Ana Sayfa Destek Playstation 5 Siyah Ekran Hatasının Çözümü

Playstation 5 Siyah Ekran Hatasının Çözümü

0
11858 teknik destek

Bu makalemizde, Playstation 5 Siyah Ekran Hatasının Çözümü yer alıyor.

Playstation 5

Sony, geleneğe devam ederek Playstation modellerini üretmeye devam ediyor. Playstation 5, 4 Pro’dan sonra üretilen serinin son üyesidir. Oldukça teknolojik özelliklere sahip bu konsolda bir çok özellik mevcuttur.

Konsol 2020 Kasım ayında ülkemizde satışa çıktı. Çıkmasının ardından stokları hızlıca azaldı. Bu durum konsolun ne kadar özel bir ürün olduğunu gözler önüne serdi. Playstation 5 diğer konsollardan daha üstün özelliklere sahip. Konsolun en önemli özelliği 8K desteğinin olmasıdır. Bu sayede 8K ekranlarımızdan da faydalanacağız. Playstation 5 ayrıca 4K 120 FPS özelliğine sahiptir. Bu özellik HDMI 2.1 destekleyen cihazlar üzerinden kullanılabiliyor.

maxresdefault.jpg (1280×720)

HDMI 2.1 özelliği henüz yeni yaygınlaşan bir teknolojidir. Bu teknolojiye uygun ilk ürünü LG firması geliştirdi. LG şuan ürettiği OLED ve Nanocell ürünlerinde HDMI 2.1 teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojinin yapılan ilk testleri oldukça başarılı. HDMI 2.1 teknolojisiyle birlikte bir çok firma 120 FPS destekli oyunlar geliştirdi. Bu oyunlar aktif olarak PS5 üzerinden oynanabiliyor.

Rocket-League-ve-Warzone-PS5te-120-FPS-Calismayacak-2.jpg (800×439)

Playstation 5 devrimsel özelliklerinin yanı sıra oldukça sık güncelleme alan bir konsoldur. Bu günellemeler ürüne ait bazı bug’ları düzeltiyor. Fakat son günlerde yaşanan bir bug uzun süredir çözüm bekliyor. Bu bug’ın ismi siyah ekran hatasıdır. Siyah ekran hatası bir çok kullanıcının yaşadığı bir sorun. Playstation 5 bu hata esnasında uzun bir süre bomboş bir ekranda kalıyor.

11858 teknik destek
Playstation 5 Siyah Ekran Hatasının Çözümü

İlişkili: PS5 SSD Rehberi

Hatanın düzelmesi için konsolu kapatıp açmak gerekiyor. Fakat bu işlem esnasında konsolun açma kapama tuşunu kullanmak gerekiyor. Bu açma kapam işlemi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.

Hatanın Sebebi

Playstation 5 oldukça yüksek grafik özelliklerine sahip. Bu grafik özellikleri cihazı çok güçlü bir hale getiriyor. Fakat bu güç cihazın çok fazla ısınmasına sebep oluyor. Bu ısınma işleminden sonra, oyun geçişlerinde siyah ekran hatası oluşuyor.

Siyah ekran hatasının en basit çözümü cihazı soğutmaktır. Soğutma işlemini belirli periyotlar halinde yapmamız gerekiyor. Bu durum cihazımızı uzun saatler kullanmamızı engelliyor.

Her ne kadar engellese de cihazımızın değerini düşündüğümüzde bu durum çok fazla can sıkmıyor. Ayrıca cihazımız ne kadar az ısınırsa, siyah ekran hatası da o kadar az oluşuyor. Ayrıca kulladığımız priz ve elektrik sistemini de kontrol etmeliyiz. Genellikle PS5 kullanıcıları için akım korumalı prizler gereklidir. Cihaz soğutma işleminden sonra sorun büyük oranda azalacaktır. Bu işlemlerden sonra sorun devam ederse, bir SONY yetkili servisi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

 

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1993 Oylamalar · 1993 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikRoborock S5 Max Robot Süpürge Kurulumu
Sonraki İçerikGeliştirme sekmesi eksik
İstanbul Üniversitesi Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunuyum , Emlak Piyasasında uyguladığım dijital pazarlama yöntemleri ve bu yöntemleri kullanırken tanışmış olduğum grafik tasarım, web ve sosyal medya yönetimi ile birlikte Teknolojinin bir çok dalıyla tanıştım ve hayatımın bir parçası haline geldi. Bu bilgi ve birikimler ile sizlere de faydam dokunacağı için TeknoDestek ailesi ile birlikteyim , bizi takipte kalmaya devam edin :)

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.