Manjaro 21.1 Pahvo Popüler Arch tabanlı dağıtımlardan biri olan Manjaro‘nun yeni bir sürümü (Pahvo) yayında. Sürüm, masaüstü ortamlarında birçok yeni güncelleme ve iyileştirme getiriyor.

TLDR; GNOME varyantı artık en yeni GNOME 40 ile birlikte geliyor ve Xfce ve KDE Plazma varyantları da sırasıyla en son sürümleri olan 4.16 ve 5.22‘ye güncellendi.

Manjaro 21.1: Yeni Özellikler

GNOME 40, KDE Plazma 5.22 ve Xfce 4.16

Screenshot 4 3

GNOME varyantı, Manjaro 21.0‘daki GNOME 3.38′e kıyasla en son GNOME 40 ile birlikte gelir. Çünkü Manjaro 21.1 Pahvo  Tüm Manjaro türevleri arasında, GNOME 40 birçok yeni özelliktir. İyileştirme getirdiği için en fazla farkı GNOME kullanıcıları hissedecektir.

Ancak Manjaro’daki GNOME 40, topluluktaki çoğu insan eski sürümü beğenmediğinden eski GNOME 3.38 düzenini koruyor.

Xfce ve KDE çeşitleri 4.16 ve 5.16 sürümlerine geldi. Fakat uygun bağlantılara tıklayarak KDE Plasma 5.22 ve Xfce 4.16 özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Diğer Eklemeler

  • Yeni Firefox teması
  • Linux Çekirdeği 5.13
  • btrfs için gelişmiş destek

Manjaro 21.1’e nasıl güncellenir?

Manjaro 21.1‘e güncellemek için terminali açın, aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın.

sudo pamac upgrade

İşlem tamamlandıktan sonra PC’nizi yeniden başlatın ve işte! Manjaro 21.1‘i hazır ve çalışır durumda tutacaksınız. Ve elbette, Linux dünyasında yeniyseniz ve yolculuğunuza Manjaro ile başlamak istiyorsanız, temiz kurulum yapabilirsiniz. Sürüm hakkında daha fazla bilgi için resmi sürüm gönderisine göz atın.

Tek yapmanız gereken Rufus (yalnızca Windows), Balena Etcher veya Popsicle kullanarak ISO’yu indirip flash’lamak, Manjaro’ya önyükleme yapmak ve onu yüklemek.