Açık Profilinizi Nasıl Görüntüleyebilirsiniz?

İşte nasıl kurulacağına dair bilgiler. Sosyal medya herkes için rahat bir deneyim olmayabilir. Linkedin halka açık profil avantajlarını görebilir. Eğer iş arıyorsanız veya profesyonel ağınızı oluşturmak istiyorsanız, Linkedin bunu yapmak için mükemmel bir yer.

Linkedin’deki halka açık bir profil, diğer kullanıcıların sizi bulmasına olanak tanır, ancak önce bilgilerinizi özenle düzenlemeniz gerekecek. Aynı zamanda bulunabilir olmanız için izinlerinizi ayarlamanız gerekecek. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı açıklayacağım.

Linkedin Halka Açık Profilleri Nedir?

Linkedin halka açık profiller, Linkedin platformu dışındaki kullanıcılara erişilebilen standart profilinizin özel bir şeklidir. Bu, sizi Google gibi arama motorlarında araştıran kişilerin görebileceği şeylerdir. Bu, Linkedin dışındaki çevrimiçi araştırmacılara görünmenizi sağlar.

Linkedin’deki halka açık profiller, profesyonel deneyiminizin bir özetini sergiler. Kişisel bilgilerinizin, deneyim, eğitim ve beceriler gibi bölümlerinin hangilerinin kamuya açık olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Belirli unsurları, örneğin konumunuzu, genel görünümden gizleyebilirsiniz.

Linkedin profilleri genellikle bir dereceye kadar kamuya açık görünürlük sağlayacak şekilde gizlilik ayarlarıyla oluşturulmuştur, ancak bu ayarları rahatınıza uyacak şekilde değiştirebilirsiniz. Daha büyük bir görünürlük istiyorsanız, halka açık profilinizi optimize edebilirsiniz. Aksine, gizli tutmak istiyorsanız bilgilerinizi sınırlayabilirsiniz.

Arama motorları halka açık profilleri indeksler, bu da Linkedin profilinizin Google arama sonuçlarında görünme olasılığını artırır. Bu, potansiyel işverenlerin, müşterilerin veya işbirliği yapmak isteyenlerin sizi çevrimiçi aradıklarında niteliklerinizi bulup sizinle iletişim kurma şansını artırır.

Eğer yeni kariyer fırsatları arıyorsanız, bu özellik size avantaj sağlayabilir.

Linkedin Halka Açık Profilinizi Nasıl Görüntülersiniz?

Eğer şu anda Linkedin halka açık profilinizde neleri paylaştığınızdan emin değilseniz, bunu kontrol etmeniz gerekecek. Linkedin halka açık profilinizi web sitesi üzerinden görüntülemek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Linkedin Halka Açık Profil Görüntüleme
Linkedin Halka Açık Profil Görüntüleme
 1. Linkedin websitesini açın ve giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra, en üstteki menüden profil resminize (veya Ben simgesine) tıklayın.
 2. Açılan menüden Linkedin ayarlarına gitmek için “Ayarlar ve Gizlilik” seçeneğini seçin.
 3. Linkedin ayarlarını açın.
 4. Daha sonra, Görünürlük > Halka açık profilinizi düzenleyin’e tıklayın.
 5. Halka açık profil ayarlarını açın.

Ekran Resmi 2024 02 23 15.02.03

Açılan pencerede, sağ taraftaki panelde “Profilinizin halka açık görünürlüğü” kaydırıcısını aktif hale getirerek (On konumuna yerleştirerek) halka açık profili etkinleştirebilirsiniz. 6. Linkedin Halka Açık Profilini Etkinleştirin.

Solda, Linkedin halka açık profilinizin önizlemesini göreceksiniz, bu da platform dışındaki kullanıcılara şu anda hangi bilgilerin sunulduğunu gösterir. 7. Örnek halka açık Linkedin profili.

Linkedin Halka Açık Profilinizi Nasıl Özelleştirirsiniz?

Görünürlük ayarları, Linkedin profilinizin hangi bölümlerinin kamuya açık olduğunu kontrol etmenizi sağlar. Profilinizin hangi bölümlerini kamuya açık yapmak istediğinizi ve hangi bilgileri gizlemek istediğinizi belirlemeniz gerekecek.

Herhangi bir şeyi düzenlemeden önce standart Linkedin profilinizdeki bilgilerin güncel olduğundan emin olmalısınız. Değişiklikler yapmak için Linkedin’de Ben > Profilimi Görüntüle’ye tıklayın, ardından kullanıcı adınızın sağındaki Düzenle düğmesine basarak değişiklik yapabilirsiniz.

Halka açık profilinizi düzenlemeye hazır olduğunuzda, şu adımları izleyebilirsiniz.

