Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple‘ın akıllı cihazları için geliştirdiği sesli yardımcı asistanı Siri, birkaç yıl önce aldığı güncelleme ile Türkçe dil desteğine kavuşmuştu. iPhone ve iPad kullanıcıları tarafından oldukça beğeni toplayan Türkçe dil desteğine sahip olan Siri, bir süre önce OS X işletim sistemi kullanan MacBook’lara gelen güncelleme ile birlikte MacBook‘larda da kullanılmaya başlandı. Biz de bu kapsamda, Siri özelliği Macbook‘larda aktif hale nasıl getirilir, sizler için derledik.

  • İşlemlerimize Sistem Tercihleri‘ne girerek başlıyoruz.

macbook siri 1

  • Daha sonra açılan Sistem Tercihleri ekranında bulunan Siri menüsüne giriyoruz. Sistem Tercihleri sayfasında Siri gözükmüyor ise MacBook‘unuzda bulunan OS X yazılım sürümü eski olabilir. Bu durumda yazılım güncellemesi yapmanız gerekecektir.
  • Siri menüsüne girdiğinizde ise Siri‘yi, tercihlerinize göre özelleştirebiliyorsunuz. Bu seçenekler arasında dil seçenekleri, giriş seçenekleri ve Siri klavye kısa yolu ayarlanabiliyor. Ayrıca bu seçeneklere ek olarak, birkaç yıl içerisinde cinsiyet özelliği de eklenecek. Apple‘ın bu konudaki çalışmaları sürüyor ve yakın bir zamanda isteyen Siri‘yi erkek sesi ile kullanabilecek.

macbook siri 2

  • Gerekli düzenlemeleri ardından klavyenizden, Siri tuş kombinasyonunu tuşladığınızda veya ana ekranda bulunan Siri kısayolunu tuşladığınızda, Siri aktif olacak ve sizden komut bekleyecektir. Siri‘yi kullanabilmeniz için aktif internet bağlantısına sahip olmanız gerektiğini de hatırlatarak, MacBook‘unuzda akıllı asistanınız Siri ile eğlenceli vakit geçirmenizi dileriz.

macbook siri 3