Bu yazımızda sizlere keylogger nedir ve keylogger nasıl anlaşılır detaylı bir şekilde anlatarak endişelerinizden kurtaracağız.

Varlıkların sanal ortama taşınması ile beraber artık neredeyse tüm parasal yatırımlar şifreleriniz ile korunmaktadır. Kripto varlıklarınız, banka hesaplarınız, sosyal medya hesaplarınız ve oyun hesaplarınız bir kaç şifre ile korunmaktadır. Hırsızlar ise bu şifrelerinizi elde etmek için bir çok yöntem denemektedir. Bilgisayarınızdan örnek verecek olursak bilgisayarınızda güvenlik duvarı veya tarayıcınızın güvenliği engellemeler yapmaktadır. Ayrıca bilgisayarınızda antivirüs yazılımı varsa büyük oranda bu tür yazılımları engellemektedir. Ancak keylogger programları virüslerden çok daha farklıdır.

Keylogger Nedir?

Bir keylogger virüslerin genel yapısından farklıdır. Bilgisayarınıza bulaşan bir virüs dosyası genel amacı bilgisayarınıza ve dosyalarınıza zarar vermektedir. Ancak keylogger genelde bilgisayarınızın çalışma durumuna zarar vermek ve dosyalarınızı bozmak gibi bir amacı yoktur. Amacı bilgisayarınızda yaptığınız tıklama klavye hareketlerini farklı bir alıcıya göndermektedir. Böylece bilgisayarınızda keylogger olduğunu anlamanız çok güçtür. Keylogger nasıl anlaşılır bunu da detaylı şekilde anlatacağız. Ancak bunun öncesinde nelere dikkat etmeliyiz bunlara değinelim.

Nasıl Önlemler Almalıyım?

Bilgisayarınızda özellikle finansal konularda aramalar yapıyorsanız dikkat ediniz. Ayrıca ilgilendiğiniz konu hesap oluşturma bakiye yükleme yapılabilen bir platformla alakalı ise tehditler sizi bekliyor. Araştırma yaptınığız siteler ve forum sayfaları sizlere linkler veriyorsa dikkat ediniz. Böylece bilmediğiniz bir linke tıklayarak gizli bir keyloger indirebilirsiniz. Bu sebeple girdiğiniz web sayfalarına ve tıkladığınız linklere dikkat ediniz.

Güncel ve orjinal bir antivirüs programı kullanın. Antivirüs programınızı ve güvenlik duvarınızı sürekli devrede tutun. Böylece bir çok zararlı yazılımı engellemiş olacaksınız. Ayrıca antivirüs yazılımları profesyonelce hazırlanmamış keylogger programlarını engeller.

Eğer çok yüksek bütçeli hesaplar kullanıyorsanız veya işletmenizle ilgili çok önemsediğiniz sosyal medya hesaplarınız varsa bu cihazda araştırmalar yapmayın. Eğer imkanınız varsa bir konuda araştırma yapmak istediğinizde farklı bir bilgisayardan veya mobilden araştırma yapın.

Keylogger nedir nasıl anlaşılır

Keylogger Nasıl Anlaşılır?

Bilgisayarınızı kapatmak istediğinizde ekrana açık olan uygulamayı zorla durdurma uyarısı gelir. Ancak bu ekranda herhangi bir uygulama gözükmez ise bu durumdan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca bir çoğu görev yöneticisinden anlaşılabilmektedir.

Görev yöneticisinden kontrol etmeniz için çalıştır komutuna taskmgr yazın.

Ayrıntılar bölümünden services.exe dosyasını bulun.

keylogger nedir nasıl anlaşılır

Bu dosyanın karşısında SYSTEM yazması gerekiyor. Eğer bu alanda admin, sistem, ssystem vb farklı bir veri varsa endişelenmeniz gerekir. Bilgisayarınızda kurtarmanız gereken verileriniz varsa yedekleme yaparak bilgisayarınızı sıfırlamanızı öneririz. Ayrıca sıfırlamayı temiz bir format ile gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Son Güncelleme 29 Mayıs 2022 Yazar Pınar Güldökmez