Merhaba değerli TeknoDestek takipçileri bugün sizler için konsol kullanıcılarının en büyük dertlerinden biri olan ‘Ping’ probleminin çözümüne yönelik önemli değerli bilgiler ileteceğiz , detaylar makalemizde  sırasıyla yer alacak.

PING SORUNU OLMADAN KULLANIM NEDEN ÖNEMLİDİR ?

İnternet günümüzün olmazsa olmaz detaylarından biri , 7’den 70’e bir çok aile , kurum , kuruluş vb. kullanıcılar internette gün içerisinde yoğun süre ile zaman geçirmektedir , bu konuda kendimi değerlendirmem gerekirse günümün 8-12 saat profesyonel iş yaşantım gerekçesiyle internet kullanımıyla geçmekte , öte yandan günlük yaşantımda da yoğun saatler internet kullanımıyla geçiyor , böyle yoğun kullanımların yaşandığı ortamlarda da kesintisiz , sorunsuz bir internet deneyimi çok önemli bir hale geliyor.

v4-460px-Test-Ping-on-PS4-Step-3.jpg.webp (460×345)

Fakat işin bir de performans boyutu var .

İşin performans boyutu ise genellikle içerik üreticilerinin , boş vakitlerinde oyun oynayan kişilerin , ya da stream platformlarında yayın yapan kişilerin kullanım şekli.

Basit bir örnekle arkadaşlarınızla PUBG Mobile oynarken yaşadığınız bir ‘Ping‘ sorunu oyun keyfinizi mahvedecektir , ve bu sorun sebebiyle oyunda anlık duraksamalar , kare kayıpları , ses kayıpları yaşamanız çok olası bir durum. Bu durumda maalesef ki bu tarz online tabanlı oyunlarda başarınıza engel olacaktır.

pubg-oyunculari-ios-13-guncellemsinden-sikayetci.jpg (1280×720)

PING SORUNU NEDEN KAYNAKLANIR ?

Ping sorunlarının ana kaynağı kesinlikle internet verinizin kullandığınız cihazlara aktarımının düzgün olmamasından kaynaklı olmasından dolayıdır. Bu nokta da kullandığınız yönlendirici cihazlardan tutun da ISS firmanız ile anlaşmalı olduğunuz internet veri paketinin hız değeri de çok önemlidir.

lower-ping-in-gaming.jpg (900×400)
PING SORUNLARINA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ NELERDİR ?

Evet belki de makalemizin en merak edilen kısmına gelmiş bulunmaktayız , bu kısımlar maddeler halinde açıklayıcı metinler ile sizlere izah edeceğiz.

How_to_Improve_Your_Gaming_PC_Performance-Hero.jpg (664×453)

1- İnternet Altyapısı

Belki de işin en önemli kısmı bu kısım olsa gerek , internet altyapısının verimsiz olduğu bölgelerde maalesef ki kişisel hobilerinizin bu kısmı başınızı ağrıtacaktır , bu nedenle bölgenizde ki altyapı desteği oldukça önemli.

2- Yönlendirici Cihazlar

Wi-Fi 5‘in ardından Wi-Fi 6‘ya geçmemizle birlikte aktarılan veri hızlarının kaliteside oldukça kalite bir şekilde değişti , bunun yanı sıra artık bir çok modeminde Gigabit Ethernet desteği performans yönünde katkı sağlayan etkenlerden oldu , eğer mobil oyun deneyimini doruklarda yaşamak istiyorsanız Wi-Fi 5 ya da Wi-Fi 6 destekli Router’lar oldukça işinize yaracaktır , onun yanı sıra PC ve Konsol üzerinden ping sorunu yaşayan kullanıcılar içinde Gigabit Destekli ürünler kurtarıcı niteliğinde olacaktır.

3- Sağlıklı Cihaz Kullanımı

Size en ilginç gelecek maddelerden biri olsa da kullandığınız cihazların genel bakımı ve sağlıklı kullanımı işin performans tarafında hatrı sayılır düzeyde fayda sağlayacaktır , yapılan araştırmalara göre fiziksel darbe alan mobil cihazlarla , darbe almayan sağlıklı cihazlar arasında pil ömrü , ekran parlaklığı , işlemci ısısı , internet veri aktarım hızları konularında büyük ölçüde farklarından olduğu gözlemlenmiştir.

4- Yönlendiricide Kullanıcı Denetimleri

Yönlendirici cihazlarda ki kullanıcı denetimleri sık sık yapmanızda fayda var  , artık ne yazık ki üretilen 3.parti uygulamalarla kolaylıkla Wi-Fi güvenlik anahtarları ele geçirilebiliyor , bu durumu sık sık olmasa da aralıklarla modem kontrol panelinizde ki WLAN aygıtları kısmından kontrol edebilirsiniz , sizin belirlediğiniz kişiler harici kullanan kişilerin veri kullanımı bu akışı olumsuz etkileyecektir.

5-Konsol ve PC’lerde Maksimum İnternet Performansı

Günümüzde oyun ve eğlenceye yönelik piyasaya sunulan cihazlar oldukça kaliteli oem parçalarıyla üretilmekte , donanımın kalitesinden ziyade onun kullanım şekli de oldukça önemli , rekabetçi oyunlarda yönlendiricinizle PC Ya da Konsolunuz arasında ki mutlaka 1 adet LAN kablosu olmasına özen gösterin , Wi-Fi teknolojisi her ne kadar gelişse de Gigabit Ethernet teknolojisinin önemi oldukça büyük en düşük veri kayıplarının dahi önüne geçecektir .

Bu maddeler denenmiş ve çözüm niteliği sağlayan büyük ölçüde katkısının olacağını düşündüğümüz teknik detaylardır , uygulamanız halinde büyük oranla yaşadığınız verim kaybına çare olacaktır .

1.png (1000×750)
41-EpDEjlcL._AC_SY350_.jpg (350×350)

TÜM DETAYLARI DENEDİM FAKAT SORUNUM DÜZELMEDİ

Genellikle konsol ve PC tabanlı rekabetçi oyunların kendisine özel port sunucuları vardır , bunu uygulamayı üreten şirketin kendi platformlarında bulabilirsiniz . Örnek Olarak Call Of Duty : Warzone oyununa ait TCP & UDP port bilgileri aşağıdadır .

Platform TCP Ports UDP Ports
PC 3074, 27014-27050 3074, 3478, 4379-4380, 27000-27031, 27036
PlayStation 1935, 3478-3480 3074, 3478-3479
Xbox 3074 88, 500, 3074, 3075, 3544, 4500


PORT NUMARALARI NE İŞE YARAR ?

Öncelikle port numaraları hiçbir zaman sabit kalmaz ve değişkenlik gösterebilir , bu nedenle sık aralıklarla kontrol edilmelidir , port numaraları yaşadığınız ping sorunları nedeniyle girilen darboğazları bir seviye azaltıp katkı sağlarlar bu sayede yaşadığınız sorunlara bir nebze fayda olacaktır . Port açma işlemleriyle ilgili olarak modem marka ve modelinize göre web sitemiz üzerinden bilgilere ulaşabilir ya da 11858 numaralı çağrı destek hattımızdan öğrenebilirsiniz.