Bu makalemizde Android tabanlı işletim sistemi olan Remix OS incelemesi yapacağız.

Remix OS, Jide teknoloji şirketinin çıkarmış olduğu bir işletim sistemi; şuan BETA sürümü olsa da gayet verimli çalışıyor. 32-bit ve 64-bit seçenekleri bulunmaktadır.

Remix OS işletim sistemini, 2 şekilde kurup kullanma imkânınız bulunmakta. 1. Sabit Diskinize kurmak; 2. ise USB Depolama Birimi içine kurup kullanabilirsiniz. USB Depolama Biriminiz en az 8 GB kapasitesi olması gerekmektedir.

Ayrıca Android tabanlı olduğu için Türkçe dil desteği de bulunmakta. Görünüm ve görsel olarak gayet güzel ve şık bir görünüme ve arkaplan manzarasına sahip.

Kullanım konusunda, Android mobil cihaz kullanan bir kişi rahat ve kolay kullanabilir.

Kurulum, Remix OS Kurulum Aracı adlı bir yazılım ile gerçekleştiriliyor. Farklı yöntemler de var ama bu araç ile gayet kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Kurulumu indirmek istediğiniz zaman normal indirme seçeneğinin yanında torrent ek seçeneği de ilave edilmiş. 32-bit için 653 MB, 64-bit için 861 MB’lık bir sıkıştırılmış dosya indirmesi yapmanız gerekiyor. İndirmiş olduğunuz dosyanın içinde Kurulum Kılavuzu (İngilizce), Remix OS, Remix OS Kurulum Aracı bulunmakta.

Şimdi USB Depolama Birimine kurulumuna bakalım:

Öncelikle USB Depolama Biriminiz tamamen silinecek. Bunun için içindeki verilerinizin yedeğini alın.

1- Birinci adım olarak Remix OS Kurulum Aracını açın. “ISO File” bölümde “Browse” a tıklayıp, ISO kalıbımızı seçelim, “Aç” a tıklayalım. “Tür” kısmını “USB Sürücü”, “Sürücü” kısmını kendi birimimizin harfini seçelim. “Tamam” a tıklayalım.

kurulum-1

2-Bu adımda aşağıdaki gibi bir uyarı mesajı alacaksınız. Burada sürücünüzdeki verilerin silineceğini belirtiyor. “OK” butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

kurulum-2

3- Yükleme işlemi başlıyor. Yükleme tamamlana kadar bekleyeceğiz. Daha sonra yeniden başlatmanızı isteyecek.

kurulum-3

kurulum-4

4-Yeniden başlatıldığı zaman Bios Boot menüsünden USB Depolama Birimini seçin ya da Windows Boot’tan Remix OS‘u seçin. Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecektir. Resident Mode ve Guest Mode ekranında Resident Mode seçerseniz USB Depolama Biriminize kurulum yapılacaktır. Açılışı uzun sürecektir. Yaptığınız değişiklikler, dosyalarınız saklanacaktır. Eğer Guest Mode seçerseniz sadece görüntüleme yapacaktır. Biz Resident Mode seçiyoruz. Burada kurulum yapılacağı için uzun bir süre bekleyeceğiz. (USB Depolama Biriminizin hızına göre değişir.)

kurulum-5

kurulum-6

5- Kurulum bittikten sonra karşınıza gelen ekrandan dil seçimi yapmanızı istiyor burada İngilizce seçiyoruz. Çünkü dil seçiminde bu bölümde sadece İngilizce var.

2

6-Sözleşme şartlarını kabul etmemizi istiyor, okuyup “Next” e tıklıyoruz.

3

7-Kurulum Bitti. “Start” a tıklayıp kullanıma başlıyoruz.

4

Dil değiştirme

1-“Settings” i açalım ve “Language & Input” u seçelim.

6

2- “Language” a tıklayalım.

7

3- Türkçe’yi ya da istediğimiz dili seçip. “OK” a tıklayalım. Dil aktif olacaktır.

8

7 YORUMLAR

  1. Remix OS Boot Tool, aracında şu an için problem var. USB Flash Diski partisyonlara bölüp RAW formatına çeviriyor. Tekrar tekrar Rufus’ la deneyeceğim. Flash diskin hızlı biçimlendirilmemesi lazım. Bi’ saflık edip Intel’ in 8 GB hardiskli Stick PC’ sini aldım. 8 gün*24 sattir, bunda çalışacak bi işletim sistemi için parçalanıyorum. Yoksa gitti üç yüz kağıt.

  2. Açılışı uzun sürecektir derken, çok çok uzun. Usb ye ilk yüklemesi saatler sürebiliyor.

  3. biosda remixos olmaz usb ile acilis yapma ozelligini sececeksin
    emre iyi algilamamissin yazilanlari