Bu makalemizde, Playstation 5 Siyah Ekran Hatasının Çözümü yer alıyor.

İçerik konuları

Playstation 5

Sony, geleneğe devam ederek Playstation modellerini üretmeye devam ediyor. Playstation 5, 4 Pro’dan sonra üretilen serinin son üyesidir. Oldukça teknolojik özelliklere sahip bu konsolda bir çok özellik mevcuttur.

Konsol 2020 Kasım ayında ülkemizde satışa çıktı. Çıkmasının ardından stokları hızlıca azaldı. Bu durum konsolun ne kadar özel bir ürün olduğunu gözler önüne serdi. Playstation 5 diğer konsollardan daha üstün özelliklere sahip. Konsolun en önemli özelliği 8K desteğinin olmasıdır. Bu sayede 8K ekranlarımızdan da faydalanacağız. Playstation 5 ayrıca 4K 120 FPS özelliğine sahiptir. Bu özellik HDMI 2.1 destekleyen cihazlar üzerinden kullanılabiliyor.

maxresdefault.jpg (1280×720)

HDMI 2.1 özelliği henüz yeni yaygınlaşan bir teknolojidir. Bu teknolojiye uygun ilk ürünü LG firması geliştirdi. LG şuan ürettiği OLED ve Nanocell ürünlerinde HDMI 2.1 teknolojisini kullanıyor. Bu teknolojinin yapılan ilk testleri oldukça başarılı. HDMI 2.1 teknolojisiyle birlikte bir çok firma 120 FPS destekli oyunlar geliştirdi. Bu oyunlar aktif olarak PS5 üzerinden oynanabiliyor.

Rocket-League-ve-Warzone-PS5te-120-FPS-Calismayacak-2.jpg (800×439)

Playstation 5 devrimsel özelliklerinin yanı sıra oldukça sık güncelleme alan bir konsoldur. Bu günellemeler ürüne ait bazı bug’ları düzeltiyor. Fakat son günlerde yaşanan bir bug uzun süredir çözüm bekliyor. Bu bug’ın ismi siyah ekran hatasıdır. Siyah ekran hatası bir çok kullanıcının yaşadığı bir sorun. Playstation 5 bu hata esnasında uzun bir süre bomboş bir ekranda kalıyor.

23214
Playstation 5 Siyah Ekran Hatasının Çözümü

İlişkili: PS5 SSD Rehberi

Hatanın düzelmesi için konsolu kapatıp açmak gerekiyor. Fakat bu işlem esnasında konsolun açma kapama tuşunu kullanmak gerekiyor. Bu açma kapam işlemi de uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor.

Hatanın Sebebi

Playstation 5 oldukça yüksek grafik özelliklerine sahip. Bu grafik özellikleri cihazı çok güçlü bir hale getiriyor. Fakat bu güç cihazın çok fazla ısınmasına sebep oluyor. Bu ısınma işleminden sonra, oyun geçişlerinde siyah ekran hatası oluşuyor.

Siyah ekran hatasının en basit çözümü cihazı soğutmaktır. Soğutma işlemini belirli periyotlar halinde yapmamız gerekiyor. Bu durum cihazımızı uzun saatler kullanmamızı engelliyor.

Her ne kadar engellese de cihazımızın değerini düşündüğümüzde bu durum çok fazla can sıkmıyor. Ayrıca cihazımız ne kadar az ısınırsa, siyah ekran hatası da o kadar az oluşuyor. Ayrıca kulladığımız priz ve elektrik sistemini de kontrol etmeliyiz. Genellikle PS5 kullanıcıları için akım korumalı prizler gereklidir. Cihaz soğutma işleminden sonra sorun büyük oranda azalacaktır. Bu işlemlerden sonra sorun devam ederse, bir SONY yetkili servisi ile görüşmenizi tavsiye ederiz.