu Devam Ediyor

Apple’ın sunduğu ürünler arasında en öne çıkan özellik olmasa da, Safari sürekli olarak küçük iyileştirmeler almaya devam ediyor. Özellikle, daha arkadaş canlısı bir Başlangıç ​​Sayfası ve gizliliği koruma çabaları, Apple’ın Safari kullanıcılarını her sürümde biraz daha mutlu kılmaya kararlı olduğunu gösteriyor.