 1. Linkedın web sitesini açın ve giriş yapın.
 2. Ben > Ayarlar ve Gizlilik’e tıklayarak Linkedin ayarlarına erişin.
 3. Görünürlük > Halka açık profilinizi düzenleyin’e tıklayın.
 4. Sağ taraftaki Düzenle görünürlük bölümünde, sağ taraftaki “Profilinizin halka açık görünürlüğü” kaydırıcısını aktif hale getirerek (On konumuna yerleştirerek) etkinleştirebilirsiniz.
 5. Linkedin Halka Açık Profilini Etkinleştirin.
 6. Altında, gerektiğinde gizlilik ayarlarınızı değiştirin. Örneğin, profil resminizi yalnızca ağınızdaki diğer Linkedin kullanıcılarına görünür yapmak istiyorsanız, Profil Fotoğrafı bölümünde Sadece 1. derece bağlantılar seçeneğini seçebilirsiniz.
 7. Linkedin halka açık profil ayarlarını değiştirme.

Yaptığınız değişiklikler halka açık profilde hemen etkinleştirilecek ve hemen kullanıcılara görünür hale gelmelidir. Ancak halka açık profilinizi yeni etkinleştirdiyseniz, arama motoru sonuçlarında görünmesi biraz zaman alabilir.

Özel Linkedin URL Oluşturma

Linkedin halka açık profiliniz için özel bir URL kullanmak kişisel markanızı güçlendirir ve profilinizi daha paylaşılabilir hale getirir. Onu kolayca hatırlayabileceğiniz ve paylaşabileceğiniz bir şeye ayarlamak isteyeceksiniz. Linkedin halka açık profiliniz için özel bir URL oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz.

 1. Linkedin’de Ben> Ayarlar ve Gizlilik’e tıklayın.
 2. Görünürlük > Halka açık profilinizi düzenleyin’e tıklayarak Linkedin ayarlarına erişin.
 3. En üst sağda, “Özel URL’nizi düzenle” bölümünün altında düzenle düğmesini seçin.
 4. Kutuya yeni bir URL yazın ve önerilen kuralları takip ettiğinizden emin olun (özel karakterler ve boşlukları kullanmaktan kaçının).
 5. Değişikliği tamamlamak için Kaydet’e tıklayın.
 6. Halka açık profilinizin URL’si hemen güncellenmelidir. Daha önce başkalarıyla paylaştıysanız, güncellenmiş URL’yi paylaşmanız gerekebilir.

Halka Açık Linkedin Profilinizin Arama Motorlarında Görünmesini Nasıl Durdurursunuz?

Linkedin halka açık profili, kariyer fırsatları için güçlü bir araç olabilir, ancak bu, özellikle Linkedin kullanıcıları dışındaki genel kullanıcılara gösterilmek istenmiyorsa böyle olmayabilir. Eğer durum buysa, profilinizin Google gibi arama motorlarında görünmesini engellemeniz gerekecek.

Ancak bir çakma var. Bunu yapmak, Linkedin halka açık profilinizi devre dışı bırakacak, yalnızca Linkedin kullanıcıları tarafından görülebilecektir. Bunu yapmak için şu adımları takip edebilirsiniz.

 1. Linkedin’de Ben > Ayarlar ve Gizlilik’e tıklayın.
 2. Görünürlük > Halka açık profilinizi düzenleyin’e tıklayarak Linkedin ayarlarına erişin.
 3. Sağ taraftaki Düzenle görünürlük bölümünde, “Profilinizin halka açık görünürlüğü” kaydırıcısına tıklayarak, (Kapalı konumuna yerleştirerek) kapatın.
 4. Devre dışı bırakılmış halka açık Linkedin profili

Kaydırıcıyı Kapalı konumuna getirdiğinizde, Linkedin halka açık profiliniz tekrar gizli hale gelecektir. Ancak değişiklikler hemen olmayacak – Google gibi arama motorlarının sayfayı güncellemesi ve gizlemesi biraz zaman alabilir.

Linkedin Deneyiminizi Yönetme

Bunu çok düşünmenize gerek yok. Eğer Linkedin halka açık profilinizi kullanıma sokarsanız, adınızı duyuruyorsunuz demektir. Güncel iş haberlerinizle güncel tuttuğunuzdan emin olun, çünkü güncel olmayan bilgiler gelecekteki fırsatlarınıza zarar verebilir.

Halka açık olduktan sonra, platformdaki diğer insanlarla etkileşime girmekten çekinmeyin. İlginç bulduğunuz gönderilere beğeni bırakın, destekleyici yorumlar yapın ve bağlantı kurmak istediğiniz diğer kişilerle bağlantı kurun. Ağınız ne kadar büyükse, Linkedin profilinizin başkalarına görünür olmasından o kadar fazla fayda sağlarsınız.