Günümüz dünyasında beslenme problemi insanlığın en büyük problemleri arasında yer alıyor. Öyle ki dünyamızdaki insanların yarısı kalitesiz besleniyor. Bu kalitesizbeslenenlerin yarısı da yetersiz besleniyor durumda yani açlık sınırının altında. Dünyadaki insanların diğer yarısı ise  dengesiz besleniyor ve her geçen gün obezite ve türevindeki hastalıklara yakalanan insan sayısı artıyor. Bundan daha kötü olan durum ise her geçen gün obezite potansiyeli olan insan sayısının artması.

Büyük şehirlerdeki insanlar metropol hayatın gerektirdiği kurallar gereği çoğu zaman karnını doyurmak için besleniyor ve evlerinin dışında yemek yiyor. Bu da yanlış zamanlarda yanlış kalorideki besin tüketimine sebep oluyor. Örneğin 5 saat süren bir açlık sonrası alınan binlerce kalorilik hazır bir yemek metabolizmanın bozulmaya başlaması için yeter de artar cinsten bir sebep.

Neyse ki bütün bu olanlara rağmen dengeli beslenmeye ve hatta düzenli spor yapmaya yönelen insanların sayısı da artıyor. Her ne kadar obeziye potansiyeli kadar hızlı büyümese de düzenli beslenme ve düzenli spora merak salan insanların da bu dünyada yaşıyor olması enseyi karartmamak için geçerli bir sebep denilebilir.

Bizde dengeli beslenmenin önemini bilen kişiler olarak akıllı cihaz dünyasında insanları dengeli beslenmeye teşvik edebilecek neler yapılıyor ve neler yapılabilir konusunu sizler için işledik. Akıllı cihazlarımıza her geçen gün farklı bir uygulama yüklüyoruz ve bunların kullanımı genelde geçici oluyor. Ancak öyle bir uygulama var ki belki birçoğunuz ömrü boyunca kullanmak isteyecektir. Uygulamamamız ana temamıza parelel bir yazılım. Konusu: dengeli beslenme. Siz de gün boyunca yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin besin değerlerini anlık olarak takip etmek istemez miydiniz? Eminiz içinizde fazla kilolarından kurtulmak veya kilo almak isteyen milyonlarca kişi var. İşte bizde sizler için bu iki amacınız için geçerli olan hem kilo vermek hem de kilo almak için gerekli olan şeylerin %80 ini oluşturan kısmında yani “beslenme” konusunda sizlere yardımcı olabilecek bir uygulamayı sizler için inceledik.

Uygulamamızın adı: “Diyet Koç’um”

Öncelikli olarak akıllı telefonumuzun uygulama marketine girerek uygulamamızı aratıyoruz ve cihazımıza yüklüyoruz.

 Kurulum tamamlandığında programın veritabanına kendi adımıza bir kullanıcı adıyle kayıt olmamız gerekiyor.

d1

Uygulama veritabanında bize ait bir kullanıcı oluşturduktan sonra giriş yapıyoruz ve kişisel bilgilerimizi uygulamaya tanıtmaya devam ediyoruz.

d2

 

d3

Gerekli tanımlamaları yaptığımıza göre artık öğünlerle ilgili bilgilerimizi de uygulamamıza tanımalayabiliriz. Uygulamada sağlıklı diyet programında olması gerektiği gibi 6 farklı öğün bulunuyor. Bunlar Kahvaltı-Sabah Atıştırması-Öğle Yemeği-Öğle Atıştırması-Akşam Yemeği-Akşam Atıştırması olarak sınıflanıyor. Her öğünün olduğu bölüme girerek yiyeceğimiz şeyleri seçiyoruz. Hemen her ürün gurubunun besin değer uygulama veritabanında yer alıyor.

d4

Basit mantıkla da anlaşılabileceği gibi kilo almak istiyorsanız hedef kilonuza hedeflediğiniz kiloyu, kilo vermek istiyorsanız hedef kilonuza hedeflediğini kiloyu giriyorsunuz. Uygulama sizlerin tercihleri doğrultusunda kalori hesabı yapıyor ve sizlere günlük almanı gereken kaloriyi gösteriyor. Sizlerde öğünlerde tükettiklerinizi tek tek ilgili alanlara girerek bu kalori hesabına uyup uymadığınızı kontrol ediyorsunuz. Uygulama içerisindeki kalori diyetine aralıksız 60 gün devam edildiğinde gözler görülebilir değişimi sizlerde fark edeceksiniz. Vücudunuz bu dünyada sahip olduğunuz şeyler arasında en değerliler arasında. Günlük olarak tükettiğimiz besinlerde hedefimiz ne olursa olsun yağ miktarı günlük besin değerinin %25 ini asla geçmemeli. Eğer fazla kilolarımızdan kurtulmak istiyorsak günlük yediğimiz şeylerin yağ oranı %20 yi geçmemeli.

d5

Sağlıklı beslenmeniz, iyi dinlenmeniz ve mutlu bir ömür geçirmeniz dileğiyle..

d6

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Son Güncelleme 19 Kasım 2015 Yazar