Günümüzde ulaşım teknolojileri hızla değişiyor. Hyperloop teknolojisi de bu ulaşım araçlarından bir tanesi olma yolunda ilerliyor.

İnsanlık tekerleği icat ettiğinden beri farklı ulaşım araçları geliştirdi. Yıllar geçtikçe değişen bu ulaşım araçlarına sürekli bir yenisi eklendi. Şimdi ise Hyperloop teknolojisi karşımıza çıkıyor.

Hyperloop geleceğin ulaşımına farklı bir bakış katıyor. Yüksek hızlara çıkarak trenle 1 saatte gideceğiniz bir mesafeyi 5 dakikaya indirebilecek. Bu teknolojiyi geliştiren farklı firmalar ve milyarderler bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı Elon Musk ve Virgin grup’un CEO’su Josh Bayliss’tir.

Resim Hyperloop 1

 

Hyperloop teknolojisi kullanımında ise insanlı test sürüşünü gerçekleştiren ilk şirket Virgin grup oldu. Bu teknolojinin en büyük faydalarından bir tanesi de uçakta yaşadığınız durumları yaşamamanız ve sarsıntısız bir şekilde yer yüzünde yüksek hızlarda seyahat edebilmenizdir.

Sürtünme ve hava direnci araçların yavaşlamasındaki en büyük engellerden birkaç tanesi. Hyperloop teknolojisinde ise bu engeller yaşanmayacak.

Hyperloop teknolojisi çok yeni bir teknoloji olarak görülmesine karşın 1900’lerin başlarında örnek çalışmalarla denenmişti. Lakin o dönemde insanlar bu projeye yatırım yaparak vakit ayırmadılar. Ayrıca bu teknoloji sadece insanları taşımakla kalmıyor. Kargo taşımacılığı, tıbbı malzemeler, gıda ve daha birçok farklı ürünü de farklı mesafelerde taşıyabiliyor. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu sistemin güvenli olup olmadığıdır.

Diğer ulaşım araçlarından farklı olarak hyperloop fazla yolcu kapasitesine sahip değil. Bu yüzden aldığı yolcuları bir noktadan diğer noktaya kısa sürede ulaştırarak aralarda mola vermiyor.

Bu teknolojinin sürdürülebilir bir ulaşım aracı olması için ise doğru bir fiyat politikasının belirlenmesi gerekiyor. Aksi takdirde diğer rakipleriyle yarışamayacak ve lüks bir ulaşım aracı olarak kalacaktır.

Resim Hyperloop 2

Hyperloop Teknolojisinin Maliyeti Ne Kadar?

Diğer pek çok teknoloji gibi hyperloop teknolojinin de ne zaman hayata geçirileceği merak konusu. Yüksek maaliyetleri ve inşa sürecinin uzun olması sebebiyle önümüzdeki kısa süre içerisinde bu teknolojiyi kullanmak mümkün görünmüyor.

Farklı firmaların yarış halinde olduğu bu projeyi kimin daha önce hayata geçireceği merak konusu. Farklı kaynaklardan alınan bilgilerin değerlendirilmesi sonucu hyperloop projesi 2040 yılına kadar hayata geçirilmiş olacak.

Her yeni teknoloji hayata geçirilirken farklı maaliyet kalemleri oluşturmaktadır. Diğer teknolojiler gibi hyperloop teknolojisi de yüksek maaliyetlere sahip.

Kısa süre önce Dubai’de gösterime çıkan bu teknoloji 22 milyar dolara mâl olmuşu. Diğer firmaların ne kadar bir bütçeyle bu işi yapacağı ise merak konusu. Gelecekte hepimizin hayatında olacak olan hyperloop teknolojisi diğer rakiplerini geri de bırakacak gibi duruyor.