Kimi zaman iş yerindeki bir çalışmayı devam ettirmek kimi zaman bir ağa bağlanıp burada çalışmak için vpn gerekli olabilir. Bunun için özel sistemlere avuç dolusu paralar verilir ve her yıl lisanslamayla alakalı ücret verilir. Eğer bir çalışan ya da öğrenci iseniz bu kadar paralar vermeye gerek yok. Yapılacak olan tek şey Asus AC-55U alıp yapılandırmanız. Bu modem sayesinde 16 kullanıcıya kadar vpn hesabı oluşturabilirsiniz. Şimdi bu işlemler nasıl yapılıyor öğrenelim.

Asus AC 55U Vpn 1

İlk olarak bir web tarayıcısının adres çubuğuna 192.168.1.1 yazarak modem ara yüzüne ulaşalım. Daha önceden belirlediğiniz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapalım.

Asus AC 55U Vpn 2

Giriş yaptıktan sonra sol menüde Gelişmiş Ayarlar başlığı altında VPN bağlantısını tıklayalım

Asus AC 55U Vpn 3

Sağ tarafta açılan sayfada OpenVPN yazan başlığı tıklayalımAsus AC 55U Vpn 4

Açılan sayfada öncelikle güvenliğiniz için bir 1-65000 arası bir değer belirlemeniz gerekmektedir. Biz görselde 2525 portu ayarladık. Bu ayarları yaptıktan sonra “OpenVPN Sunucusunu etkinleştir”sekmesinden butonunu etkinleştiriyoruz. Ve sonra ayarları kullanmak istediğimiz cihazda gerekli konfigürasyon dosyası için “OpenVPN yapılandırma dosyasını dışarı aktar” sekmesinden “Dışa aktar” Butonunu tıklayıp ilgili dosyayı bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Asus AC 55U Vpn 5

Kullanacağımız bilgisayarda OpenVPN isminde bir uygulama yüklü olması gerekmektedir. Bunun için bu linki tıklayarak edinebilirsiniz. (https://openvpn.net/community-downloads/)

Açılacak sayfada sisteminize göre programı indirip kurmamız gerekmektedir.

Asus AC 55U Vpn 6

Asus AC 55U Vpn 7 Asus AC 55U Vpn 8

Kaydettiğimiz dosyayı kopyaladıktan sonra “C: \ Program Files \ OpenVPN \ config” klasörünü açıp içine yapıştırıyoruz.

Asus AC 55U Vpn 9

Şimdi sıra VPN kullanıcısı oluşturmakta. OpenVPN aktif ettiğimiz sayfanın aşt kısmında “ Kullanıcı Adı ve Prola “ yazan kısımda kullanıcı adı ve şifre oluşturacağımız kısımlar bulunmakta bu boşluklara ilgili bilgileri yazıp “+” artı butonunu tıklayalım. Ve sonra “Uygula” yazan butonu tıklayalım.

Asus AC 55U Vpn 10

Şimdi test edelim. İşletim sisteminiz eğer Windows ise saatin olduğu sağ alt bölümde simgelerin olduğu kısımda anahtar işareti olan bir monitör resmi bulunur görünmüyorsa gizli sekmelerin içinde olabilir. Görselde de olduğu gibi gizli simgelerin içinde. Bu simgeyi tıklayalım.

Asus AC 55U Vpn 11

Ekrana gelecek Kullanıcı adı ve Şifre isteyen sayfada daha önceden oluşturduğunuz bilgileri yazıp Tamam diyelim.

Asus AC 55U Vpn 12

İşlem başarılı olursa Client Şu an Bağlı uyarısı gelecektir. Ve bildirimler kısmında daha önceden gri renkte olan bilgisayar simgesi yeşil renkte görünecektir.

Asus AC 55U Vpn 13

Şimdi modeme girip bağlı olan kullanıcıları kontrol edelim. Kullanıcı oluşturduğumuz sayfadan kaç kullanıcı bağlı bunları görebilirsiniz.