Google Güvenli Arama Nedir ve Nasıl Etkinleştirilir?

Google güvenli arama nedir ve nasıl etkinleştirilir? Soruları son dönemde sıklıkla duyulur oldu. Google Güvenli Arama, kullanıcıların uygunsuz içeriklerden korunmasını sağlayan bir filtreleme özelliği olarak gündeme geldi. Bu konu özellikle çocuklar ve gençler için güvenli bir internet deneyimi sunmayı amaçlıyor. Bu makalede, Google Güvenli Arama’nın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve nasıl etkinleştirileceğine dair adımları ayrıntılı olarak ele alacağız.

Google Güvenli Arama Nedir?

Google Güvenli Arama, Google üzerinde arama sonuçlarında uygunsuz içerikleri, şiddet içerikli görselleri, müstehcen dil ve diğer yetişkinlere yönelik içerikleri filtreleyen bir araçtır. Bu özellik, kullanıcıların daha güvenli bir arama deneyimi yaşamasını sağlar. Özellikle çocukları için endişelenen aileler ve okullar için oldukça faydalıdır.

Google güvenli arama
Google güvenli arama

Güvenli Arama’nın Özellikleri Nelerdir ?

Müstehcen İçerik Filtreleme: Pornografik ve şiddet içeren içeriklerin arama sonuçları arasında görünmesini engeller.

Güvenilir Arama Sonuçları: Arama sonuçları içerisinde sadece güvenilir ve güvenli içerikleri gösterir.

Aile Dostu: Tolumun büyük bir bölümünü oluşturan çocukların ve gençlerin internette gezinirken karşılaşabilecekleri zararlı içerikleri en aza indirmeye yardımcı olur.

Peki Google güvenli arama özelliğini nasıl etkinleştirebiliriz bu sorumuzun cevabını inceleyelim.

Google Güvenli Arama Nasıl Etkinleştirilir?

Google Güvenli Arama’yı etkinleştirmek oldukça basit adımlardan geçer. Aşağıdaki adımları izleyerek bu özelliği kolayca aktif hale getirebilirsiniz.

Masaüstü Bilgisayarda Güvenli Arama’yı Etkinleştirme

1)İlk olarak bilgisayarımızdan Google hesabımıza giriş yapalım. Bu adım, Güvenli Arama ayarlarınızı kaydetmek için gereklidir.

2)Bir sonraki adımda Google arama sayfasına gidelim.

3) Hemen ardından Google ana sayfasına gidelim ve sağ alt köşede yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklayalım.

4) Bir sonraki adımda arama ayarları bölümüne giriş yapalım. Bunun için sırasıyla “Ayarlar” menüsünde “Arama Ayarları” seçeneğine tıklayabiliriz.

5) Açılan ekrandan güvenli arama filtresi’ni etkinleştirmemiz gerekiyor. Bunun için “Güvenli Arama Filtreleri” başlığı altında “Müstehcen sonuçları filtrele” seçeneğini işaretlememiz yeterli olacaktır.

6) Son aşama olan kaydetme işlemine geldik. İşlemleri onaylamak için yapmış olduğumuz tün değişiklikleri yani ayarları kaydetmemiz gerekiyor. Sayfanın alt kısmında bulunan “Kaydet” butonuna tıklayarak ayarları kaydedebiliriz.

Mobil Cihazlarda Güvenli Arama’yı Etkinleştirme

1) İlk olarak kullanmış olduğumuz telefonumuzdan Google hesabımıza giriş yapalım.

2) Hemen ardından Google uygulamasını açalım.

3) Google uygulamasını veya mobil tarayıcı kullanarak Google ana sayfasına gidelim.

4) Bir sonraki adımda ayarlar menüsüne gidelim. Bunun için;Uygulamanın sağ alt köşesinde veya tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan üç çizgi simgesine dokunalım ve “Ayarlar” seçeneğine tıklayalım.

5) Açılan sayfadan genel ayarlara menüsüne gidelim.”Genel” veya “Arama Ayarları” seçeneğine dokunalım.

Güvenli Arama Filtresi’ni Etkinleştirin:

1) Telefonumuzdan Google uygulamasını açalım.

2) Hemen ardından açılan sayfanın ağ üst kısmında yer alan profil resmimiz ya da ismimizin baş harfinin olduğu profile tıklayalım.

3) Açılan ekrandaki seçenekler arasında dördüncü sırada yer alan Güvenli arama menüsüne gidelim.

Güvenli Arama Filtresi'ni Etkinleştirin
Güvenli Arama Filtresi’ni Etkinleştirin

4) Açılan sayfada ilk sırada yer alan Filtrele butonunu işaretleyelim ve “Güvenli Arama Filtresi” başlığı altında “Müstehcen sonuçları filtrele” seçeneğini etkinleştirelim.

Güvenli Arama’nın Kilitlenmesi

Google Güvenli Arama’nın kalıcı olarak etkin kalmasını istiyorsanız, ayarları kilitleyebilirsiniz. Bu özellikle çocukların veya gençlerin ayarları değiştirmesini engeller.

1) Aynı yukarıdaki adımda olduğu gibi google hesabımıza giriş yapalım.

2) Açılan sayfadan Google arama sayfasına gidelim ve ardından ayarlar bölümünü açalım.

3)Google ana sayfasında “Ayarlar” seçeneğine gidelim ve “Arama Ayarları”na tıklayalım.

4) Hemen ardından açılan sayfada “Güvenli Arama Filtresi” bölümünde “Güvenli Arama’yı Kilitle” seçeneğini seçelim. Bu aşamada güvenli arama’yı kilitlemek için Google şifremizi girelim ardından işlemi doğrulayalım.

5) Açılan diger sayfadan ise ayarların kilitlendiğini onaylamak için ekrandaki talimatları takip edelim.

Yapılması gereken tüm işlemler bu kadar basit. Peki güvenli aramayı etkinleştirdik tekrar nasıl devre dışı bırakabiliriz diyorsanız aşagıda yer alan adımları inceleyelim.

Güvenli Arama’yı Devre Dışı Bırakma

Eğer Güvenli Arama’yı devre dışı bırakmak istersek, yukarıdaki adımları izleyerek “Müstehcen sonuçları filtrele” seçeneğindeki işareti kaldırmamız işlem için yeterli olacaktır. Tüm işşekm aımlarını uygulayıp ayarları kaydettikten sonra, müstehcen içerikler arama sonuçlarında tekrar görünmeye başlayacaktır.

Google Güvenli Arama, toplumun her yaş grubunu ilgilendiren internet üzerinde daha güvenli bir gezinme deneyimi sunar ve özellikle çocukların zararlı içeriklerden korunması konusunda oldukça faydalıdır. Bu özelliği hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kolayca etkinleştirilebilir ve kilitlenebilir. Yukarıdaki adımları izleyerek Google Güvenli Arama’yı etkinleştirebilir ve internet deneyiminizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. Yazımız umarım siz kullanıcılar için faydalı olmuştur.