Bugün sizler için, Playstation 5 Performans Ayarları hakkında bilgi vereceğiz.

Playstation 5 Konsolunun Özellikleri

Playstation 5 yakın bir zaman önce piyasaya çıktı. Piyasay çıkar çıkmaz adından oldukça fazla bahsettirdi. Konsol bugüne üretilen tüm Playstation modellerinden daha üstün bir cihaz. Bildiğiniz gibi konsol dünyasında 2 adet patron mevcuttur. Bunlardan biri Playstation , bir diğeri ise Xbox markasıdır. Playstation 5 tercih eden kullanıcılar genelde özel yapım oyunlar için tercih ediyor. Xbox tercih eden kullanıcılar ise konsol gücüne daha çok önem veriyor.Ayrıca Xbox ile birlikte gelen Gamepass kütüphanesi Playstation’a oranla bir tık daha avantaj sağlıyor.

ps5-oyunlarini-120-fps-de-nasil-oynayabilirsi-14156012_amp.jpg (1351×675)

Playstation 5 oldukça uzun süren bir bekleyiş sonunda piyasaya çıktı. Piyasaya çıkmadan önce, bir önce ki model olan PS4’ün bir çok versiyonu çıktı. Bu bekleyişten sıkılan bazı kullanıcılar taraf değiştirip Xbox satın aldı.

Playstation 5 ayrıca bir çok eksik özellikle piyasaya sunuldu. Bunlardan en kritik olanı 120 FPS desteklemesine rağmen , buna uyumlu bir çok oyun geç sayılabilecek bir süreçte yayınlandı. Bu süreçte ise Xbox en erken sürede 120 FPS destekli oyunları konsol için optimize etti.

How-to-play-PS5-and-Xbox-Series-X-S-in-120-FPS.jpg (640×360)

Playstation 5 Siyah Ekran Hatasını Çözümü

PS5 Performans Ayarları Nasıl Yapılır

Playstation 5 üzerinden performans ayarlarını yapmak oldukça basittir. Bu performans ayarlarını yapmak için uyumlu bir TV ya da Monitöre ihtiyacınız var. Monitörünüz en az HDMI 2.0 destekli olması gerekir. Bunların dışında yeni nesil bir HDMI 2.1 TV’niz var ise, durum sizin için daha keyifli olacaktır.

Performans ayarlarını yapmak için öncelikle Playstation 5 üzerinden Ayarlar menüsüne giriş yapalım.

Ayarlar menüsüne giriş yaptıktan sonra, Ekran ve Video menüsüne giriş yapalım. Bu menüde bir çok karmaşık detay karşınıza çıkacak.

Performans ayarlarımızı yapmadan önce, ekran çözünürlüğümüzü ayarlarmamız gerekiyor. Bunun sebebi, Playstation 5 yalnızca 1080p ve 4K çözünürlükte 120 FPS oyun deneyimi sunuyor.

Çözünürlük ayarlarımızı yaptıktan hemen sonra, HDR seçeneğini, Destekliyorsa Açık olarak değiştiriyoruz.

Bu değişikliği yaptıktan sonra, Derin Renk Çıkışı seçeneğini Otomatik olarak değiştiriyoruz. Derin renk çıkışı bazen oyunlarda anlık olarak FPS droplarına sebebiyet veriyor. Özellikle rekabetçi FPS oyunlarında bu sorun çokca yaşanıyor. Son olarak 120 HZ Çıkışı Etkinleştir seçeneği kapalı ise, Otomatik olarak değiştiriyoruz. Playstation 5 Performans Ayarları’nı sizler için detaylıca açıkladık.

Önceki İçerikXbox Gamepass Üyelik İptali
Sonraki İçerikSnapchat’iniz Hack Edebilir mi?
Fatih Aydın
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)