Ana Sayfa Haberler Klavyeler’de Önemli Değişiklik

Klavyeler’de Önemli Değişiklik

0

TSE Teknik Kurulu’nun kabul ettiği yeni F Klavye Standartı’na göre, harflerin F klavye düzeninde dizilmesinin yanında, klavye üzerinde bulunan ‘delete, enter, caps look, shift’ gibi İngilizce terimlerin de Türkçesi yazılacak.

klavye

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Teknik Kurulu’nda kabul edilen yeni ‘F  Klavye Standartı’na göre, klavyedeki tüm tuş isimlendirmelerinin artık Türkçe olacağını söyledi.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

‘F klavyelerde’ bundan sonra ‘delete’ yerine ‘sil’, ‘enter’ yerine ‘giriş’, ‘print screen’ yerine de ‘ekranı kopyala’ tuşları yer alacak.

TALEPLER DİKKATE ALINDI    

Bu sürede, klavyedeki tuşların isimlendirilmesinin de Türkçe olması gerektiği yönünde talepler geldiğini dile getiren Işık, şunları kaydetti:

“Bu talepler doğrultusunda da bir revizyon kararı alındı. Bu kapsamda bir teknik komite kurularak, standart taslağı oluşturuldu. İlgili paydaşların da görüşleri alınarak, taslak son haline getirildi ve teknik kurul toplantısında Türk standardı olarak kabul edildi. Buna göre, söz konusu klavyedeki tüm tuş isimlendirmeleri artık Türkçe olacak.”

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bakan Fikri Işık, yapılan bu revizyonu özellikle yeni nesiller için Türkçe’nin doğru ve yerinde kullanımı açısından çok önemsediğini sözlerine ekledi.

 

Hazırlayan: ERAY YILMAZ

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA