Modemde yönlendirmiş olduğunuz portları uzaktan kontrol ettiğinizde portların açık olmadığını görüyorsanız bunun birden fazla nedeni olabilir.

IP kamera, parmak okuyucu, oyun konsolu gibi cihazlarınıza port yönlendirme yaptığınızda dikkat etmeniz gereken ilk kural lokalde yani yerel ağınızda bu portların çalışıp çalışmadığını kontrol etmek.

1 22

Lokalde çalışıyorsa port yönlendirme yapmış olduğunuz cihazın IP‘sinin, modem IP bloğunda/havuzunda olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örnek olarak kullanmış olduğunuz DWR cihazının IP adresinin 192.168.1.80 olduğunu varsayarsak ve kullanmış olduğunuz modemin ise IP adresinin de 192.168.2.1 olması durumunda yönlendirme sağlıklı olmayacaktır. Çünkü iki cihazın aynı IP bloğunda olması gerekmektedir.

Bu problemi çözmek için ya DWR cihazının IP bloğunu modeme, ya da modemin IP bloğunu DWR cihazına uyarlamamız gerekir. Yani DWR cihazının IP adresi 192.168.2.80 olacak ya da modemin IP‘si değiştirilip 192.168.1.1 olarak yapılandırılacak.

İkinci olarak yönlendirme yaptığınız modem cihazının port yönlendirme ile ilgili bir sorunu olabilir. Bunu modem sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz.

Son olarak ise modem arayüzünde bulunan IP adresiniz gerçek bir IP adresi olmayabilir.

2 25

Yönlendirmede son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri, bütün ayarların ve yönlendirmelerin doğru olmasına rağmen uzaktan, yönlendirme yapılan portlara erişilememesidir. Bunun en büyük sebebi internet firmasının size verdiği IP adresinin doğru bir IP adresi olmamasıdır. Örneğin modem arayüzünde gördüğünüz (WAN) IP adresiniz 100.85.69.187 ise, siz ne kadar port yönlendirmesi yaparsanız yapın, yapmış olduğunuz port yönlendirme çalışmayacaktır. İnternet firmalarının size vermiş olduğu 100 ile başlayan IP adresi, gerçek IP adresiniz değildir, bunu kontrol etmek için http://whatismyipaddress.com/tr/ip-im adresinden kendi IP adresinizi öğrenebilirsiniz. Bu problemi çözmek adına internet firmanız ile görüşüp problemi aktarabilir ve IP değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Son Güncelleme 26 Aralık 2016 Yazar