Birçok kullanıcı, Office programlarını kullanırken yaptıkları işlemleri kaydetmeyi unutabiliyor veya elektirik kesintisi ya da bilgisayarla ilgili herhangi bir sorunda onca yazılan yazı, makale veya veriler kayboluyor. Bunları önlemek adına Word belgesinde işlem sağlarken Office yazılımının bize sunduğu güzel özelliklerinden biri de otomatik kaydetme. Otomatik kayıt sayesinde, yukarıda sıraladığımız olumsuz durumlarda, yazdığımız verileri koruyabiliyoruz. Otomatik kaydetme işlemini etkinleştirmek için yapacağımız birkaç işlem bulunuyor.

  • Öncelikle Word dosyamızı açıyoruz.

Image 1 Açılan sayfada sol tarafta bulunan Seçenekler menüsüne tıklıyoruz.

Image 2 Açılan sayfada yazım denetleme, dil vs. gibi ayarlar da bulunuyor. Biz sol tarafta bulunan Kaydet menüsüne tıklıyoruz. Açılan yeni pencerede Otomatik Kurtarma bilgilerini” yazan kısmın karşısındaki kutucuğa kaç dakikada bir kaydedilmesini istiyorsanız, belirleyeceğiniz dakika aralıklarında otomatik kaydetme işlemi sağlanacak; böylece doğabilecek sorunlara önceden tedbirimizi almış oluyoruz.

Image 3Bunun dışında sol tarafta yine Hızlı Erişim Araç Çubuğu sekmesi bulunuyor. Bu menüden de Word sayfasında hızlıca erişmek istediğimiz, yapmak istediğimiz işlemler için se çenekler bulunuyor. Bu seçenekler sayesinde de daha hızlı işlem sağlayabiliriz; eklemek istediğimiz kısa yolu seçip Ekle  butonuna tıklıyoruz  ya da kaldırmak istersek, sağ tarafta bulunan seçeneklerden seçip Kaldır butonuna tıklamamız yeterli oluyor.

Image 4