Kişisel bilgisayarlarımızda iş ya da ev ortamı farketmeksizin kullandığımız en temel yazılımlardan biri de hiç şüphesiz ki ofis yazılımlarıdır.

Bu alanda microsoft un geliştirdiği office yazılımları bu alanda liderdir. Ancak bu programların ücretli olması sebebiyle çeşitli yazılım üreticileri bu yazılımlara alternatif olarak kullanılabilmesi için bazı yazılımlar geliştiriyorlar.

Open Office yazılımı da bu yazılımlardan biri. Hatta kişisel incelememe göre ücretsiz olan açık kaynak kodlu ofis yazılımları arasında en başarılı yazılım diyebilirim.

Open Office i aşağıdaki linkte ücretsiz şekilde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

https://www.openoffice.org/tr/

op1

Kurulumdan sonra açılan ana program ekranından çalışmak istediğiniz dosya tipini seçebiliyorsunuz. Program word,excel,power point gibi temel microsoft office uygulamaları dışında çizim yapabileceğiniz, veritabanı hazırlayabileceğini ya da formüller üretebileceğiniz uygulamalar da içeriyor.

op2

Open office sadece windows tabanlı cihazlarda değil, aynı zamanda LINUX ve OSX yazılımlarında da çalışabilen versiyonlara sahip. Ayrıca programını 30 a yakın dil desteği de bulunuyor.

op3

Program oldukça az yer kaplıyor ve kolayca download edilebiliyor. Toplam 122 mb dan oluşan bir yazılım olan open office oldukça kullanışlı bir alternatif ofis yazılımı olarak göze çarpıyor.

op4

 

Hazırlayan: Uğurcan ÜN